sobota, 31 grudnia 2005

Otwarto Izbę Regionu i Tradycji

W jednej z sal lekcyjnych Zespołu Szkół Gospodarki Żywnościowej w Smętowie powstała Izba Regionu i Tradycji. Ma ona być miejscem, w którym zbierane będą pamiątki z przeszłości i dokumentowana teraźniejszość.
Gromadzenie eksponatów będzie działaniem otwartym. Zwracamy się w tym miejscu do mieszkańców naszego regionu o wynajdywanie i przekazanie (lub wypożyczanie) wszelkich "staroci". Izba Regionu i Tradycji, organizowane w niej wystawy okolicznościowe i tematyczne mają umożliwić poznanie historii i kultury naszego regionu.

Zebrane do tej pory eksponaty, głównie naczynia stołowe i kuchenne oraz sprzęt gospodarstwa domowego zostały umieszczone w gablotach, zakup których umożliwiło dofinansowanie Starostwa Powiatowego w Starogardzie i Urzędu Gminy w Smętowie. Urząd Gminy w Smętowie umożliwił też zakup publikacji dotyczących Kociewia.

Przygotowane zostały (od Jana z Jani) począwszy biogramy osób zasłużonych dla naszego regionu. Uczniowie ZSGŻ narysowali kopie wzorów kociewskich według pani Małgorzaty Garnysz. W sali odbyła się czasowa wystawa starego sprzętu gospodarstwa domowego. O działaniu i zastosowaniu tych naczyń i urządzeń opowiadała pani Dorota Świrbutowicz - nauczycielka ZSGŻ, która udostępniła bogate zbiory pamiątek rodzinnych.

15.XII 2005 r. o godz.15.00 do ZSGŻ w Smętowie przybyli zaproszeni goście: wicestarosta powiatu Starogard - pan Kazimierz Chyła, współzałożyciel i wieloletni opiekun zespołu "Piaseckie Kociewiaki" - pan Jan Ejankowski, Piotr Gniewkowski - nauczyciel Gimnazjum w Smętowie, który przygotował uczniów do konkursu wiedzy o regionie, wójt gminy Smętowo - pan Jerzy Zieliński, zespół "Piaseckie Kociewiaki" z panią Jadwigą Mielke, która grała na akordeonie, nauczyciele i młodzież ZSGŻ oraz sympatycy szkoły. Imprezę prowadziła nauczycielka szkoły pani Hanna Lewińska.

Zaproszeni goście wzięli udział w Biesiadzie Kociewskiej w nowo otwartej Izbie Regionu i Tradycji. Wysłuchano montażu poetyckiego, w którym wykorzystano tematy znanych kociewskich poetów: Andrzeja Grzyba, Zygmunta Bukowskiego, Romana Landowskiego, Jana Majewskiego oraz Pawła Wrzosa. Następnie odbył się występ zespołu "Piaseckie Kociewiaki". Grupa z Piaseczna jest najstarszym zespołem na Kociewiu.
Należy wspomnieć, że współtwórcą zespołu, obok wielce zasłużonego pana Jana Ejankowskiego, jest proboszcz kościoła parafialnego w Smętowie - ks. Zdzisław Osiński.

Nauczycielka ZSGŻ pani Dorota Świrbutowicz bardzo dokładnie przybliżyła wszystkim postać pana Jana Ejankowskiego. Pani dyrektor tej szkoły - Krystyna Piotrowska wręczyła nagrody laureatom gminnego konkursu wiedzy o regionie. Najwyższe noty uzyskali: Brygida Buniek (opiekun - Ewa Laskowska ZSGŻ); Anna Barabaś, Damian Łydka i Artur Molus (opiekun - Piotr Gniewkowski Gimnazjum w Smętowie)
Nagrody ufundował Urząd Gminy w Smętowie, który również dofinansował to uroczyste spotkanie.

Ostatnim już, ale " najsmaczniejszym" punktem programu był poczęstunek, który przygotowali członkowie Stowarzyszenia "SULŻ". Mandach zwany też kartoflakiem upiekła pani Helena Glaza, która też sprowadziła z okolic Osiecznej i Kasparusa przepis na tzw. "kalony", czyli kluski z tartych, surowych ziemniaków nadziewane wiejskim twarogiem. Coś bardzo mało znane, ale bardzo smaczne. Drożdżówki były różne, wszystkie wyśmienite, ale pierwsze miejsce jednogłośnie zajęła babcia Marcina (ucznia ZSGŻ pani Teresa Damrath z Kościelnej Jani. Wyśmienitą zupę z brukwi przygotował pan Marek Laskowski.

Wszyscy uczestnicy spotkania zasiedli do świątecznie udekorowanego stołu i w bardzo przyjaznej atmosferze biesiadowali, wspominając to co było i planując to co będzie. Był to czas odnawiania znajomości i dzielenia się doświadczeniem z promocji naszego regionu w Polsce i poza jej granicami.
Ewa Laskowska
Stowarzyszenie "SULŻ"

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz