środa, 21 maja 2008

Kościelna Jania. XIII Bieg Przełajowy Szlakami Jana z Jani

W tym roku odbyła się już XIII edycja znanego w naszym powiecie biegu przełajowego "Szlakami Jana z Jani". Bieg upamiętnia wyczyny znakomitego rycerza i polityka średniowiecznego ziemi smętowskiej, pierwszego wojewody pomorskiego Jana z Jani.Tegoroczne zawody odbyły się 17 maja na stadionie w Kościelnej Jani przy bardzo sprzyjającej pogodzie. Dodatkowo bieg został wpisany w ogólnopolską akcję POLSKA BIEGA, propagująca zdrowy tryb życia i amatorskie masowe bieganie.

Zawody uroczyście otworzyła pani Wójt naszej Gminy Zofia Kirszenstein. Obok pani Wójt przybyli również: wicestarosta naszego powiatu Kazimierz Chyła, diecezjalny duszpasterz sportowców ks. Andrzej Taliński, olimpijczyk Grzegorz Gajdus - aktualny rekordzista Polski w biegu maratońskim oraz również lekkoatleta Henryk Główczewski. Wszyscy zgromadzeni goście wspierali zawodników na trasie, kibicowali i gratulowali najlepszym uzyskanych wyników.

Wspomniani sportowcy, p. Grzegorz i p. Henryk oraz ks. Andrzej wystartowali w biegu VIPÓW na dystansie 400m, którego honorowym starterem był Wicestarosta. Co ciekawe bieg skupił na sobie uwagę wszystkich zgromadzonych uczestników tegorocznych biegów. Startowali w nim także strażacy OSP z Leśnej Jani oraz nauczyciele z naszej gminy. Otrzymaliśmy zapewnienie od Pana Wicestarosty, że w przyszłym roku zamienia pistolet startowy na dres i rusza z nami na trasę biegu. Mamy nadzieję, że zmobilizuje to również innych, włodarzy sąsiednich gmin, dyrektorów szkół czy jednostek samorządowych.

Dużą atrakcją, na którą z niecierpliwością wszyscy zawodnicy czekali, było losowanie nagród wśród wszystkich zawodników - roweru ufundowanego przez Wójta Gminy Smętowo Graniczne, kamery internetowej, słuchawek oraz pięknie wydanych albumów o architekturze gdańskiej. Szczęśliwcem, który odjechał do domu na dwóch kółkach. okazał się Daniel Kopicki z Kamionki.
Z pewnością duży w tym udział Daniel zawdzięcza swojemu duszpasterzowi ks. Andrzejowi, który nie szczędził modlitw, by rower trafił właśnie do Kamionki.

Na trasie rywalizacja była bardzo zacięta. W tym roku dzięki uzyskaniu większego wsparcia na imprezę mogliśmy nagrodzić 6 zawodników w każdej kategorii wiekowej, a kategorii było aż 16, od najmłodszych przedszkolaków po weteranów. Dlatego dziękujemy za wsparcie: Krajowej i Pomorskiej Radzie LZS, Urzędowi Marszałkowskiemu Woj. Pomorskiego, Starostwu Powiatowemu Starogard Gdański, Urzędowi Wojewódzkiemu z Gdańska, Wójtowi Gminy Smętowo Graniczne, Sołtysowi Gminy Smętowo, Michałowi Wiśniewskiemu za smacznie ugotowaną grochówkę oraz właścicielom sklepów: "Malwa", "Kacper", "Mini Market", "Szwocha", a także wszystkim za nieocenioną pomoc podczas organizacji biegu: świetnym chłopakom strażakom z OSP Leśna Jania, sołtysowi Kościelnej Jani, opiekunom świetlicy z Kopytkowa i Kościelnej Jani, paniom z KGW oraz nauczycielom.

Bez wątpienia bieganie w gminie Smętowo wyraźnie ożywa. Jest to doskonała promocja naszego regionu i umasowienie tej znakomitej formy ruchu. Już niedługo kolejna edycja czwartków lekkoatletycznych oraz II BIEG BEZ PAPIEROSA DLA WSZYSTKICH pod hasłem "Biegaj - A jeśli nie możesz zostać mistrzem, będziesz na pewno zdrowym człowiekiem!". Gdyby tak jeszcze udało się przekonać niektórych, że obojętnie czy to jogging, piłka nożna, a nawet rolki czy ski walking, każdy sport pod każdą postacią to szansa dla nas, by żyć dużo lepiej i dłużej…

kn

WYNIKI BIEGU [PDF]

BIEG W OBIEKTYWIEBrak komentarzy:

Prześlij komentarz