niedziela, 23 września 2012

KRZYSZTOF TRAWICKI. Piękna, niezwykła i wzruszająca promocja

Od kilku miesięcy czekaliśmy na wielką radość, jaką było przyjście na świat czworaczków Państwa Beaty i Czesława Dembek. Składamy Im najserdeczniejsze gratulacje oraz podziękowania, bo przez kilku dni nawet w ogólnopolskich mediach słyszeliśmy i widzieliśmy informacje na temat tego wydarzenia. Była to piękna, niezwykła i wzruszająca promocja naszej gminy. Oczywiście będziemy Panią Beatę wspierać i tu moja prośba - kto tylko może, niech pomaga Państwu Dembek, bo nie należą do zamożnych....

Rozpoczął się rok szkolny 2012 - 2013, więc życzę młodzieży, rodzicom i nauczycielom sukcesów. Nasze obiekty szkolne są dobrze przygotowane. W szkołach w Kleszczewie Kościerskim i Borzechowie nie udało się zrealizować termomodernizacji i ta inwestycja rozpoczęła się teraz. Ale wykonawca zapewnia, że nie będzie żadnych problemów i przeszkód w funkcjonowaniu szkół. Jak bardzo często donoszą media, w całej Polsce istnieją problemy związane ze zmniejszającą się liczbą uczniów, co wiąże się z redukcją nauczycielskich etatów, a nawet z likwidacją szkolnych placówek. U nas, w związku z ciągłym dodatnim przyrostem demograficznym, tego problemu nie ma i nie będzie.

Jak co roku dużym wydarzeniem kulturalnym był plener artystów ludowych w Bytoni. Dzięki niemu i podobnym plenerom jest kontynuowana dawna tradycyjna kultura artystów amatorów i artystów zajmujących się sztuką w sposób profesjonalny, a których działalność mocno tkwi w pomorskiej kulturze ludowej. Artyści są autorami rzeźb, obrazów malowanych na płótnie i szkle oraz haftów. Zawsze z każdego pleneru coś pozostaje w Bytoni. Artyści przebywający na plenerze bardzo często w swoich pracach podejmują tematykę sakralną. Ich dzieła, inspirowane treściami religijnymi, stanowią istotną część wyposażenia naszej kaplicy. Szczególnie bogato prezentują się prace rzeźbiarskie, nawiązujące do kultowych rzeźb ludowych umieszczanych niegdyś w domowych ołtarzykach, kapliczkach przydrożnych i na krzyżach. Już dzisiaj widzimy, że te dzieła są nieodłączną częścią naszego bytońskiego krajobrazu, nadając miejscowości niepowtarzalny koloryt lokalny i narodowy.

Kilka jeszcze słów o Bytoni. Mamy od niedawna wspaniały obiekt sportowy. Z satysfakcję piszę, iż działania mające doprowadzić do zablokowania na tym obiekcie życia sportowego, kulturalnego i towarzyskiego zakończyły się fiaskiem, pomimo wielkiego zainteresowania nawet ze strony pani poseł Anny Fotygi, której, tak przypuszczam, noga nigdy tu nie stanęła. Obiekt działa i działać będzie. O wpływie takich obiektów na rozwój sportu świadczy między innymi istnienie w Bytoni aż dwóch drużyn piłkarskich, które bez żadnych przeszkód rozgrywają na nim mecze ligowe.

W tym roku byliśmy również świadkami wielkiego sportowego wydarzenia, jakie miało miejsce w Pinczynie. Na obiektach sportowych w tej miejscowości odbyła się spartakiada emerytów i rencistów z całego naszego powiatu. Byłem pełen podziwu dla sprawności rywalizujących osób. My natomiast otrzymaliśmy od nich wiele gratulacji za wspaniałe obiekty sportowe, jakie mamy w gminie oraz za zdolności organizacyjne, jakimi się wykazaliśmy. Przy organizacji spartakiady, tak jak w przypadku innych naszych imprez, pracowali wszyscy - nauczyciele i moi urzędnicy na czele z wicewójtem Arturem Heroldem.

Jak już piszę o sporcie, to z satysfakcją muszę poinformować, że rozpoczęliśmy budowę zespołu boisk "Orlik" w Borzechowie. Tak więc i ta społeczność będzie miała piękny kompleks sportowy. Będzie to w naszej gminie już czwarty tego typu obiekt. Trzy już wybudowane kapitalnie wpisały się w życie lokalnych społeczności. Szczęśliwy jestem, gdy widzę, jadąc późnym wieczorem przez trzy miejscowości, Kleszczewo Kościerskie, Pinczyn, Zblewo, jak na tych obiektach tętni życie sportowe, nieraz do godziny 22.

Byłem ostatnio na otwarciu elektrowni wodnej na rzece Wierzyca w Nowej Wsi Rzecznej pod Starogardzkim Gdańskim jak również na otwarciu Zakładu Segregacji i Utylizacji Odpadów Komunalnych w Starym Lesie. Trudno, oglądając te inwestycje, nie zachwycać się nowoczesnymi technicznymi rozwiązaniami i ich fantastycznym wpływem na środowisko. Będziemy w niedługim czasie świadkami wprowadzania podobnych nowoczesnych rozwiązań i technologii w naszej gminie. Chodzi mi o budowę w przyszłym roku biogazowni czy elektrowni wiatrowych. Tego rodzaju inwestycje nie tylko poprawiają ochronę środowiska, ale dają również znaczące wpływy podatkowe do budżetu gmin.

W październiku czeka nas w naszej gminie nowe wydarzenie. Otóż gdy już we wszystkich gminach naszego województwa zakończą się dożynki, to my 13 października zorganizujemy Biesiadę Rolniczą. Już teraz zapraszam przede wszystkim rolników i ich rodziny oraz wszystkich mieszkańców gminy Zblewo na tę biesiadę. Rozpocznie się ona, jak tradycja każe, podziękowaniem Bogu i rolnikom Mszą świętą w kościele parafialnym w Zblewie. A ja w tym miejscu na zakończenie mojego okienka dziękuję wszystkim rolnikom za ich trud, tym większy, że aura w tym roku nie była im przyjazna.

Wójt Gminy Zblewo

Krzysztof Trawicki

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz