sobota, 19 lutego 2011

Kolęda w Izbie Regionalnej w Bytoni

Na ścieżkach i dróżkach corocznego kolędowania już od kilku lat tradycyjnie wpisuje się Kolęda w Izbie Regionalnej w Bytoni. W klimacie starej chaty kociewskiej nabiera ona szczególnego charakteru - łączy pokolenia.
Na stole nakrytym białym obrusem szydełkowanym przez prababcię stoi wiekowy krzyż, lichtarze z białymi świecami, woda święcona i stare, już mocno wykruszone kropidełko (kropowidło), a strzeże tego "instrumentarium" zastęp aniołów wykonanych przez uczniów naszej Szkoły.


W przeddzień Święta Trzech Króli - Objawienia Pańskiego (po półwiecznej "przerwie" Święto - dzień wolny) uczniowie klas III - V, samorządy klas, przedstawiciele harcerzy w odświętnych strojach oczekiwali na Wizytę duszpasterską - na Kolędę, którą corocznie zaszczycają Goście: Ksiądz Proboszcz Zenon Górecki, Wójt Gminy - Krzysztof Trawicki i sołtys naszej wsi - Pani Teresa Milewska. Gdy zadzwoniły ministranckie dzwoneczki, to znak, że Kolędę czas zacząć - wspólne odśpiewaliśmy kolędę "Pójdźmy wszyscy do stajenki", potem wspólna modlitwa, a następnie błogosławieństwo duszpasterskie dla domu - szkoły i domowników-uczniów, nauczycieli, pracowników oraz lokalnej społeczności.

Gdy goście zaproszeni zasiedli do stołu, nagle, niespodziewanie przerywało "rodzinną" rozmowę głośne pukanie do drzwi izby, odezwały się gwizdy, pokrzykiwania. "Babka" nakazała Marynce, by je otworzyła i do chaty wbiegli roześmiani kolędnicy: diabełek, anioł, Kociewianka, pasterz - ot!!nasze kociewskie kolandniki. Uczniowie klasy czwartej przedstawili w gwarze kociewskiej jasełka "Kolandniki", i śpsiyweli i gadeli po naszemu - tak dycht rycht fajn. Wszyscy podziękowali za złożone po kociewsku życzenia.

Na zakończenie Natalia Jaworańska z towarzyszeniem koleżanek i kolegów zaśpiewała kolędę "Maleńka Miłość". Uczniowie obdarowali gości prezentami,
a sami na pamiątkę otrzymali od Księdza Proboszcza obrazki.

Pan Dyrektor Tomasz Damaszk serdecznie podziękował "Trzem Królom"
za przybycie do naszej szkolnej "rodzinki" z darami: z błogosławieństwem, dobrym słowem i z dobrą nowiną. Ewa Jędrzejewska


ZDJĘCIA
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz