środa, 12 września 2012

KRZYSZTOF KOWALKOWSKI. Gdańscy Kociewiacy trzymają się dobrze

W sobotę 8 września 2012 roku odbyło się kolejne spotkanie Trójmiejskiego Klubu Kociewiaków. Miejscem spotkania był Spichlerz Opacki w Oliwie, siedziba Oddziału Etnografii Muzeum Narodowego w Gdańsku. Nie pierwszy to raz Muzeum Narodowe udostępnia swe progi gdańskim Kociewiakom.

Zanim jednak wszyscy spotkaliśmy się w Spichlerzu mieliśmy okazję obejrzeć pokazy rękodzieła twórców ludowych, które odbywają się w ramach "Letniego Jarmarku Etnograficznego" w Oliwskim Parku. Wśród nich były hafty kociewskie wykonane przez panie Marię Leszman z Pelplina i Katarzynę Nowak z Tczewa.

Następnie jak zawsze licznie zebraliśmy się Spichlerzu, gdzie w sali wystawienniczej położonej na najwyższym piętrze spichlerza mieliśmy możność obejrzenia wystawy pt: "Kapliczki przydrożne na Pomorzu". Po wystawie oprowadzała nas kustosz wystawy pani Barbara Maciejewska, dzieląc się z nami interesującymi informacjami dotyczącymi historii, roli i znaczenia kapliczek w Polsce. Po zwiedzaniu wystawy pan Hubert Pobłocki zeszliśmy piętro niżej, gdzie przygotowane były tradycyjnie stoły z poczęstunkiem. Prezes Trójmiejskiego Klubu Kociewiaków tradycyjnie w gwarze kociewskiej powitał uczestników spotkania. Następnie odbył się pokaz bardzo interesującego filmu pt: "Oliwa dawniej i dziś". Jego reżyserem jest starogardzianin Jan Butowski, autor wielu innych filmów o miastach Pomorza. Autorem komentarza słownego do filmu był pan Hubert Pobłocki. Dla wielu Kociewiaków Oliwa jest lub była miejscem zamieszkania, gdy wyprowadzili się z Kociewia. Także moi rodzice sprowadzili się po wojnie ze Starogardu najpierw do Wrzeszcza, a następnie do Oliwy. Mieszkałem tu w latach 1956-1976 i film ten oglądałem z przyjemnością.

W ostatnim punkcie programu spotkania pan Hubert Pobłocki zaprezentował gawańda pt "Pomorsko - Kociewskie szportowce wspomniane w roku EURO 2012. Tekst w gwarze Kociewskiej wzbudził w zebranych ogromny aplauz.

Krzysztof Kowalkowski

Zdjęcia


Panie Maria Leszman i Katarzyna Nowak ze swoimi pracami.


Kapliczki przydrożne na "Letnim Jarmarku"


Edmund Zieliński dzieli się ze mną uwagami na temat wystawy


Spotkanie członków klubu przy kawie.


Podczas spotkania, na pierwszym planie pierwsza z lewej kustosz wystawy Barbara Maciejewska, obok skarbnik Trójmiejskiego Klubu Gerard Sulewski, w głębi Edmund Zieliński.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz