czwartek, 7 lipca 2011

Bytonia. 9 czerwca uczcili pamięć Patrona...

Publicznej Szkole Podstawowej w Bytoni od roku 2009 patronuje Pan Edmund - człowiek wielce zasłużony temu środowisku.

Dnia 9 czerwca br. po raz drugi świętowaliśmy, aby uczcić pamięć tego człowieka i przypomnieć o jego zasługach.

Obchody Dnia Patrona rozpoczęły się poranną Mszą Św., w której uczestniczyli goście oraz uczniowie od kl. "0" do VI szkoły podstawowej wraz ze swoimi nauczycielami. Nabożeństwo uświetnił zespół muzyczny pod kierunkiem psychologa, pana Marcina. Przepięknie brzmiały pieśni kościelne w wykonaniu naszych uczniów. Po uroczystej liturgii korowód uczniów prowadzony przez poczet sztandarowy powędrował do budynku szkolnego, gdzie odbyła się dalsza część uroczystości.
Tegorocznym obchodom Święta Patrona kierunek przewodami nadały następujące słowa Edmunda Dywelskiego "Człowiek, kiedy decyduje się wziąć odpowiedzialność za coś, musi mieć wiarę, że co zamierza - wykona". Widniały one na frontowej ścianie w otoczeniu białych piór.

Do tej pięknej dekoracji nawiązała prowadząca, pani Ewa Jędrzejewska, stwierdzając, że piękne i ważne słowa mądrych, godnych i wartościowych ludzi są jak piórka: lekkie i czarujące. Długo wirują w przestrzeni, wzbudzają zachwyt, zaciekawienie i chęć ich schwytania.

Dodała również, że "wartości i mądrości życiowej uczymy się każdego dnia, czerpiąc z dorobku Patrona. Jego myśli, słowa ukierunkowują naszą codzienną pracę i poznawanie"

Ta piękna wypowiedź wprowadziła wszystkich zebranych w prawdziwą atmosferę święta.

Wójt Gminy Zblewo, Krzysztof Trawicki, w swoim krótkim wystąpieniu wspominał o Panu Edmundzie. Znał go osobiście, więc wyrażał się o nim bardzo ciepło. Opowiadał o tym, jakim człowiekiem był nasz Patron i czego w życiu dokonał. Wspominał o jego dobroci, mądrości, zwyczajności i jednocześnie nadzwyczajności.


Uczniowie podstawówki pracowicie przygotowali się do obchodów święta. Wzięli udział w konkursie plastycznym pod hasłem "Aby dzieci były szczęśliwe" oraz w literackim pt. "Myśli Patrona". Maluchy przedstawiały na swoich pracach plastycznych nauczyciela - Pana Dywelskiego w czasie codziennej pracy, która kształciła uczniów i dawała im poczucie bezpieczeństwa. Nasz patron dbał bowiem o to, aby dzieci dobrze czuły się w swojej szkole, aby były szczęśliwsze...

Oto zwycięzcy

Julia Zimnak z kl III - I miejsce

Adrian Plombon z kl. I - II miejsce

Julia Ozimek z kl. II - III miejsce

Pozostali otrzymali pamiątkowe dyplomy.

Celem konkursu literackiego było zinterpretowanie mądrych myśli dawnego nauczyciela, kierownika naszej szkoły. Pan Edmund Dywelski oparł swoje życie na trwałych zasadach, które podpowiadały, jak żyć, jak pracować i służyć środowisku. Mając to wszystko na uwadze, uczniowie kl. IV, V i VI zapisywali swoje spostrzeżenia, odkrywali tajemnice ukryte w słowach maksym życiowych Patrona.

Pierwsze miejsce zdobyła uczennica kl. V - Miriam Fierek i otrzymała wspaniałą nagrodę - aparat cyfrowy. Na II miejsce zasłużył Mateusz Koliński z kl. VI, a na III miejsce Dominika Para z kl. IV. Ci uczniowie zostali obdarowani odtwarzaczami MP3.

Wyróżniono też prace Dominika Lampkowskiego z kl. IV Natalię Jaworańską z kl. V i nagrodzono ich książkami.

Tego dnia byli wśród nas przedstawiciele rodziny Patrona - Pani Felicja Kobierzyńska - córka, Pan Józef Dywelski - syn i wnuczka Pana Edmunda oraz sponsorzy, którzy wspierają działalność szkoły. Dyrektor, Pan Tomasz Damaszk skierował do nich wielkie słowa uznania i wdzięczności, dziękując w ten sposób za różnorodną pomoc szkole. Wręczył też pamiątkowe statuetki "Z uśmiechem za uśmiech".

Oto inni przyjaciele ZSP w Bytoni:

Sz. P. Adam Adamowski PPHU "Adam-Pol" Frank

Sz. P. Tadeusz Bigus "Bat" Sp. z o.o.

Sz. P. Jolanta i Bogusław Blok Sklep Spożywczy Bytonia

Sz. P. Leon Blok "ButStar" Sp. zo.o.

Sz. P. Maria i Mariusz Brumirscy "Budmar MB" Bytonia

Sz. P. Leszek Burczyk Starosta Powiatu Starogardzkiego Starostwo Powiatowe

Sz. P. Zofia i Henryk Czubkowscy Sklep Spożywczo-Przemysłowy Bytonia

Sz. P. Sylwia i Kazimierz Dunajscy

Sz. P. Krzysztof Frydel Nadleśniczy Nadleśnictwa Kaliska Nadleśnictwo Kaliska

Sz. P. Leszek Galikowski Transport Zarobkowy Zblewo

Ksiądz Prałat Zenon Górecki Parafia Rzymskokatolicka

Sz. P. Teresa, Arkadiusz, Edmund Herold PPHU "Herold" S.J

Sz. P. Marek Kamysz

Sz. P. Henryk Kinowski Ochotnicza Straż Pożarna w Zblewie

Sz. P. Henryk Kołodziejczyk Zakład remontowo-budowlany

Sz. P. Ryszard Konewka FPH Konewka i Spółka S.C

Sz. P. Andrzej Konieczka P.P.U. "Constal"

Sz. P. Teresa i Roman Kozłowscy Sklep Spożywczy Bytonia

Sz. P. Radosław Kwaśniewski FH u Kwaśniewskich

Sz. P. Katarzyna i Krzysztof Langowscy Restauracja K2

Sz. P. Teresa Milewska Bytonia

Sz. P. Józef Peka Zakład Stolarski

Sz. P. Marcin Pienschke Sołtys Wsi Bytonia Bytonia

Sz. P. Tomasz Sikora "Margarita"

Sz. P. Lidia i Andrzej Skalscy "Almax" Bytonia

Sz. P. Sławomir Stolz Komendant Posterunku Policji w Zblewie Posterunek Policji

Sz. P. Stanisław Sumowski Dyrektor Delgatury KO w Tczewie

Sz. P. Tamara i Aleksander Swobodzińscy Białachowo

Sz. P. Żaneta i Arkadiusz Szulc PHU "Zarex"

Sz. P. Katarzyna Szwedowska Przewodnicząca Rady Rodziców Lipski Młyn 1

Sz. P. Magdalena Szymczak Pajacyk Biuro Pomorskie Polska Akcja Humanitarna

Sz. P. Krzysztof Trawicki Wójt Gminy Zblewo

Sz. P. Karolina Troszczyńska Praktyka Stomatologiczna

Sz. P. Mariusz Tuchlin "Dekpol" Sp. z o.o.

Sz. P. Zofia i Jan Wildman PW "Zojax"

Sz. P. Justyna i Ireneusz Wildman "Wildpol" Bytonia

Sz. P. Barbara Wiśniowska Dyrektor Banku Spółdzielczego w Skórczu oddział w Zblewie

Sz. P. Tadeusz Włodarczyk "Iglotex" S.A.

Sz. P. Piotr Wróblewski animator kultury

Sz. P. Edmund Zieliński Prezes Stowarzyszenia Twórców Ludowych w Gdańsku

Ważnym momentem uroczystego święta było zaprezentowanie przez uczniów ciekawych faktów z życia i działalności. Czytali oni z wielkiej księgi, w której zostały umieszczone znaczące wydarzenia i fotografie dotyczące Patrona.

Na koniec maluch z kl. "0" wystąpiły w ciekawym przedstawieniu pt. "Kabaret Czerwonego Kapturka i Śpiącej Królewny", a starsi uczniowie "gadali po kociewsku", przedstawiając zabawne historie z życia. Pokazali swoje talenty i wielkie zaangażowanie w szkolną pracę.

Udowodnili sens słów Patrona, gdyż "dokonali tego, co zamierzali"

Święto Patrona minęło w serdecznej i miłej atmosferze.


Genowefa Pelowska

nauczyciel ZSP w Bytoni

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz