poniedziałek, 4 lipca 2011

KRZYSZTOF KOWALKOWSKI. Trójmiejskie spotkanie Kociewiaków

Kociewiacy w Trójmieście

W sobotę, 3 lipca 2011 roku, odbyło się kolejne już spotkanie Trójmiejskich miłośników Kociewia. Miejscem spotkania była sala w Spichrzu Opackim w Oliwie, w którym mieści się Oddział Etnografii Muzeum Narodowego w Gdańsku. W sali tej od dwóch miesięcy znajduje się wystawa poświęcona Kociewiu. Prezes Trójmiejskiego Klubu Miłośników Ziemi Kociewskiej pan Hubert Pobłocki przywitał zebranych po Kociewsku słowami Hymnu Unii Europejskiej przetłumaczonymi przez siebie.


Wśród kilkudziesięciu osób uczestniczących w spotkania można było zauważyć wiele znamienitości. Byli m.in. prof. Stefan Raszeja, Wiesław Proll - dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Starogardzie, twórca ludowy, rzeźbiarz i publicysta Edmund Zieliński, senator Andrzej Grzyb, prof. Maria Pająkowska-Kęsik, Prezes Towarzystwa Miłośników Ziemi Kociewskiej w Starogardzie - Mirosław Kalkowski, Roman Preising, Przewodniczący Rady Dzielnicy Oliwa - Andrzej Osipow i Ryszard Szwoch.

Jak zwykle program spotkania był bardzo interesujący. Pierwszą osobą, która zabrała głos była pani prof. Maria Pająkowska-Kęsik. Opowiedziała jak powstaje felieton "Na Kociewiu" jej autorstwa, regularnie zamieszczany w miesięczniku Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego "Pomerania". Przybliżyła też tematykę tych felietonów.

Następnie senator Andrzej Grzyb zaprezentował swoją najnowszą książkę "Baśnie Kociewskie". Jak powiedział, od dłuższego już czasu stara się robić coś, co jest potrzebne Kociewiu. W tym także stara się przybliżyć baśń kociewską. Odszukuje w starych źródłach czy wprost stare podania, czy też cokolwiek co może być zaczynkiem do powstania nowej opowieści, do literackiego przedstawienia nowej legendy. Książka ta jest jakby trzecim już wydaniem, ale zawsze o zwiększonej objętości i z nowymi baśniami i opowieściami. Jak powiedział, jest to książka dla dzieci od lat 10 do 100. W najbliższym czasie ukarze się drugi tom zawierający referaty wygłoszone podczas Biesiad Literackich w Czarnej Wodzie.

Kolejnym tematem spotkania było przedstawienie albumu "Pozdrowienia z Kociewia", którego autorami są Mirosław Kalkowski i Roman Preising. Album zaprezentował pan Kalkowski podkreślając, że jest to album prezentujący stare pocztówki nie tylko Starogardu i jego najbliższych okolic. Są w nim pokazane niepublikowane widokówki z miasta i wsi powiatu starogardzkiego oraz miast i wsi powiatu tczewskiego i świeckiego. W albumie zostały zaprezentowane 243 pocztówki.

Pan Ryszard Szwoch omówił książkę pt "Ideał na bagnet wbity" poświęconą pamięci Zygmunta Bączkowskiego. Autorem książki jest mieszkający po II wojnie w Kanadzie prof. Paweł Wyczyński, a po jego śmierci książkę do druku przygotował pan Ryszard Szwoch.

Po wystąpieniach w ramach komunikatów głos zabrał Pan Wiesław Proll, który poinformował o pracy biblioteki i o akcji gromadzenia książek, w związku z zalaniem w ubiegłym roku biblioteki i stratą ponad sześciu tysięcy książek, które na skutek zalania trzeba było wyrzucić. Zaapelował o przekazywanie książek do biblioteki.

Następnie pan Mirosław Kalkowski wręczył nowym członkom TMZK legitymacje członkowskie. Poinformował także, że ukazała się "Księga pamiątkowa" napisana w związku z III Kongresem Kociewskim, zawierająca wszystkie wystąpienia tego Kongresu oraz ponad 30 zdjęć i innych informacji. Całość została sfinansowana przez Urząd Miejski w Starogardzie. Obecnie przygotowywana jest, także na zlecenie Prezydenta Starogardu, księga z IV Kongresu.

Kolejnym głosem było wystąpienie Krzysztofa Kowalkowskiego, który poinformował zebranych o wydaniu najnowszej książki "Z dziejów Obozina". Zaprosił wszystkich obecnych na Piknik Country, jaki odbędzie się 9 lipca w Obozinie, podczas którego odbędzie się także promocja książki. Książka ta zostanie zaprezentowana także na spotkaniu Kociewiaków we wrześniu br.

W trakcie spotkania pani Wanda Kołucka prezentowała archiwalne i najnowsze wydawnictwa Kociewskiego Kantoru Edytorskiego w Tczewie. Zebrani mogli obejrzeć haft kociewski wykonany przez panią Marię Leszman z Pelplina i Katarzyną Nowak z Tczewa.

Na zebranych czekał poczęstunek, jak napisał pan Pobłocki: Kawa zes bónków, kozim mlykam, arbata zes farynó zecerka ji Kuszki różnych sortów, w tym od niezawodnych braci Lipińskich z cukierni "EL" we Wrzeszczu.

Krzysztof Kowalkowski

ZDJĘCIA

Mirosław Kalkowski wpisuję dedykację do książki, stoi prof. Stefan Raszeja.

Część uczestników spotkania.

Stoi Prezes Klubu Hubert Pobłocki, siedzi (druga z lewej) prof. Maria Pajakowska-Kęsik.

Od lewej Roman Preising, Andrzej Osipow, Mirosław Kalkowski, Ryszard Szwoch.

Andrzej Grzyb z Baśniowym Kociewiem.


Ryszard Szwoch prezentuje książkę,
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz