niedziela, 4 maja 2008

Festiwalu Kultury Kociewskiej – Pelplin 2008.

W czwartek 24 kwietnia 2008 od samego rana na ulicach Pelplina słychać było kapelę kociewską. Dźwięki trąbki, akordeonu i diabelskich skrzypiec obwieszczały początek działań II Festiwalu Kultury Kociewskiej - Pelplin 2008.

Festiwal został dofinansowany przez Samorząd Województwa Pomorskiego.

Natomiast przed 11.00 dziecięco-młodzieżowy zespól folklorystyczny "Gzuby z pelplińskiej dwójki" witał gości na otwarciu wystawy w Bibliotece Miejskiej.Oficjalne rozpoczęcie Festiwalu zgromadziło wielu gości, a wśród nich: Adama Kaszowicza - przewodniczącego Rady Miejskiej w Pelplinie, Wojciecha Szramowskiego - dyrektora zarządzającego Wydawnictwa Pomorskiego i wiceprezesa Stowarzyszenia Miłośników Pelplina, Romana Liebrechta - asystenta społecznego posła Jana Kulasa, Mirosława Kalkowskiego prezesa Towarzystwa Miłośników Ziemi Kociewskiej, dyrektorów szkół, twórców ludowych, radnych, młodzież i innych mieszkańców regionu.


Zebranych w gwarze kociewskiej przywitała pani prof. Maria Pająkowska-Kensik. Następnie dyr. Miejskiego Ośrodka Kultury Piotr Łaga, powitał wszystkich zebranych oraz przedstawił program Festiwalu. Oficjalnego otwarcia Festiwalu dokonał przewodniczący Rady Miejskiej w Pelplinie pan Adam Kaszowicz.Głównym elementem wystawy "Twórczość i życie na Kociewiu" jest w tym roku chata kociewska od wewnątrz. Dlatego u dorosłych wystawa przywraca wspomnienia z dzieciństwa, a młodszym umożliwia lepsze poznanie codziennego życia na Kociewiu przed laty. Kontynuacją tej wystawy będzie zagroda kociewska, przygotowana w sobotniej części Festiwalu w centrum miasta.

Drugą część wystawy stanowią prace twórców ludowych z Kociewia, głównie prace trzech artystów: pani Reginy Matuszewskiej, Zenona Miszewskiego i Andrzeja Kukuli.


Z kolei w czytelni Biblioteki odbyło się seminarium naukowe, w którym prof. dr hab. Maria Pająkowska-Kensik zaprezentowała temat "Mowa rodzinnych stron", historyk pani Regina Kotłowska mówiła o konfrontacji źródeł historycznych i ludowych podań na przykładzie legend i opowieści smętowskiej ziemi. Na zakończenie redaktor Tadeusz Majewski wygłosił referat o kulturotwórczej roli prasy kociewskiej.
Pierwszy dzień Festiwalu zakończył się poczęstunkiem po kociewsku, a w godzinach popołudniowych na ulicach Pelplina, mieszkańcy znowu mogli spotkać kapelą kociewską, tym razem poruszającą się bryczką.


Drugi dzień Festiwalu Kultury Kociewskiej upłynął pod znakiem konkursu gwary kociewskiej. Do konkursu przystąpiło ponad 50 uczestników, którzy rywalizowali w pięciu kategoriach:

1) dzieci z klas I - III,

2) dzieci z klas IV - VI,

3) młodzież gimnazjalna,

4) młodzież ponadgimnazjalna,

5) osoby dorosłe.


Konkurs rozpoczął się o 11.00 w Miejskiej Bibliotece. Zebranych uczestników, opiekunów, nauczycieli, gości i mieszkańców regionu powitał pan Piotr Łaga. W jury zasiadły trzy osoby, uznani regionaliści Kociewia: pan Jan Ejankowski, pani Emilia Rulińska i pani Izabela Janeczek.

Pan Jan Ejankowski wysoko ocenił poziom prezentowanych utworów poetyckich, monologów oraz gadek kociewskich. W przerwie i na zakończenie przesłuchań wszyscy zostali zaproszeni na poczęstunek. Jury nie miało łatwego zadania, szczególnie w odniesieniu do najmłodszych kategorii, w których poziom prezentacji był wysoki i bardzo wyrównany.

Wyniki konkursu:

Kategoria dzieci z klas I - III

I miejsce Michalina Pielecka - Szkoła Podstawowa Lignowy Szlacheckie

II Daniel Pielecki - Szkoła Podstawowa Lignowy Szlacheckie

III Adrian Żuchowski - Publiczna Szkoła Podstawowa Nr 4 Starogard Gd.

Wyróżnienie Bartosz Piernik - Szkoła Podstawowa Warlubie


Kategoria dzieci z klas IV - VI

I Oktawia Lemańczyk - Publiczna Szkoła Podstawowa Nr 4 Starogard Gd.

II Marta Szarmach - Publiczna Szkoła Podstawowa Nr 4 Starogard Gd.

III Agata Kowalewska - Zespół Szkół Nr 2 w Pelplinie

Wyróżnienie Małgorzata Stalica - Szkoła Podstawowa Pieniążkowo


Kategoria młodzież gimnazjalna

I Laura Gretkowska - Zespół Szkół Nr 1 w Pelplinie

II Magdalena Bosche - Zespół Szkół Nr 1 w Pelplinie

III Wojciech Rychłowski - Zespół Szkół Nr 2 w Pelplinie

Wyróżnienie Natalia Wensierska - Zespół Szkół Nr 2 w Pelplinie


Kategoria młodzież ponadgimnazjalna

Jury nie przyznało nagród


Kategoria osoby dorosłe

I Urszula Weisbrodt - KGW Zblewo

II Wanda Pelowska - KGW Zblewo

III Krystyna Engler - KGW Pinczyn


Laureatom gratulujemy.

Laureaci otrzymali nagrody rzeczowe i dyplomy, a pozostali uczestnicy pamiątkowe dyplomy oraz gadżety. Nagrody i dyplomy wręczyli przewodniczący Rady Miasta Pelplina pan Adam Kaszowicz oraz dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury pan Piotr Łaga.

Nagrody zakupiono ze środków dotacji Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego.
W sobotę 26 kwietnia, od godz. 14.00 Pelplin opanowali Kociewiacy. Ostatni, trzeci dzień Festiwalu Kultury Kociewskiej rozpoczął się od przemarszu uczestników Festiwalu ulicą Mickiewicza. W barwnym korowodzie pomaszerowały kapele kociewskie, zespoły folklorystyczne, dzieci, młodzież, mieszkańcy Pelplina i regionu, a wśród nich także poseł z Kociewia pan Sławomir Neuman, przedstawiciele władz samorządowych - zastępca burmistrza miasta i gminy Pelplin Tadeusz Błędzki, przewodniczący Rady Miejskiej Adam Kaszowicz.Kolorowa kolumna z herbem Kociewia i flagą Pelplina na czele dotarła na Plac Burmistrza Chmieleckiego w centrum miasta, gdzie wszystkich uczestników powitał Piotr Łaga dyr. Miejskiego Ośrodka Kultury i prezes Stowarzyszenia Miłośników Pelplina. Następnie słowa powitania do zebranych skierował przewodniczący Rady Miejskiej w Pelpline, pan Adam Kaszowicz oraz poseł Sławomir Neuman.

Występy na scenie rozpoczął zespół Modraki z Pelplina, który śpiewał i tańczył w rytm kociewskiej muzyki. Po nim wystąpiła kapela "Rodzina" ze Zblewa, którą na ulicach Pelplina można była spotkać już od samego rana. Dalej na scenie występowały: chór z Kalisk, zespół regionalny Subkowiaki z Subkowych, dzieci z Przedszkola w Rajkowach, Szkólne Gzuby ze Szkoły Podstawowej nr 4 w Starogardzie Gd., chór ze Skarszew, Piaseckie Kociewiaki pod kierunkiem pana Jana Ejankowskiego.

Podobnie jak rok temu, zebranym bardzo podobał się występ Skarszewskiego Towarzystwa Śpiewaczego.Podczas, gdy trwały występy, wzdłuż całego placu, na dziesięciu stoiskach panie z Kół Gospodyń Wiejskich przygotowywały różnorodne potrawy kulinarne. Po występach panie prezentowały swoje wyroby. A na Festiwal przybyły panie z Kół Gospodyń Wiejskich z miejscowości: Zblewo, Pinczyn, Piece, Barłożno, Osieczna, Rożental, Rudno, Lignowy Szlacheckie, Osówek.

Dzieci z pomocą młodzieży malowały haft kociewski o długości 10 metrów. Miłośnicy malarstwa wzięli udział w plenerze malarskim. Pan Andrzej Wolski namalował uczestników Festiwalu na Placu Burmistrza Chmieleckiego, za co otrzymał niespodziewaną nagrodę od pana Wiesława Ślizewskiego - właściciela Ślizem Marketu. Atrakcją dla dzieci były z pewnością miłe owieczki, kozy i króliki hasające w zagrodach oraz plac zabaw, dmuchane zjeżdżalnie, samochodziki i trampolina.


Występy, gotowanie i prezentacje trwały do 18.00. Wieczorem wystąpiły dwa zespoły. Jako pierwszy zespół rockowy NOC z Gdańska, następnie na zakończenie zespól JORDAN ze Stargardu Gd.

Organizatorzy: Miejski Ośrodek Kultury w Pelplinie, Stowarzyszenie Miłośników Pelplina i Miejska Biblioteka Publiczna w Pelplinie, składają serdeczne podziękowania wszystkim, którzy pomagali w organizacji Festiwalu.

Przypominamy, że Festiwal Kultury Kociewskiej został dofinansowany przez Samorząd Województwa Pomorskiego.


Organizatorami II Festiwalu Kultury Kociewskiej byli:

Miejski Ośrodek Kultury, Stowarzyszenie Miłośników Pelplina i Miejska Biblioteka Publiczna.Szczegóły na stronie: www.mok.pelplin.plBrak komentarzy:

Prześlij komentarz