piątek, 2 września 2005

Aikido - sztuka walki bez... walki

Wydawałoby się, że to sztuka walki jak każda inna. Znawcy aikido nie do końca zgadzają się z tym stwierdzeniem. Wydawałoby się, że to sztuka walki jak każda inna. Znawcy aikido nie do końca zgadzają się z tym stwierdzeniem.

Przede wszystkim ćwiczenia obywają się bez agresji, nie występuje rywalizacja między ćwiczącymi, co spowodowało, że nie organizuje się zawodów w aikido. Z roku na rok wzrasta zainteresowanie tą sztuką walki. Trening aikido to nie tylko czas wypełniony intensywnymi ćwiczeniami. To także miejsce spotkań, wymiany doświadczeń. Spotykają się nie tylko w dojo (sala treningowa), organizują wspólne imprezy, wycieczki, spływy kajakowe, wyjazdy na seminaria. Aikido stało się częścią życia tych młodych ludzi. Pozwoliło nawiązać nowe znajomości i przyjaźnie.

Aikido jest jedną ze sztuk budo, w której szczególny nacisk kładzie się na nieagresywne zachowanie, a obrona w sytuacji koniecznej zawiera strategię naturalnego wykorzystania ataku przeciwnika i obrócenia go przeciwko niemu. Podczas ćwiczeń aikido, zwłaszcza z dziećmi, nauczyciele Centrum podejmują się budowania osobowości wrażliwej, zdolnej jednak do racjonalnego działania. Dzięki treningowi odbywającemu się w miłej i pogodnej atmosferze nie nabywa się złych, agresywnych nawyków. Ćwiczący uczą się w zamian m.in. panowania nad własnymi odruchami, koordynacji ruchów, synchronizacji i swobody w ćwiczeniach z partnerem oraz przewidywania skutków działania własnego i innych.Metoda treningowa aikido przy wielkiej dbałości o psychikę nie pozostawia również w tyle rozwoju fizycznego. Doskonale sprawdza się w aikido przysłowie "W zdrowym ciele zdrowy duch", gdyż zaniedbywanie rozwoju fizycznego może być jednocześnie powodem degradacji cech psychicznych. Często bowiem ludzie słabi fizycznie, właśnie z obawy przed przykrościami, jakie mogą je z tego powodu spotkać, nie są w stanie przeciwstawić się narzucanej im nierzadko przez innych dyktaturze. To ciągłe poddawanie się czyjejś woli może mieć daleko idące następstwa w późniejszym ukształtowaniu psychicznym młodego człowieka, który w sytuacjach stresowych zawsze będzie poddawał się wpływom innych osób, częstokroć nawet nie próbując forsować własnego zdania.Metodyka aikido, dzięki swojej elastyczności, stwarza możliwości do opanowania podstaw tej sztuki walki nawet dzieciom. Pady i przewroty, które są stałym elementem technicznym, dają dzieciom zarówno możliwość wyzwolenia zasobów energii, jak i wykształcenia nawyków ruchowych mających zastosowanie w sytuacjach występujących poza salą treningową. Zajęcia aikido są również bezpieczne dla dzieci, gdyż nie stosuje się w czasie zajęć z najmłodszymi takich elementów obciążających, jak np. dźwignie na stawy itp.

Podczas treningów Aikido wykorzystuje się często elementy pozwalające podkreślić pożądany ruch w technikach, czy też by pokazać odmienną interpretacje technik. Do nich należy zaliczyć bokken, będący ćwiczebną imitacją japońskiego miecza - katany. Oprócz bokken stosuje się na treningach jo, czyli drewniany kij, którego pierwowzorem była włócznia, oraz tanto, będące drewnianą imitacją noża.

Od września Centrum rozpoczyna zajęcia aikido i Tai- Chi. Spotkanie organizacyjne i zapisy odbędą się :
aikido - 5 września o godzinie 19.00
tai-chi - 7 września o godzinie 20.00

w aikido dojo przy ulicy Kościuszki 112 ( dawny Rocket) w Starogardzie. Aktualnie Centrum prowadzi zajęcia w grupach: aikido dla dzieci, aikido grupa zaawansowana, aikido grupa początkująca i sekcja Tai - Chi dla początkujących.

Wszystkich chętnych, którzy chcieliby zobaczyć z bliska, czym jest aikido, Centrum serdecznie zaprasza. Istnieje również możliwość wzięcia udziału w treningu. Zainteresowani mogą się kontaktować pod numerem telefonu 0601633292. Informacje o Centrum można również znaleźć w Internecie pod adresem www.caw.stg.pl.
Oprac. Marek Grania

Za magazynem Kociewiak - piątkowe wydanie Dziennika Bałtyckiego

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz