środa, 14 stycznia 2009

Lekkoatleci podsumowali rok działalności

Mija prawie rok działalności LLKS "Ziemi Kociewskiej" w Smętowie. Biorąc pod uwagę nie tylko potrzeby miejscowej społeczności, a także lub przede wszystkim zapotrzebowanie na tego typu działalność, szczególnie uwzględniając dzieci i młodzież, powstanie Klubu było trafionym pomysłem.
W ciągu okresu sprawozdawczego Klub stał się niemal jednym z głównych inicjatorów życia sportowo - rekreacyjnego w naszej gminie, nie uwzględniając w tym zakresie działań GOKSiR w Smętowie.

Z tejże okazji w czwartkowe popołudnie spotkaliśmy się w sali GOKSiR na spotkaniu wigilijnym, które zarazem miało charakter Walnego Zebrania Członków Klubu, podsumowującego 10 miesięcy działalności sportowej.
W spotkaniu uczestniczyli Członkowie Zarządu, Komisji Rewizyjnej, zaproszeni goście, Wójt Gminy p. Zofia Kirszenstein, z ramienia Banku Spółdzielczego w Smętowie Granicznym p. Wiktoria Mucha, rodzice i krewni zawodników oraz sami zawodnicy, łącznie ponad 40 uczestników.

W tej przedświątecznej atmosferze Prezes Klubu, Karol Nowakowski przedstawił zebranym sprawozdanie merytoryczne. Następnie omówił najważniejsze wydarzenia w nowatorskim stylu, stosując formę multimedialną. Przewodniczący Komisji Rewizyjnej, p. Michał Chrzanowski odczytał sprawozdanie z działalności tejże Komisji.

Jednym z punktów obrad było wręczenie dyplomów gratulacyjnych za osiągnięcia w minionym roku. Na ręce Wójta Gminy i p. Wiktorii Mucha wręczono dyplomy w uznaniu za okazane wsparcie na rzecz rozwoju fizycznego dzieci i młodzieży, które z ramienia Zarządu wraz z podziękowaniami przekazał Prezes Klubu. Ośmiu zawodników zostało wyróżnionych statuetkami za wyniki sportowe na arenie powiatowej i wojewódzkiej, odebrali je:

Maja Wojtyło - IV kl. sportowa w biegu na 300m, zwyciężczyni Czwartków La I edycji w kat. Gimnazjalnej.

Dagmara Openkowska - VII na Mistrzostwach Powiatu w Biegach Przełajowych, zwyciężczyni Czwartków La I edycji w kat. kl. IV-V.

Paweł Nitza - Mistrzostwo Powiatu na Gimnazjadzie na 100m, VIII m-ce na Mistrzostwach Woj. Pomorskiego, brązowy medal na Mistrzostwach Powiatu w sztafecie w biegach przełajowych w kat. Gimnazjum.

Mateusz Dziki - V kl. sportowa w biegu na 300m, II m-ce na Mistrzostwach Powiatu w Biegu na 300, III m-ce w I edycji Czwartków La w kat. Gimnazjum, brązowy medal na Mistrzostwach Powiatu w sztafecie w biegach przełajowych w kat. Gimnazjum.

Tomasz Kotowski - VI m-ce na Mistrzostwach Powiatu w biegach Przełajowych, II m-ce w I edycji Czwartków La w kat. kl. VI, Mistrzostwo Powiatu w Czwórboju La, IV m-ce na Mistrzostwach Woj. Pomorskiego w Czwórboju chłopców, brązowy medal na Mistrzostwach Powiatu w sztafecie w biegach przełajowych w kat. Gimnazjum.

Jakub Gruchała - zwycięzca I edycji Czwartków La w kat. kl. VI, Mistrzostwo Powiatu w Czwórboju La, IV m-ce na Mistrzostwach Woj. Pomorskiego w Czwórboju chłopców, brązowy medal na Mistrzostwach Powiatu w sztafecie w biegach przełajowych w kat. Gimnazjum.

Filip Siuda - III m-ce w I edycji Czwartków La w kat. kl. VI, Mistrzostwo Powiatu w Czwórboju La, IV m-ce na Mistrzostwach Woj. Pomorskiego w Czwórboju chłopców, brązowy medal na Mistrzostwach Powiatu w sztafecie w biegach przełajowych w kat. Gimnazjum.

Dawid Went - Mistrzostwo Powiatu w Czwórboju La, IV m-ce na Mistrzostwach Woj. Pomorskiego w Czwórboju chłopców, brązowy medal na Mistrzostwach Powiatu w sztafecie w biegach przełajowych w kat. Gimnazjum.

Przemysław Wawrzonkowski - III m-ce w I edycji Czwartków La w kat. kl. IV - V, VII m-ce na Mistrzostwach Powiatu w biegach Przełajowych.

W okresie sprawozdawczym nasza aktywność była widoczna nie tylko na terenie Gminy Smętowo. Dużym sukcesem jest realizacja Czwartków Lekkoatletycznych, które zapoczątkowaliśmy już w miesiącu kwietniu 2008. Jako jedyni i pierwsi w powiecie z powodzeniem realizujemy cykl tychże zwodów. W ramach pierwszej edycji udało się zorganizować 5 zawodów, które zakończyły się finałem Czwartków La 26 czerwca na stadionie w GOKSiR.

W całym Grand Prix, obu edycji w roku 2008 zanotowaliśmy prawie 900 osobo startów we wielu kategoriach wiekowych, począwszy od uczniów klas 2 do szkół średnich. Od października tego roku zmieniła się formuła Czwartków, które wspólnie z zaprzyjaźnionym Klubem ze Skórcza organizujemy na stadionach w obu miejscowości. Ponadto zawodnicy mogą zdobyć kwalifikację na finał Ogólnopolskich Czwartków LA (nazywane nieoficjalnymi Mistrzostwami Polski dzieci do lat 13), które odbędą się w Warszawie w czerwcu 2009r. Ma to również przełożenie na większą frekwencję w zawodach.

W lipcu złożono wniosek o przydział sprzętu sportowego w ramach programu "Sport wszystkich dzieci". Instytucją docelową była "Krajowej Federacji Sportu Dla Wszystkich". We wrześniu otrzymaliśmy pozytywną informację o przyznaniu sprzętu sportowo - rekreacyjnego, którego całkowita wartość wynosi 3.573,00 zł. Sprzęt jest bardzo praktyczny, będzie wykorzystywany na festynach i wypożyczany bezpłatnie na użytek wszystkich chętnych. Sprzęt będzie na stanie Klubu, a przechowywany będzie w GOKSiR-ze. Szczęśliwym trafem się złożyło, że sprzęt przysłany został tuż przed wigilią, dzięki czemu mogliśmy zaprezentować go uczestnikom spotkania.

Bardzo dobrze układa się współpraca z nauczycielami wychowania fizycznego, którzy czynnie włączają się we wszystkie działania klubu i służą swoją pomocą, szczególnie podczas organizacji Czwartków La. Jako stowarzyszenie trudno byłoby nam osiągnąć tak znaczące sukcesy bez ich pomocy.

Od kwietnia 2008 roku do grudnia 2008 roku zawodnicy startowali w 25 zawodach sportowych różnej rangi na terenie całego województwa. Dziewięciu zawodników wzięło udział po raz pierwszy w zawodach o randze Ogólnopolskiej tj. VI Mityngu Lekkoatletycznym CAN-PACK CUP "Czysta gra 2008", który odbył się 14 czerwca w Rzeszowie, zdobywając łącznie 8 miejsc medalowych i przyczyniając się do zdobycia przez UKS Osieczna drugiego miejsca w klasyfikacji drużynowej.

26 września zawodnicy startowali w mityngu zakończenia sezonu lekkoatletycznego w Sopocie uzyskując wartościowe rekordy życiowe. Dwójka zawodników została ujęta w zestawieniach Pomorskiego Okręgowego Związku Lekkiej Atletyki w Gdańsku, zdobywając jednocześnie 2 klasy sportowe, są to:

Maja Wojtyło - IV kl. sportowa w biegu na 300m z wynikiem 46,43 s.
Mateusz Dziki - V kl. sportowa w biegu na 300m z wynikiem 39,46 s.

Niepodważalnym faktem jest przygotowywanie przez Klub uczniów do startu w szkolnych zawodach lekkoatletycznych, gdzie odnoszą sukcesy. Dowodem tego jest zdobycie medali w przełajowych sztafetach czy Powiatowej Gimnazjadzie w LA. Uważamy, że najważniejsza jest ścisła współpraca na linii klub, szkoła, rodzice itd. - to droga do wspólnego sukcesu.

Dla Klubu zawodnik na zawodach klubowych jest zawsze uczniem szkoły i uczeń startujący w zawodach szkolnych w la jest naszym zawodnikiem klubu. Nie można tworzyć sztucznego podziału na zawody szkolne i klubowe. Szkoła sama nie jest w stanie przygotować w krótkim okresie czasu na lekcjach w-f zawodników na wysokim poziomie czy zespołu w sztafetowych biegach przełajowych. Lekkoatletyka jest jedna, cieszą zarówno sukcesy szkolne, jak i klubowe.

Należy podkreślić, iż przytoczone najważniejsze osiągnięcia, oraz udział w wielu imprezach i zawodach sportowych zawdzięcza się przede wszystkim zawodnikom. To oni tworzą Klub i wokół nich buduje się tą atmosferę i całą otoczkę sportową.

Jest to również niepodważalna zasługa trenera, Urzędu Gminy w Smętowie Granicznym, Gminnego Ośrodka Kultury, Sportu i Rekreacji, Banku Spółdzielczego w Smętowie Granicznym, Urzędu Marszałkowskiego w Gdańsku, Urzędu Wojewódzkiego w Gdańsku, Spółdzielni "GS" w Smętowie, rodziców, nauczycieli wychowania fizycznego i ludzi dobrej woli, którym rozwój sportu na terenie naszej gminy nie jest obojętny.

Prezes Klubu, Karol Nowakowski, w związku z powierzeniem mu obowiązków Dyrektora GOKSiR-u ogłosił swoją rezygnację z pełnienia funkcji Prezesa. Na to miejsce podał kandydaturę p. Henryka Główczewskiego, wieloletniego reprezentanta Polski w lekkiej atletyce i medalisty Mistrzostw Polski. Osoba pana Henryka została przyjęta jednogłośnie przy dużym aplauzie zgromadzonych.

W swoim wystąpieniu nowy Prezes LLKS "Ziemi Kociewskiej" w Smętowie Granicznym, zwrócił się do rodziców o mobilizację swoich pociech i większe zainteresowanie się ich poczynaniami na ścieżce sportowej. Zawodnikom zaś przekazał, że jedyną drogą do odniesienia sukcesu jest systematyczna praca, wytrwałość i cierpliwość. Są jednostki, które mogą zdobywać medale Mistrzostw Polski, muszą jednak włożyć w to bardzo dużo wysiłku i chęci.

Po wyczerpaniu wolnych wniosków odbyło się oczekiwanie przez wszystkich składanie życzeń i dzielenie się opłatkiem. Spotkanie wigilijne z pewnością zostanie w pamięci uczestnikom i na stale wpisze się kalendarz klubowy.
Sprawozdania i galeria zdjęć ze spotkania dostępne są również na stronie LLKS www.goksirsmetowo.pl/sport.html.


Alicja Went
Karol Nowakowski


SPRAWOZDANIE MERYTORYCZNE ZA ROK 2008

PROTOKÓŁ Z WALNEGO ZEBRANIA CZŁONKÓW KLUBU

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz