środa, 12 września 2012

Informacja Urzędu Komunikacji Elektronicznej – Delegatura w Gdyni

Nadawaniem naziemnych programów telewizyjnych w sposób cyfrowy w standardzie DVB-T objęto już niemal cały obszar Polski. Proces stopniowego wyłączania analogowego sygnału telewizyjnego rozpocznie się już w listopadzie, a pierwsze wyłączenia na terenie województwa pomorskiego rozpoczną się 28 listopada i będą dotyczyły programów telewizyjnych nadawanych w sposób analogowy z nadajników w Chwaszczynie, Gdyni i Gdańsku...


Tradycyjne analogowe telewizory, odbierające programy za pomocą anteny zazwyczaj zainstalowanej na dachu nieruchomości, nie są zdolne do odbioru emisji cyfrowych. Aby zatem uniknąć sytuacji, gdy np. na początku grudnia włączymy telewizor a na ekranie będzie widoczny tylko szum, należy wcześniej przystosować nasz odbiornik telewizyjny do odbioru sygnału cyfrowego.

Telewizor z tunerem cyfrowym
Do oglądania programów telewizyjnych emitowanych w sposób cyfrowy z nadajników naziemnych (w technice kodowania MPEG-4) potrzebny jest telewizor z fabrycznie wbudowanym tunerem DVB-T lub w przypadku, gdy nasz dotychczasowy telewizor nie posiada takiego urządzenia - zakup zewnętrznego tunera DVB-T (zwanego także dekoderem lub przystawką STB - Set-Top-Box).
Rozwiązanie polegające na wykorzystaniu tunera/dekodera STB jest tańsze i nie wiąże się z wymianą odbiornika telewizyjnego.
Niezwykle istotnym jest, aby nasz sprzęt spełniał wymagania ustalone do odbioru naziemnej telewizji cyfrowej. Tylko wówczas będziemy mieć gwarancję poprawnego odbioru programów i usług dodatkowych dostępnych dzięki naziemnej telewizji cyfrowej.

Plusy cyfryzacji
Korzyści z przejścia na cyfrowe nadawanie programów telewizyjnych w Polsce to m.in.:
- nadawanie większej liczby programów telewizyjnych,
- poprawa jakości obrazu i dźwięku,
- wprowadzenie telewizji wysokiej rozdzielczości HDTV (High Definition Television),
- równoległe nadawanie kilku ścieżek dźwiękowych (np. w kilku językach oraz dźwięku przestrzennego).
Dzięki cyfryzacji telewizji naziemnej w Polsce, czyli zastąpieniu tradycyjnej techniki nadawania analogowego nowoczesną techniką cyfrową, w miejsce dotychczas dostępnych drogą naziemną 7 programów telewizyjnych (w tym 4 o zasięgu ogólnopolskim: TVP1, TVP2, TVP3, POLSAT oraz dodatkowych: TVN, PULS i TV4) pojawią się w ofercie nowe bezpłatne programy o zasięgu ogólnokrajowym.
Odbiorcy będą mogli odbierać maksymalnie do 24 programów nadawanych drogą cyfrową. Więcej osób będzie mogło oglądać regionalną TVP Info. Możliwy będzie także odbiór programów TVP Kultura, TVP Historia i TVP Polonia.

DVB-T w Zblewie
Na terenie gminy Zblewo sygnał naziemnej telewizji cyfrowej można odbierać z nadajnika DVB-T Elbląg/Jagodnik:
multipleks 1: kanał 43, częstotliwość 650 MHz,
multipleks 2: kanał 25, częstotliwość 506 MHz,
multipleks 3: kanał 45, częstotliwość 666 MHz,
z nadajnika DVB-T Iława/Kisielice:
multipleks 1: kanał 38, częstotliwość 610 MHz,
multipleks 2: kanał 24, częstotliwość 498 MHz,
oraz z nadajnika DVB-T Bydgoszcz/Trzeciewiec:
multipleks 1: kanał 49, częstotliwość 698 MHz,
multipleks 2: kanał 32, częstotliwość 562 MHz.
Natomiast w miejscowości Zblewo sygnał naziemnej telewizji cyfrowej można odbierać
z nadajnika DVB-T Iława/Kisielice:
multipleks 1: kanał 38, częstotliwość 610 MHz,
multipleks 2: kanał 24, częstotliwość 498 MHz,
multipleks 3: kanał 46, częstotliwość 674 MHz.

Niektóre z powyższych parametrów są parametrami przejściowymi, z chwilą całkowitego wyłączenia telewizji analogowej poprawią się warunki w zakresie odbioru naziemnej telewizji cyfrowej - sygnał cyfrowy będzie nadawany na kanałach dotychczas zajmowanych przez sygnał analogowy.Pomiary dostępności DVB-T
Ocena możliwości odbioru sygnału cyfrowego prowadzona jest w całym kraju i potrwa do września. Pomiary są wykonywane na terenie 505 gmin, które zamieszkuje ponad 6 milionów Polaków. Pracownicy Urzędu Komunikacji Elektronicznej Delegatury w Gdyni aktualnie prowadzą pomiary zasięgu telewizji cyfrowej w województwie pomorskim. Rezultaty pomiarów zostaną opublikowane na stronie internetowej Urzędu Komunikacji Elektronicznej po zebraniu danych z terenu całej Polski.

Inne formy odbioru TV cyfrowej
Warto pamiętać także o dostępnych innych formach odbioru telewizji cyfrowej. Osoby, które obecnie korzystają z komercyjnych usług operatorów telewizji kablowej lub posiadają dekodery TV satelitarnej, jeśli nie są zainteresowane odbiorem programów naziemnej telewizji cyfrowej, nie muszą dokonywać wymiany instalacji antenowej, nabywać nowego odbiornika telewizyjnego lub dekodera DVB-T do starego telewizora. W płatnej ofercie operatorów TV kablowej lub satelitarnej są już obecne programy nadawane w technice cyfrowej, często nawet w dużej rozdzielczości obrazu (tzw. HD TV).

Więcej o cyfryzacji
Szczegółowe informacje o naziemnej telewizji cyfrowej można uzyskać na stronach internetowych: www.cyfryzacja.gov.pl oraz www.polskacyfrowa.org

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz