sobota, 26 lutego 2011

Bytonia. Lekcje poza szkołą

14 lutego uczniowie klasy II Publicznego Gimnazjum w Bytoni uczestniczyli w wycieczce edukacyjnej do Starogardu Gdańskiego.


Lekcje możemy realizować także poza murami szkoły. Stają się one wówczas ciekawsze i atrakcyjniejsze dla młodzieży. W ramach zajęć artystycznych w gimnazjum realizuję własny program, w którym dużo miejsca poświęciłam edukacji regionalnej. Staram się przekazać swoim uczniom praktyczne umiejętności związane z tradycją i twórczością ludową Kociewia.


Trudno jest namówić młodzież gimnazjalną do śpiewu i tańca i to w dodatku ludowego. Zaproponowałam więc swoim uczniom zajęcia wyjazdowe. Dzięki współpracy z panią Mirką Moller z Ogniska Pracy Pozaszkolnej w Starogardzie Gd. zorganizowaliśmy lekcje tańca kociewskiego właśnie tam. Moi uczniowie nie zawiedli, naprawdę tańczyli i dobrze się przy tym bawili. Efektem tego spotkania jest zespołowy układ taneczny do polki kociewskiej. Musimy nad nim jeszcze sporo popracować .... ale trening czyni mistrza, więc będziemy trenować.

Kolejnym przystankiem naszych zajęć wyjazdowych było Muzeum Ziemi Kociewskiej i lekcja na temat "Swaty, zaręczyny, ślub i wesele na Kociewiu". W otoczeniu wystawy etnograficznej obejrzeliśmy ciekawe zdjęcia i wysłuchaliśmy jeszcze ciekawszych opowieści, jak to dawniej na Kociewiu z tą miłością bywało. Temat okazał się bardzo interesujący, gdyż był to właśnie dzień zakochanych (Walentynki) i mogliśmy porównywać dawne i dzisiejsze czasy. W muzeum obejrzeliśmy też wystawę fotograficzną poświęconą walkom Polaków o odzyskanie niepodległości.
Odwiedziliśmy także Starogardzkie Centrum Kultury. Tam mieliśmy okazję obejrzeć wystawę fotograficzną B. Górskiego i zajrzeliśmy na chwileczkę do pracowni artystycznej.


Warto spróbować uczyć inaczej, szczególnie wtedy, gdy na koniec zajęć młodzież zadaje pytanie - Kiedy to powtórzymy?... a po kilku dniach zapisuje się na konkurs piosenki kociewskiej, o którym to mam nadzieję, opowiem wam nieco później.


Hanna Herman - nauczycielka plastyki i zajęć

artystycznych w ZSP w Bytoni.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz