wtorek, 13 lipca 2010

Kronika strażacka - 5.06 - 11.07.2010 r.

Starogard Gdański, 2010-07-12


Krótka informacja z wybranych zdarzeń za okres od 05.07.2010 - 11.07.2010r.


09.07.2010 r., Dąbrowa, droga krajowa nr 22 - wypadek drogowy

O godzinie 19.55 Powiatowe Stanowisko Kierowania otrzymało wezwanie do wypadku drogowego w miejscowości Dąbrowa. Po przybyciu na miejsce zdarzenia zastano dwa samochody po kolizji znajdujące się na poboczu jezdni (Toyota Auris, VW Golf). W samochodzie Toyota znajdowała się 1 osoba; pasażerowie i kierujący VW Golf znajdowali się poza pojazdem. Po zabezpieczeniu miejsca zdarzenia ratownicy udzielili kwalifikowanej pierwszej pomocy kierującej samochodem Toyota (m.in. stabilizacja odcinka szyjnego kręgosłupa). Po przybyciu karetki Pogotowia Ratunkowego osoby biorące udział w wypadku przekazano służbom medycznym. Po czynnościach dochodzeniowych Policji z jezdni usunięto pozostałości powypadkowe.


10 i 11.07.2010 r., Osiek, jezioro Czarne - poszukiwania mężczyzny

Jednostki straży pożarnej zostały zadysponowane na teren Jeziora Czarnego Północnego celem poszukiwania mężczyzny w wieku około 33 lat, który w dniu 09.07.2010 r. wypłynął wpław na jezioro i nie powrócił. Na miejscu znajdowała się Policja. Ratownicy przy użyciu łodzi wiosłowych i bosaków przeszukali teren wyznaczony przez prowadzącego akcję policjanta. Pierwszego dnia poszukiwań mężczyzny nie odnaleziono. Na polecenie kierującego akcja poszukiwawcza została przerwana i została wznowiona następnego dnia. 11 lipca ratownicy wznowili poszukiwania przy użyciu łodzi wiosłowych i bosaków. Przeszukali wyznaczoną część akwenu, gdzie natrafiono na ciało mężczyzny. Ciało mężczyzny zostało przetransportowane na brzeg jeziora. Dalsze czynności prowadziła Policja i Prokuratura.


11.07.2010 r., Kopytkowo, autostrada A1 - wypadek drogowy

O godzinie 04.27 Powiatowe Stanowisko Kierowania otrzymało wezwanie do wypadku drogowego na autostradzie A1 w Kopytkowie. Po przybyciu na miejsce zdarzenia strażacy zastali samochód osobowy VW Passat znajdujący się na poboczu drogi oraz pięć osób poszkodowanych, które znajdowały się poza pojazdem. Strażacy zabezpieczyli teren działań. Ze względu na większą ilość osób poszkodowanych pomocy medycznej udzielali jednocześnie ratownicy Ochotniczej Straży Pożarnej Smętowo Graniczne i obsada karetki Pogotowia Ratunkowego. Niestety lekarz stwierdził zgon 37-letniego mężczyzny. Pozostałe cztery osoby zostały zabrane do szpitala (35-letnia kobieta, 17-letni chłopiec, 14-letnia dziewczynka, 3-letni chłopiec). Dalsze czynności prowadziła Policja i Prokuratura.


11.07.2010 r., Frank, droga krajowa nr 22, gmina Kaliska - wypadek drogowy

O godzinie 23.05 Powiatowe Stanowisko Kierowania otrzymało wezwanie do wypadku drogowego w miejscowości Frank. Na miejscu zdarzenia zastano samochód osobowy Mercedes na poboczu jezdni i samochód ciężarowy DAF na jezdni, z którego wyciekał olej napędowy. Pogotowie Ratunkowe zajmowało się osobami poszkodowanymi (40-letnia kobieta i 40-letni mężczyzna). Policja całkowicie wstrzymała ruch na drodze. W wyniku zdarzenia kompletnie został zniszczony przystanek autobusowy. Strażacy zabezpieczyli teren działań, odłączyli akumulatory w pojazdach oraz oświetlili teren działań. Celem zmniejszenia wycieku paliwa przy pomocy drewnianych kołków częściowo zmniejszono otwór w zbiorniku paliwa samochodu ciężarowego. Przepompowywano paliwo do kuwet, a następnie do beczek. Samochód ciężarowy został odholowany na pobocze jezdni, a Policja wprowadziła ruch wahadłowy. Strażacy przy pomocy sorbentu i neutralizatora usunęli plamę oleju z jezdni oraz posprzątali pozostałości powypadkowe.


W ubiegłym tygodniu jednostki straży pożarnej 16 razy wyjeżdżały do usuwania agresywnie zachowujących się owadów.


Sporządził: mł. asp. Karina Stankowska

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz