wtorek, 9 grudnia 2008

Wystawy. Starogard był ważniejszy i większy od Gdańska

W piątek (5.12) o godzinie 18 w Muzeum Ziemi Kociewskiej w Starogardzie odbyła się uroczysta inauguracja wystawy "Z biegiem Wisły i Niemna - Historyczne mapy i widoki miast Prus Wschodnich i Zachodnich, Polski i krajów bałtyjskich".



Wystawa została przygotowana we współpracy z Centrum Kultury Prus Wschodnich w Ellingen. Krótkie wprowadzenie wygłosili dyr. MZK Andrzej Błażyński, dr Wiesław Gogan i prezydent Edmund Stachowicz. A. Błażyński przypomniał krótko historię kartografii, zwracając uwagę na jej rozwój na ziemiach pruskich. Dr W. Gogan podkreślił, że pierwsze mapy były bardzo niedokładne. Zachęcał do poszukiwania na prezentowanych mapach znanych gościom miejscowości i ostrzegał, że wyniki tego poszukiwania mogą być bardzo zaskakujące. Często zdarzało się przekręcanie nazw miast i miejscowości, ale na tym nie koniec. Czasami na starych mapach Starogard Gdański był oznaczany jako miasto ważniejsze i większe od Gdańska. Wszystko zależało od wiedzy ówczesnych kartografów. Wierzyca zaś bywała oznaczana jako odnoga Wisły posiadająca oddzielne ujście do Bałtyku. Najstarsze prezentowane na wystawie mapy powstały w 1542 roku.

E. Stachowicz wyraził radość i dumę z faktu, że to właśnie nasz rodak, dr Wiesław Gogan, reprezentuje Centrum Kultury Prus Wschodnich w Ellingen. Z okazji podpisania partnerstwa z ziemią frankońską dr Gogan przekazał w darze dwie butelki oryginalnego frankońskiego wina, bo - jak powiedział - ziemia frankońska jest znana nie tylko w wybornego piwa, ale także z najlepszych win.

Piotr Madanecki


Zdjęcia


Przemówienia z okazji otwarcia wystawy wygłosili: dyr. MZK Andrzej Błażyński, dr Wiesław Gogan z Centrum Kultury Prus Wschodnich w Ellingen, oraz prezydent Starogardu Gd. Edmund Stachowicz. Fot. Piotr Madanecki


Po otwarciu wystawy goście przystąpili do oglądania zbiorów. Fot. Piotr Madanecki



Na starej mapie wszystko jest możliwe. Zdarza się, że Starogard Gdański jest większy i ważniejszy od Gdańska. Fot. Piotr Madanecki




Brak komentarzy:

Prześlij komentarz