niedziela, 1 lutego 2009

"Wierzyczanki" rozdane

Jesteście perłami w koronie naszej, kociewskiej

29 stycznia o godzinie 18 w starogardzkim kinie "Sokół" po raz dziesiąty rozdano nagrody Prezydenta Miasta "Wierzyczanki". Imprezę poprowadził Sławomir Siezieniewski, prezenter i reporter TVP 3. Kontrowersje budziła scenografia. Werdykty zapewne też, ale to akurat jest zupełnie zrozumiałe.

Kontrowersje budziła scenografia - scena obwieszona zieloną, lekko połyskującą tkaniną, zdecydowanie zasłonową i stojącą na jej tle Wierzyczanką wyciętą z papieru, lejącą z papierowego dzbana papierową wodę.

- Niespecjalnie się postarali z tym wystrojem - dobiegały nas szepty z sali. Wśród zaproszonych pań królowały stroje wieczorowe - satynowe sukienki, w krojach czasami bardzo odważne. W oczy szczególnie rzucała się kreacja Urszuli Domachowskiej - suknia trzy czwarte, z "górą" ozdobioną kołnierzem - szalem z piór lub stylizowanego na pióra futra. Wiele pań postawiło też na wytworną elegancję. Kilka na luz - trafiały się jeansy i sweterki. Panowie woleli garnitury, chociaż i tu można było zobaczyć nieco fantazji - na przykład mignął nam skórzany kapelusz i bardzo wymyślny też skórzany płaszcz Zenona Sobieckiego. Właściciel Graso wyglądał znakomicie - jakby przyjechał prosto z włoskiego westernu.

Imprezę rozpoczęło odegranie na trąbce hejnału Starogardu. Następnie na scenę został zaproszony prezydent Edmund Stachowicz i rozpoczęto prezentację nominowanych w trzech konkursowych kategoriach.


Kategoria INICJATYWY SPOŁECZNE

W kategorii Inicjatywy Społeczne nominowali byli:

Akcja Charytatywna "Śpiewamy dla Pauliny", za niekonwencjonalny sposób przedstawienia problemu młodej, niepełnosprawnej osoby. Istota akcji połączyła wysiłki wielu osób w działaniu na jej rzecz, bez względu na ich poglądy społeczno - polityczne i pokazała, że wspólne działanie może przynosić wymierne korzyści i mieć pożyteczny wymiar.

Kolejnym nominowanym była firma Stadtwerke Leipzig GMBH, od czterech lat sponsorująca przedsięwzięcia starogardzkich organizacji pozarządowych. Wśród beneficjentów SL GMBH są kluby sportowe "Wierzyca", "Beniaminek" i SKS, a także "Towarzystwo Miłośników Ziemi Kociewskiej.

Nominacje do "Wierzyczanki" otrzymała również Powszechna Spółdzielnia Spożywców z Odpowiedzialnością Udziałami w Starogardzie Gd., od wielu lat wspierająca społeczne działania w mieście. PSS wspierała w ostatnich latach ubiegłoroczny Bieg Kociewski, a także imprezy organizowane przez szkoły i przedszkola i działalność SCK. W 2008 r. Spółdzielnia otrzymała od SCK tytuł Mecenasa Kultury.

W tej samej kategorii nominację otrzymało również Publiczne Gimnazjum nr 3 im. Stanisława Staszica w Starogardzie Gd. - za coroczna organizację Integracyjnego Balu Karnawałowego, którego uczestnikami są osoby niepełnosprawne z ośrodków wsparcia Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej i społeczność szkoły.


Statuetkę "Wierzyczanki" i gratyfikację finansową, będącą częścią nagrody otrzymała... Powszechna Spółdzielnia Spożywców w Strogardzie Gd. Jej przedstawiciel odbierając statuetkę powiedział:

- Dziękuje naszym współpracownikom i wszystkim państwu, którzy odwiedzacie nasze placówki. Staramy się pomagać rozwojowi kultury w naszym mieście, wspieramy sport, otaczamy pomocą ludzi ubogich. Deklaruję tutaj, że nagrodę finansową przeznaczymy na jakiś społeczny cel.


Kategoria KULTURA

W kolejnej konkursowej kategorii - KULTURA, nominacje do "Wierzyczanki" otrzymali:

Państwo Janina i Zbigniew Domachowscy, liderzy stowarzyszenia od 5 lat aktywnie działającego na terenie miasta, zajmującego się popularyzacją muzyki jazzowej. Starogardzki "Jazz Fan Club" znany jest już w środowisku muzycznym całego kraju. Stowarzyszenie ma na koncie organizację 120 koncertów jazzowych. Stowarzyszenie, przy wsparciu prezydenta Starogardu utworzyło Małą Akademię Jazzu, która prowadzona jest w Państwowej Szkole Muzycznej.

Kolejna nominacja przypadła Towarzystwu Miłośników Ziemi Kociewskiej, dzięki któremu starogardzianie mogli uczestniczyć w projekcie "Muzyka - Architektura - Historia Starogardu". W jego ramach organizowane są koncerty połączone z wielowątkowymi wykładami pana Ryszarda Szwocha, sekretarza TMZK, o historii miejsc, w których koncerty się odbywają.

Nominowany w kategorii kultura został również pan Paweł Strehlau, który po zakończeniu aktywności zawodowej stał się pasjonatem fotografii. Pan Strehlau jest pomysłodawcą i założycielem Starogardzkiego Towarzystwa Fotograficznego im. Józefa Walińskiego. Towarzystwo liczy dziś 30 osób i skupia zarówno zawodowych fotografów, jak i amatorów fotografowania.


"Wierzyczankę" w kategorii KULTURA otrzymali... państwo Janina i Zbigniew Domachowscy.

- Dziękuje, w imieniu własnym i męża, za to wielkie wyróżnienie - powiedziała pani Domachowska odbierając statuetkę. - To dla mnie zaskoczenie, nie przygotowałam przemówienia. Ale po prostu dziękuję wszystkim. Jesteśmy bardzo szczęśliwi, że nasza muzyka tu rozkwita i bawi państwa.


Kategoria GOSPODARKA

W kategorii GOSPODARKA nominacje do nagrody otrzymali:

Pani Maria Kozłowska, właścicielka firmy Gastronomiczno-Handlowo Usługowej "Bistro". Firma pani Kozłowskiej ma niebagatelne osiągnięcia w kraju i za granicą w zakresie świadczenia usług gastronomicznych i catheringowych.

Przedsiębiorstwo Transportowo-Handlowe "Broker". Firma działa na strogardzkim rynku od 1991 roku, prowadzi sieć hurtowni budowlanych na terenie województwa pomorskiego. Jej właściciel, Mariusz Szwarc, działa również na rynku deweloperskim. W ubiegłym roku zostało też oddane do użytku Centrum Handlowe "Galeria Szwarc".

Zakłady Farmaceutyczne POLPHARMA S.A., największy producent markowych leków generycznych w Polsce, lider polskiego rynku farmaceutycznego. Produkty POLPHARMY są obecne w 50 krajach świata. Firma wspomaga również liczne lokalne przedsięwzięcia charytatywne, kulturalne i sportowe.


Laureatem tegorocznej "Wierzyczanki" w kategorii GOSPODARKA zostały Zakłady Farmaceutyczne POLPHARMA S.A. W imieniu firmy nagrodę odbierał pan Zbigniew Miryn, członek zarządu.

- Często jadam w "Bistro" - pan Miryn uśmiechnął się do pani Marii Kozłowskiej, której firma również była do nagrody nominowana. - Zawsze mi tam smakowało i mam nadzieje, że tak zostanie.

- Będzie jeszcze lepiej - zapewniła pani Kozłowska.

- Nasza firma jest miejscowa - kontynuował pan Miryn - ale jej zasięg jest europejski, a nawet światowy. Bardzo dziękuje za nagrodę!


10-letnia staruszka

Po wręczeniu nagród glos zabrał prezydent Edmund Stachowicz.

- Szanowni Państwo, Nominowani, Laureaci! Chcę podziękować za tak liczne przybycie. "Wierzyczanka" nam się zestarzała, ale ma zaledwie 10 lat i mam nadzieje, że jeszcze dużo lat przed nią. Chcę podziękować wszystkim, którzy na przestrzeni tych 10 lat przez tę scenę się przewinęli. Jesteście perłami w koronie naszej - starogardzkiej, kociewskiej. Tych, którzy zasłużyli na "Wierzyczanki" jest więcej, ale ktoś musi to zgłosić, to jest sporo pracy. Wiem ile mają jej zespoły nominacyjne. Samego mnie korci, żeby kogoś zgłosić, ale jeszcze pomyślą, że wskazuję, kto ma wygrać. Dziękuję tym, którzy wnioski złożyli. Dziękuje Starogardzkiemu Centrum Kultury za organizację imprezy. Wszystkim życzę dalszych sukcesów w rozwoju. Co dalej po otrzymaniu "Wierzyczanki"? Ja dziękuje wszystkim za ich dokonania i za pracę na ten sukces indywidualny i zbiorowy. Już dziś zachęcam do poszukiwania tych, którzy zasługują na XI edycję "Wierzyczanki".Były prezydent zagrał na saksofonie

Po zakończeniu części oficjalnej rozpoczęła się część artystyczna wydarzenia. Na scenę weszli muzycy gdańskiego zespołu Kassak Brass Ensemble, jedynego tego rodzaju i najprawdopodobniej najpotężniej brzmiącego zespołu kameralnego w Polsce, i na początek zagrali wiązankę przebojów Abby. Gwiazdą wieczoru był Waldemar Malicki, który oprócz tego, że jest świetnym pianistą, potrafi rozbawić publiczność anegdotami, opowieściami - ogólnie słowno-muzycznym show. Szczególnie podobała się opowieść o tym, że naród chiński, zakochany w muzyce Chopina wyłonił na tegoroczny Konkurs Chopinowski 8 milionów kandydatów, którzy będą grać na takiej że ilości fortepianów. Ich przesłuchania zaczną się już w lutym, miejscem przesłuchań będzie nabrzeże Wierzycy, a sponsorem wydarzenia zostanie prezydent miasta... Coś z tymi Chińczykami musi być widać na rzeczy - często przewijają się w związku ze Starogardem.

Gwoździem programu był występ byłego prezydenta miasta Stanisława Karbowskiego. Z towarzyszeniem Kassak Brass Ensamble pan prezydent wykonał na saksofonie "Kasztany", śpiewane kiedyś przez Irenę Santor. Interpretacja została nagrodzona brawami na stojąco. Pan prezydent bisował.

Impreza trwała około dwóch godzin, zakończyła się kilkanaście minut po 20.

Mieczysława Krzywińska

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz