środa, 21 lipca 2010

X Przegląd Dzieci i Młodzieży Muzykującej

Wydarzeń kulturalnych, jakie miały miejsce w szkołach gminy Zblewo, było tak dużo, że relacje o nich zamieszczamy z poślizgiem. Ale tu nic się nie dezaktualizuje. Warto pamiętać, że młodzi bohaterowie tych wydarzeń prezentują swoje umiejętności przez cały rok.

X Przegląd Dzieci i Młodzieży Muzykującej"Muzyka jest wyższym objawieniem niż wszystka mądrość

i jakakolwiek filozofia"


Słowami wielkiego kompozytora Ludwiga van Beethovena rozpoczął się Jubileuszowy X Gminny Przegląd Dzieci i Młodzieży Muzykującej pod patronatem wójta Gminy Zblewo Krzysztofa Trawickiego. Przegląd odbył się w 10 czerwca (czwartek) o godzinie 12 w Zespole Kształcenia i Wychowania w Pinczynie.

Otwarcia przeglądu dokonała tradycyjnie dyrektor szkoły Iwona Loroch, która życzyła wszystkim uczestnikom powodzenia i wielu miłych wrażeń. Wójt z okazji jubileuszu podarował szkole elektroniczne pianino.

W konkursie wzięło udział 10 uczestników ze szkół podstawowych i gimnazjalnych gminy Zblewo grających na instrumentach muzycznych: Weronika Bednarek, Wojciech Bednarek, Magdalena Maria Klejna, Angelika Podwojska, Adrian Gumiński, Anna Klein, Julia Kubik, Marcin Dysarz, Dagmara Miszczuk oraz Milena Zając. Każdy z wykonawców przygotował dwa utwory.


Zaproszenie do pracy w komisji konkursowej przyjęli, po raz dziesiąty, nauczyciele Szkoły Muzycznej I st. im. Grażyny Bacewicz w Gdańsku Wrzeszczu: pani Barbara Podciborska, pani Karolina Lewandowska oraz pan Paweł Piński, a także pan Mirosław Cierpioł, muzyk instrumentalista. I ponownie jury stanęło przed bardzo trudnym zadaniem - wyłonieniem najlepszych młodych muzyków. Oceniając wykonanie utworów, komisja konkursowa brała pod uwagę przede wszystkim technikę gry na instrumencie, interpretację muzyczną utworu oraz trudność repertuaru. Ale to nie wszystkie aspekty, na które komisja zwracała uwagę. Wśród uczestników przeglądu byli uczniowie, którzy nie tylko po raz pierwszy stanęli przed publicznością wykonując utwory, ale też od niedawna rozpoczęli naukę gry na instrumencie. Mimo to świetnie sobie poradzili.

Przed ogłoszeniem wyników odbył się pokaz multimedialny dotychczasowych osiągnięć uczestników przeglądów. Miło było powspominać pierwsze występy, obejrzeć zdjęcia, na których rozpoznawali się nie tylko sami uczestnicy, ale i jurorzy.

Wszyscy uczestnicy przeglądu otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz niespodzianki, a wyróżnione osoby otrzymały również statuetki ufundowane przez wójta Krzysztofa Trawickiego.


Wśród wyróżnionych uczestników znaleźli się:

- Anna Klein, lat 11, ze szkoły w Pinczynie z utworami granymi na pianinie Bourrée J. S. Bacha oraz Cantabile F. Chopina, ucząca się w Szkole Muzycznej I st. w Starogardzie Gd. pod okiem pani Małgorzaty Pielak,

- Marcin Dysarz, lat 10, ze szkoły w Pinczynie, który zagrał na pianinie dwa utwory: Menuet W. A. Mozarta oraz Etiuda 11, H. Berensa. Marcin jest również uczniem Szkoły Muzycznej, gdzie gry na fortepianie uczy się od 8 miesięcy pod okiem pani Doroty Jabłońskiej - Mazurek

- Dagmara Miszczuk, lat 16, z gimnazjum w Bytoni, na trąbce zagrała III część Suity Angielskiej "Pastoral" oraz Cкaзка Нёмокова. Dagmara jest uczennicą drugiego roku Państwowej Szkoły Muzycznej I st. w Starogardzie Gd., gdzie gry na trąbce uczy się pod okiem pana Wojciecha Bednarka

- Angelika Podwojska, lat 14, ze szkoły w Zblewie, z utworami Inwencja dwugłosowa C-dur - Jana Sebastiana Bacha oraz "Polskie drogi"- melodię tytułową z serialu zagranymi na fortepianie. Angelika, tak jak jej poprzednicy, również jest uczennicą Szkoły Muzycznej w Starogardzie Gd, gdzie lekcje gry na fortepianie pobiera u pani Ewy Gornowicz

- Magdalena Maria Klejna, lat 13, ze szkoły w Zblewie, na skrzypcach zaprezentowała utwory: "The Entertainer" S. Joplina oraz II i III część Concertino G. Bacewicz. Magdalena jest ubiegłoroczną dyplomatką Państwowej Szkoły Muzycznej I st. w Starogardzie Gd.

Organizacja przeglądu nie byłaby możliwa, gdyby nie dobre serca życzliwych ludzi. Swoją pomoc ofiarowali: wójt gminy Zblewo pan Krzysztof Trawicki, dyrektor Oddziału Banku Spółdzielczego w Zblewie pani Barbara Wiśniowska, Rada Rodziców przy Zespole Kształcenia i Wychowania w Pinczynie, prezes Wydawnictwa Diecezji Pelplińskiej BERNARDINUM ks. kan. Tadeusz Brzeziński, właściciel firmy ELPOL pan Rafał Kosiedowski, właściciel firmy HONIA w Skarszewach pan Maciej Mostowy, właściciele firmy PINEX w Pinczynie państwo Marianna, Jan i Andrzej Ossowscy, państwo Teresa, Edmund i Arkadiusz Herold, pani Edyta Kłoss, państwo Urszula i Andrzej Rytelewscy, pani Zofia Burczyk, pani Maria Rogaczewska oraz pan Dariusz Bedla. Pragniemy bardzo serdecznie podziękować naszym darczyńcom.

Jubileuszowy X Gminny Przegląd Dzieci i Młodzieży Muzykującej zakończył się w miłej i ciepłej atmosferze. Gratulacjom, wyrazom podziwu i uznania dla młodych talentów oraz podziękowaniom wszystkim, którzy przyczynili się do tego, aby przegląd był naprawdę wyjątkowy i niezapomniany, nie było końca.

Mamy wielką nadzieję, że kolejny, XI Gminny Przegląd Dzieci i Młodzieży Muzykującej, będzie równie udany co obecny.

Anna MorawiecBrak komentarzy:

Prześlij komentarz