wtorek, 20 stycznia 2009

Powiat starogardzki. Więcej urodzeń, a mniej małżeństw

W minionym roku w Starogardzie przyszła na świat rekordowa liczba dzieci. Przekroczyła 1600. To prawie o pół tysiąca urodzeń więcej niż w 2007 roku.


Kiedy dwa lata temu rozmawiałem z ówczesnym ordynatorem oddziału położniczego starogardzkiego szpitala, usłyszałem, że przewiduje w 2007 roku przekroczenie 1,5 tys. urodzeń. Przewidywania ordynatora się sprawdziły. W 2007 roku zarejestrowano w starogardzkim Urzędzie Stanu Cywilnego 1525 urodzeń. W minionym, 2008 roku, ilość urodzeń jeszcze wzrosła. Na świat przyszła rekordowa liczba mieszkańców naszego powiatu, bo aż 1606.


Najpopularniejsze Julia i Jakub

O innych danych statystycznych dotyczących minionego roku rozmawiamy z Bożeną Kamińską, kierownikiem starogardzkiego USC.

- ...I rodzi nam się więcej chłopców, chociaż ta różnica maleje - mówi Bożena Kamińska. - W 2007 roku urodziło się 793 chłopców i tylko 732 dziewczynki, a więc na świat przyszło 61 chłopców więcej niż dziewczynek. Natomiast w 2008 roku urodziło się 808 chłopców, a dziewczynek przyszło na świat tylko 10 mniej.

Prawie 100 dzieci, które w ubiegłym roku zarejestrowaliśmy w naszym urzędzie, urodziło się poza granicami Polski. Najwięcej zarejestrowanych "starogardzian" urodziło się w Anglii, bo aż 37. W Irlandii urodziło się 26 dzieci, a w Niemczech 23 dzieci.

Rodzice swoim synom najczęściej nadawali imię Jakub. Dużą popularnością cieszyły się także, w kolejności, imiona: Kacper, Mateusz i Filip. Najrzadziej nadawane imiona dla chłopców to: Szczepan, Salwador, Nataniel, Jeremi i Gabriel. Jeżeli chodzi o imiona dla dziewczynek, to już kolejny rok najpopularniejszym imieniem jest Julia. Kolejnymi, często nadawanymi dziewczynkom imionami są: Wiktoria, Oliwia i Aleksandra. Natomiast pojedynczym dziewczynkom nadano imiona Wanesa, Pola, Maura, Ligia, Jagna i, co chyba zaskakujące, Krystyna.


Najczęściej panna z kawalerem

- Zaskakujący jest także fakt, że wraz ze wzrostem ilości urodzeń nie wzrasta ilość małżeństw, a wprost przeciwnie - informuje Bożena Kamińska. - W 2007 roku zawarto 566 małżeństw, a w 2008 roku w związek małżeński wstąpiło tylko 541 par, czyli o 25 mniej. Jest to tym bardziej zaskakujące, że średni wiek małżonków mieści się w granicach od 20 lat do 25 lat, a aż 405 par wstępowało w związek małżeński po raz pierwszy, czyli jako panna - kawaler. Ciekawe, że aż 76 związków małżeńskich zawarły pary, w których kobieta i mężczyzna byli w równym wieku. Oczywiście zawarte zostały także związki małżeńskie pomiędzy osobami znacznie różniącymi się wiekiem. Największa różnica panny młodej od swego wybranka wyniosła 11 lat. Natomiast największa różnica wieku pana młodego od panny młodej wyniosła 32 lata.

No i jeszcze pozostaje poinformowanie o najsmutniejszych danych statystycznych. Zgony. Niestety, w minionym roku zarejestrowaliśmy więcej zgonów niż dwa lata temu. W 2007 roku sporządziliśmy 797 aktów zgonu, a w 2008 roku o 49 więcej. Zgony, które miały miejsce poza granicami Polski i zostały zarejestrowane w księgach USC Starogard Gdański, to: 1 zgon w Niemczech i 1 zgon w Kanadzie.

Zanotował: Stanisław Sierko - Gazeta Kociewska

Podpisy pod foto:


Jeżeli chodzi o imiona dla dziewczynek, to już kolejny rok najpopularniejsze w Starogardzie są: Julia, Wiktoria i Oliwia. Na zdjęciu: Oliwia Marchaj urodzona 19 grudnia 2008 roku w starogardzkim szpitalu.


W minionym roku zarejestrowano w starogardzkim USC aż 67 dzieci urodzonych "na Wyspach".
Związki małżeńskie zawarte za granicą

i wprowadzone do ksiąg polskich
Niemcy - 28

Anglia - 7
Irlandia - 1
USA - 3
Włochy - 1
Bułgaria -1Urodzenia dzieci poza granicami kraju

zarejestrowane w księgach polskich
Anglia - 37

Irlandia - 26
Niemcy - 23

Szkocja - 4

Norwegia - 2

Francja - 1
Australia - 1
Królestwo Niderlandów - 1
Ukraina - 1


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz