środa, 23 czerwca 2004

Sołtys Elżbieta Motykowska o Smętowie

Jeszcze niedawno za atut Smętowa uważano jego położenie przy ważnej linii kolejowej Katowice - Gdynia. Teraz, kiedy kolej metaforycznie mówiąc się wykoleja, ten atut staje się coraz mniej ważny
Ambitni mieszkańcy szukają kontaktu ze światem przez inna drogą, a mianowicie przez internet. We wsi wielu mieszkańców posiada już stałe łącze. W ramach Pomorskiego Programu Odnowy Wsi tworzy się przy Klubie Olimpijczyka kawiarenkę internetową.


W owe przedsięwzięcie zaangażowała się Rada Sołecka z Elżbietą Motykowską na czele.
- Z sołeckich pieniędzy, które otrzymujemy z Urzędu Gminy (po 5 zł na każdego mieszkańca wsi, co dało w 2003 roku 7.025 zł), 1.000 zł przeznaczyliśmy na kawiarenkę. Stanowi to 20 procent własnego, wymaganego wkładu. Zakupiono za te pieniądze krzesła i stoliki pod komputery. Już posiadamy 2 komputery, sukcesywnie otrzymywać będziemy dalsze.
Rada Sołecka z wielką powagą podchodzi do kultury. Ba, stawia na nią. W tym zakresie współdziała z GOKSiR-em. Często dofinansowuje imprezy typu Dzień Dziecka, Otwarcie Lata i Dożynki. Dobrze układa się Radzie współpraca z OSP. W roku minionym przeznaczyła środki na zakup wytwornicy piany.
Bolączką Smętowa są drogi. Z budżetu za rok ubiegły Rada przeznaczyła 2.000 zł na utrzymanie w należytym stanie nieutwardzonych dróg wiejskich.
W poprzednich latach laureatom konkursu "Piękna Wieś" Rada Sołecka fundowała bony na zakup krzewów, kwiatów i drzew. W minionym roku zrezygnowano z owego przedsięwzięcia na rzecz pogorzelców i 1.000 zł przeznaczono na odbudowę gospodarstwa Piotra Szczygła.
Sołectwo bierze też co roku udział w systematycznym zadrzewianiu. Drzewka i sadzonki kupuje Urząd Gminy, Rada Sołecka je rozprowadza.
Marzeń na 2004 rok pani sołtys ma dużo. - Najważniejsza jest współpraca z GOKSiR-em. Od 1.01 placówką kieruje nowy dyrektor Michał Chrzanowski. Jeszcze nie ułożyliśmy z nim planu działania. Jestem też przed zebraniem wiejskim. Mieszkańcy zaskakują często swoimi pomysłami, inwencją. U nas od zawsze udział mieszkańców we wszelkich przedsięwzięciach Rady Sołeckiej jest duży. Ludzie umieją być aktywni, jeśli widzą konkretną potrzebę. Na pewno w tym roku przystąpimy do konkursu "Piękna Wieś", który tym razem odbędzie się na zasadzie rywalizacji pomiędzy sołectwami całej gminy. Otrzymamy pewną kwotę pieniędzy już za sam udział, a potem będziemy walczyć o nagrodę. Jest to dla nas szansa na zdobycie dodatkowych pieniędzy. Potrzeb jak wszędzie i u nas jest wiele. W dalszym ciągu będziemy dbać o drogi. Musimy ratować to, co posiadamy. Ale nie możemy być zbyt rozrzutni, bo musi zostać rezerwa na programy unijne.
Smętowo, mając tak skrzętnych gospodarzy, rozwija się w szybkim tempie. Świadczy też o tym wzrost liczby mieszkańców. Widać, że zostają młodzi. Stosunek urodzonych do zmarłych w roku 2003 wyniósł 16 do 12.
Teresa Wódkowska

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz