wtorek, 9 grudnia 2008

Listy. Czy jest jakiś kontakt z rodziną p. Edmunda Dylewskiego ??

Czy jest jakiś kontakt z rodziną p. Edmunda Dylewskiego ?? Historia mojej rodziny ma pewne punkty zbieżne z Jego wspomnieniami: mój Stryj Wawrzyniec Kamiński (ur. 1898)...

Temat: GMINA ZBLEWO: pamiętnik Edmunda Dylewskiego
Data: Thu, 4 Dec 2008 21:09:42 +0100
Nadawca: Janusz Kamiński
Adresat: pmad@biology.plEmail z zapytaniem wysłanym z formularza na stronie http://kociewiacy.pl/gminy/zblewo od
Janusz Kamiński

Czy jest jakiś kontakt z rodziną p. Edmunda Dylewskiego ?? Historia mojej rodziny ma pewne punkty zbieżne z Jego wspomnieniami: mój Stryj Wawrzyniec Kamiński (ur. 1898) - absolwent Seminarium Nauczycielskiego w Ostrogu nad Horyniem, był w latach 30-tych Powiatowym Inspektorem Szkolnym w Kosowie Poleskim, więc na pewno znał p. Edmunda. Stryj został aresztowany 12 maja 1940 r. w Kosowie Poleskim w swoim domu na ul. Wesołej 17 - i wszelki ślad po nim zaginął. Nie udało się nam do dzisiaj ustalić ani dalszych jego losów, ani też miejsca pochówku. Jego stanowisko Inspektora Szkolnego przejął Stanisław Radkiewicz - późniejszy szef UBP. Stryjenka z ośmioletnią córką wywiezione zostały do Kazachstanu, skąd wróciły po wojnie do kraju. Obie już nie żyją. Drugi z moich Stryjów - też absolwent tego samego Seminarium, był kierownikiem Szkoły we wsi Kobylja, gm. Korzec, pow. Równe. Jako oficer rezerwy został zmobilizowany z przydziałem do KOP HUSZ!
CZA. Walczył z sowietami pod Żółkwią, dostał się do niewoli, był więziony w Starobielsku. Został zamordowany i pochowany w Charkowie. Także jego żona i córka zostały wywiezione do Kazachstanu, skąd wróciły do Polski. Obie już nie żyją. Ja kontynuuję rodzinną misję poszukiwań śladów po moich Stryjach. Tragiczne losy jednego z nich zostały już ustalone, ale o Wawrzyńcu nadal nic więcej nie wiemy. Może rodzina p. Edmunda Dylewskiego jest w posiadaniu jakichś zdjęć, dokumentów lub chociażby wspomnień. Może ktoś coś wie o losach mojego Stryja.Proszę o pomoc w tej sprawie.
Pozdrawiam serdecznie Janusz Kamiński
Tomaszów Mazowiecki

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz