sobota, 26 lutego 2011

Dzień Babci i Dziadka w Publicznym Przedszkolu w Pinczynie

Dzień Babci i Dziadka to wspaniała okazja, by uświadomić dzieciom, jak wiele znaczą w naszym życiu. Ile miłości, cierpliwości potrafią ofiarować i jakimi przyjaciółmi potrafią być. Czasem zadajemy sobie pytanie: Czy dziadek i babcia mogą jeszcze czegokolwiek nauczyć swojego wnuka? To, co z pewnością mogą mu przekazać, to zasady moralne. Mają czas i chęci, żeby rozmawiać z dziećmi, rozstrzygać ich dylematy, mówić, jakie są normy zachowań i przekładać je na konkretne sytuacje. Są też rodzinną skarbnicą wspomnień, niezwykle cennej wiedzy o przeszłości, która pozwala nam poznać historię naszej rodziny, nasze korzenie.
Święto Babć i Dziadków celebrowane jest w wielu krajach, różni je tylko dzień. W Polsce mają one ponad 30-letnią tradycję i obchodzimy je 21 i 22 stycznia. To piękne święto szczególnie obchodzone jest przez przedszkolaków. Dzień Babci i Dziadka, to doskonała okazja, by przypomnieć sobie o osobach, którym wnuczęta często zawdzięczają większość rozkoszy dzieciństwa.

Ten dzień też na stałe wpisał się w kalendarz uroczystości w naszym przedszkolu.

4 lutego był dniem zimowym, ale jakże ciepłym w swojej wymowie. Pokolenia seniorów, zaproszonych na przedszkolną uroczystość, oraz dzieci połączyły się we wspólnym przeżywaniu treści bardzo ważnych, takich jak miłość, wdzięczność, przywiązanie i szacunek. Tego dnia każde dziecko pamiętało o złożeniu Dziadkom życzeń, a ich liczna obecność była dowodem na to, że wnuczęta to dla nich największy skarb i radość.

Po przywitaniu zaproszonych gości przez dyrektor Iwonę Loroch dzieci wszystkich grup przedszkolnych zaprezentowały swój program artystyczny. Sześciolatki wystawiły krótkie przedstawienie pt. "Dziewczynko z zapałkami, spędź z nami Dzień Babci i Dziadka", a maluszki deklamowały wiersze i śpiewały piosenki zapewniając w nich Babcie i Dziadków o swojej miłości. Na twarzach gości można było zaobserwować uśmiech, radość, i wzruszenie. Dużą przyjemność sprawiły Babciom i Dziadkom drobne upominki w postaci laurek i samodzielnie wykonane przez wnuki podarunki. Uroczystość zakończyła się wspólną zabawą i konkursami, których uczestnikami byli oczywiście nasi honorowi goście. Zaś wspólny poczęstunek był okazją do rozmów, w czasie których mogli podzielić się wrażeniami.

Dziadkowie byli pełni uznania dla swoich wnuków. Podziwiali ich postawę i umiejętności. Wspaniała atmosfera, która towarzyszyła spotkaniu była okazją do umocnienia więzi rodzinnej, miłego spędzenia czasu i bliższego poznania się.

Pozytywne emocje pozostaną w pamięci na długo, zarówno u młodszych jak i starszych. Dumne wnuczęta prezentujące swoje artystyczne dokonania i wzruszeni dziadkowie z miłością wpatrzeni w swoje pociechy to naprawdę wspaniały widok!

Tym serdecznym akcentem zakończyliśmy naszą przedszkolną uroczystość, która na pewno długo pozostanie w pamięci dziadków, ale też dzieci. Do zobaczenia za rok!

Renata Jodko


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz