czwartek, 8 stycznia 2009

Gm. Smętowo. Co słychać w Kołach Gospodyń Wiejskich?

Oczywiście, ciągle toczą się do przodu. Nasze koła nigdy nie stały i nie stoją w miejscu. Motorami działalności kół są potrzeby działania na rzecz gminy i jej mieszkańców, współpraca
z wieloma organizacjami oraz poczucie obowiązku promowania naszej gminy.W ramach współpracy i promocji wiosną uczestniczyłyśmy w Powiatowym Turnieju KGW w Jabłowie. W nagrodę Koło Gospodyń Wiejskich Lalkowy otrzymało od Pani Wójt pieniądze na wycieczkę do Szymbarka i Wdzydz. W Jabłowie towarzyszyły nam wszystkie koła z gminy, miałyśmy niezły doping. Koleżanki natomiast wspaniałą zabawę i dobrą lekcję z działalności kół w powiecie. Po powrocie zaprosiłyśmy do naszej świetlicy na kolację wszystkie koleżanki, które nam kibicowały.

­W czerwcu uczestniczyliśmy w imprezie pt. "Powiat przyjazny rodzinom, czyli Stowarzyszenie Kobiety "Kwiaty Kociewia" i władze lokalne na wesoło, która odbyła ­­się
­­w Starogardzie Gd. Obecność kół z gminy Smętowo była wyraźnie zaznaczona. Koła - Kopytkowo, Leśna Jania, Stara Jania i Lalkowy wystawiły okazałe stoiska. Pod każdym względem podkreślałyśmy region kociewski swymi strojami i dekoracjami stoiska oraz tradycyjnymi potrawami. Natomiast koło Leśna Jania zaprezentowało scenkę kabaretową w gwarze kociewskiej. W lipcu wspólną pracą wsparłyśmy Fundację "Nuta Nadziei" podczas VI edycji Festiwalu "Razem do Gwiazd".

Koleżanki z kół upiekły pyszne ciasta i przygotowały stoisk, na których prowadziły sprzedaż na rzecz Fundacji. Ostatniego sierpnia uczestniczyłyśmy w "Festynie Rodzinnym- Kociewskie uciechy", który odbył się w parku Etnograficznym w Toruniu. Koła Leśna Jania i Lalkowy zaprezentowały nasze regionalne stroje, wypieki i potrawy oraz wystawy rękodzieła ludowego. Natomiast gwarę kociewską usłyszeli wszyscy w naszych piosenkach i scenkach kabaretowych. Były z nami również koleżanki z koła Kopytkowo, które zawsze są gotowe do współpracy i pomocy, za co składam wam wielkie dzięki.

Na początku września delegacja z kół Leśna Jania i Lalkowy uczestniczyła w krajowych dożynkach w Częstochowie. Przygotowałyśmy kosz z darami, w strojach kociewskich zaznaczyłyśmy obecność naszego regionu. Dzięki Pani Wójt, która popiera naszą działalność, otrzymałyśmy dofinansowanie wyjazdu wszystkich Kół Gospodyń Wiejskich z gminy na Kaszuby.

Pod hasłem "Z wizytą u sąsiadek" odwiedziłyśmy KGW Łebcz, gdzie wspólnie z kołem gościł nas Wójt Gminy Puck Pan Tadeusz Puszkarczuk oraz Przewodnicząca Wojewódzkiej Rady Kół Gospodyń Wiejskich Pani Anna Pomieczyńska. Zapoznałyśmy się z tradycjami na Kaszubach oraz gwarą i kuchnią Kaszubską. Poznałyśmy również działalność KGW w Gminie Puck oraz zdobyłyśmy wiele nowych doświadczeń.

Całą wizytę uświetnił występ zespołu "Kaszubki" z KGW Władysławowo. My natomiast opowiedziałyśmy o tradycjach na Kociewiu, w prezencie przekazałyśmy wypieki kociewskie, książki oraz materiały promocyjne naszej gminy i powiatu. Dodam jeszcze, iż po drodze miałyśmy wspaniałą lekcję historii w Muzeum Hymnu Państwowego w Będominie. Natomiast w Swarzewie zwiedziłyśmy Sanktuarium Maryjne Królowej Polskiego Morza.

Powyżej opisałam nasze wspólne działania, poza tym każde koło działa w swojej wiosce
o czym koleżanki poinformują nas w kolejnych numerach naszej gazety.

W imieniu wszystkich kół pragnę podziękować Starostwu Powiatowemu, Pani Wójt Gminy Zofii Kirszenstein, Urzędowi Gminy oraz Panu Prezesowi WZKR i OR Piotrowi Hałuszczakowi za wszelką pomoc rzeczową, finansową i doradczą w naszych działaniach.

Przewodnicząca KGW Lalkowy

Marianna Wojtaś

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz