czwartek, 29 maja 2008

Motyle


Piotr, naukowiec, dojeżdża do Gdańska. Czasem rejestruje przyrodnicze zjawiska napotkane po drodze.
"Już od kilku dni przy drodze pod Trzcińskiem obserwowałem zaskakujący widok - napisał ostatnio w e-mailu. - Kilka niewielkich drzewek wyglądało, jakby ktoś pokrył je watą. Widok na tle zieleni przedziwny! Postanowiłem obejrzeć to z bliska. Okazało się, że drzewka zostały zaatakowane przez chmarę gąsienic. To one pokryły je przędzą i ogołociły z liści. Niestety przyroda ma własne mechanizmy regulacji i dla takich najeźdźców bywa bezlitosna. Otóż gąsienic najwyraźniej było zbyt wiele, bo ogołociły drzewka z liści przed zakończeniem swego rozwoju. Kłębiły się teraz bezradnie szukając choć skrawka zieleni, ale na drzewkach nie pozostał ani jeden liść. Część gąsienic nawet opuściła rośliny macierzyste i wędrowała po okolicznych trawach także je pokrywając przędzą, ale najwyraźniej nie nadawały się one do zjedzenia, bo gąsienice ich nie uszkodziły."
Załącznik - zdjęcia.

Myślę, że z tymi gąsienicami jest jak z ludźmi. W wyniku niekontrolowanego rozwoju zjadają już ostatki - ropy, ryżu, śpiewu ptaków, ziemi i Ziemi. Mam wrażenie, że nikt tego w skali globalnej nie kontroluje.

Piotr niedawno dostał w paczuszkach liszki, które kupił "w internecie". Wsadził je do akwarium. Obserwowaliśmy, jak codziennie pożerają liście ligustra. Potem uprzędły sobie kokony i znikły.
Wczoraj w akwarium nastąpił cud przemiany. Na gazie siedział wielki tropikalny motyl. Dziś z kokonu wyszedł drugi. Pojawią się następne, między innymi największy na świecie (400 centymetrów kwadratowych powierzchnia skrzydeł).
Zasępiłem się spoglądając z okna na zielony ogródek.
- Piotr, a co będzie, jak one go opanują? Syndrom drzewek w Trzcińsku?
- Tato, są w akwarium i żyją jako motyle kilka dni - uspokajał Piotr. - Wszystko jest pod kontrolą, również samce i samice...

Patrzę na piękne motyle. Żyją kilka dni... Jakże piękna, kolorowa emerytura. Bez pretensji do świata i ZUS-u.
Tadeusz Majewski

Patrz - hodowla motyli egzotycznych Piotra Madaneckiego 1
Hodowla motyli Piotra 2
Wysyp liszek pod Trzcińskiem

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz