piątek, 27 lutego 2009

AKTYWNE FERIE Z GOKSiRem 2009 – muzycznie i sportowo.

Województwo pomorskie ferie ma już za sobą. Czas podzielić się wrażeniami i tym co miało miejsce w czasie dwutygodniowego zimowego wypoczynku. W gminie Smętowo Graniczne ruch na całego. W walentynkową sobotę miejscowy GOKSiR na kolorowo zakończył, balem karnawałowym dla najmłodszych, bardzo atrakcyjny program dla dzieci i młodzieży "Aktywne Ferie z GOKSiRem 2009".
Jednak nie tylko dzieci i młodzież mogła skorzystać z propozycji Ośrodka. Program uwzględniał także uczestnictwo osób starszych. Specjalnie dla seniorów, dzięki zaangażowaniu Wójta Gminy Smętowo Graniczne p. Zofii Kirszenstein powstała nowa sekcja śpiewu działająca przy GOKSiR. Zespół "Złota Jesień", taka jest jego oficjalna nazwa, prowadzi systematyczne zajęcia śpiewu pod okiem muzyka p. Karola Kosika z Grudziądza we wtorki i czwartki o godz. 11.00 w sali GOKSiR.


Okres ferii był także dobrym momentem na stworzenie w Ośrodku kolejnej nowej sekcji, tym razem nauki gry na gitarze, która z powodzeniem funkcjonuje od 5 lutego. Instruktorką gry jest
p. Marzena Partyka z miejscowości Lalkowy. Natomiast od stycznia reaktywowana została grupa taneczna ERA DANCE, którą prowadzi p. Monika Apostołowicz. Życie kulturalne w Smętowie zaczyna więc przybierać coraz to inne formy, mające na celu aktywizować i rozwijać zdolności muzyczno - taneczne mieszkańców, promując tym samym działalność Ośrodka i całej gminy.
A jak przedstawiał się sam program? Opierał się na współpracy ze świetlicami. Dzięki aktywności opiekunów oraz korzystnych cenach wyjazdów: na basen, aquaparku w Sopocie, kina w Starogardzie czy też megahoplandu i muzeum w Grudziądzu, cieszyły się dużym powodzeniem.


W związku z feriami został wydłużony czas pracy świetlic wiejskich. Panie opiekunki opracowały własne ciekawe kalendarze imprez, które również cieszyły się dużą popularnością.
Postawiliśmy też na nowe formy zajęć. Zdecydowanie największe zainteresowanie wzbudziły warsztaty garncarstwa. Ta stara sztuka wyrabiania naczyń cieszyła się ogromnym powodzeniem. Spod palców małych artystów wyłaniały się wazony, dzbanki, miski, świeczniki, a nawet skarbonki. Dzieci po kilka razy ustawiały się w kolejce. Skorzystali również dorośli. Warto wspomnieć także
o warsztatach gry na perkusji. W czasie ferii odbyło się 9 godzin intensywnych zajęć, które prowadził Dariusz Mrozek, perkusista zespołu Ćma. W kalendarzu znalazł się również turniej strzelecki
z wiatrówki. Najwyborniejsi strzelcy otrzymali dyplomy i nagrody. Podobnie było podczas innych rozgrywek: w darta, tenisa stołowego, koszykówki, unihokeja, piłki nożnej halowej oraz siatkówki
w różnych kategoriach wiekowych. Dla zwycięzców były nagrody, a na wszystkich uczestników czekała smaczna drożdżówka i ciepła herbata.W drugim tygodniu ferii ciekawą ofertą dla dzieci był występ grupy teatralnej ART-RE z Krakowa, dając sympatyczne i interaktywne przedstawienie "O dwóch takich, co ukradli księżyc".

Nieoceniona pozostaje pomoc nauczycieli naszych miejscowych szkół, którzy prowadzili zajęcia i turnieje sportowe, za co raz jeszcze dziękujemy.

Łącznie w naszych propozycjach uczestniczyło ponad 700 osób. Program, z wyjątkiem wyjazdów, opierał się na nieodpłatnym udziale jego uczestników.

Ferie już za nami. By jednak wspomnienia zostały jak najdłużej GOKSiR ogłosił zimowy konkurs plastyczny z nagrodami. Szczegóły dostępne w biurze Ośrodka lub u opiekunów świetlic. Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi 5 kwietnia podczas II Kiermaszu Stroików i Potraw Wielkanocnych, na który serdecznie już teraz zapraszamy.

Wszystkich zainteresowanych życiem kulturalno - sportowym zapraszamy na naszą stronę www.goskirsmetowo.pl - z pewnością nie pożałujecie!

Na koniec dziękujemy p. Elżbiecie Motykowskiej - Sołtysowi Smętowa Granicznego oraz wszystkim zaangażowanym za bezinteresowną pomoc i pomyślny przebieg tegorocznych ferii. To nasz wspólny sukces.


Karol Nowakowski

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz