wtorek, 5 lipca 2011

"Bezpieczne Wakacje" w Zespole Szkół Publicznych w Bytoni

Wakacje to ekscytujący, radosny czas oczekiwany przez uczniów. Już za kilka dni będzie można cieszyć się urokami wypoczynku i zapomnieć o szkole. Słońce, plaża, atmosfera wakacji - łatwo zapomnieć o bezpieczeństwie. Aby jednak odpoczynek bezpieczny i spokojny, w bytońskiej szkole od wielu lat w czerwcu, tuż przed zakończeniem zajęć szkolnych, organizowany jest Dzień Bezpieczeństwa. By wakacje przyniosły wymarzony relaks, uczy się dzieci i młodzież zasad, które pomogą uniknąć im nieprzyjemnych przygód.- Nasza Szkoła w tym roku przystąpiła do ogólnopolskiej akcji "Bezpieczne Wakacje", której celem jest zwiększenie poziomu bezpieczeństwa spędzania wolnego czasu przez dzieci i młodzież - mówi pedagog Marcin Piotrowski. - Cel zostanie osiągnięty poprzez promowanie bezpiecznych zachowań we współpracy z instytucjami realizującymi funkcje publiczne oraz za pomocą Internetu i innych mediów. Akcja adresowana jest do dzieci, młodzieży i dorosłych oraz instytucji publicznych takich jak gminy, szkoły, przedszkola, ośrodki i centra kultury, sportu i rekreacji, biblioteki, ośrodki pomocy społecznej i inne. Akcja trwa od 1 czerwca do 20 września 2011 roku.


W dniu 20 czerwca br. w Zespole Szkół Publicznych w Bytoni odbyły się spotkania dzieci i młodzieży z przedstawicielami straży pożarnej, policji, pielęgniarką i ratownikiem WOPR.

Odpoczynek nad morzem, nad jeziorem czy rzeką to wspaniała rzecz. Słońce, plaża, atmosfera wakacji - łatwo zapomnieć, że woda, nawet ta z pozoru bezpieczna
i spokojna, jest groźnym żywiołem. Warto zapamiętać - kąpać się, pływać i rozrabiać w wodzie można wyłącznie w miejscach dozwolonych. Najlepiej pod okiem ratownika. Nie wchodzimy do wody w pobliżu mostów, portów i przystani. Równie przyjemne są kąpiele słoneczne. Jak mawiają mieszkańcy Pomorza - szukając ochłody, nigdy nie wchodzimy do zimnej wody! Zetknięcie rozgrzanego ciała z chłodną wodą może spowodować szok termiczny, a wtedy zamiast uroków plażowania będziemy podziwiać mało ciekawe widoki najbliższego szpitala. Na plażę, oprócz wszelkich sprzętów do zabawy, zabieramy krem z filtrem UV, by uniknąć poparzenia słonecznego, nakrycie głowy chroniące przed udarem, zapas wody i napojów oraz telefon komórkowy z zapisanym numerem alarmowym Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego 601 100 100. Nie zapomnij w książce adresowej swojego telefonu wpisać kontaktu ICE, z numerem telefonu osoby, którą należy powiadomić w razie wypadku. Skrót ICE jest ogólnoświatowym symbolem ratującym życie…- tak m.in. tłumaczył uczniom ratownik WOPR pan Krzysztof Korczak.

Znani i lubiani strażacy - pan Marek Kamysz i Łukasz Chyła już na powitanie otrzymali gromkie oklaski (strażacy są częstymi gośćmi w naszej szkole na pogadankach o bezpieczeństwie). Cierpliwie odpowiadali na liczne pytania młodszych dzieci, a troszkę starsi popisywali się znajomością zasad utrwalonych podczas wcześniejszych spotkań.

Wspaniale przygotowana do spotkania była nasza pielęgniarka - pani Wiesława Czarnecka. Podczas pogadanki wykorzystała różne "pomoce dydaktyczne" - plansze, broszury (dla każdego dziecka) itp. W ciekawy sposób informowała, jak zachować się w razie spotkania oko w oko z groźnym gadem - żmiją lub gdy dopadnie nas kleszcz, komar czy osa, a także, co poradzić na zranione kolano lub skaleczony palec oraz wiele innych dolegliwości, których w czasie wakacji lepiej unikać.

Pan policjant Wojciech Hoppe- sierżant sztabowy uczulał dzieci i młodzież na sprawy związane z bezpieczeństwem w ruchu drogowym. Przypomniał zasady poruszania się pieszo w obszarze zabudowanym i poza nim, zasady poruszania się rowerem, motorowerem, skuterem. Mówił dobitnie o konieczności zapinania pasów podczas podróżowania w samochodach. Przypomniał, aby bezwzględnie nie organizować żadnych zabaw w pobliżu jezdni.

Lato to czas nawiązywania ciekawych kontaktów, poznawania nowych koleżanek
i kolegów. Wyposażenie w wiedzę, aby te nowe przyjaźnie okazały się serdeczne, miłe i nie sprowadziły dziwnych i niespodziewanych "zwrotów akcji" oraz jak rozpoznać różne zagrożenia, jak skutecznie umieć odmówić itp. w formie warsztatowej przeprowadził psycholog - pan Marcin Piotrowski.

Uzbrojeni w taką wiedzę śmiało mogą uczniowie ruszać na wakacje! O najważniejszych zasadach zawsze trzeba pamiętać, a szczególnie o zasadzie - zabawa jest wtedy radosna, gdy bezpieczna. Zatem - Bezpiecznych wakacji!!!
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz