środa, 28 stycznia 2009

W I E R Z Y C Z A N K A 2008 - prezentacja nominowanych

Nominacje do Nagrody Prezydenta Miasta Starogard Gdański

W I E R Z Y C Z A N K A 2008kategoria K U L T U R A

Państwo Janina i Zbigniew Domachowscy

Pan Zbigniew Domachowski wraz z małżonką Panią Janiną są liderami stowarzyszenia, które już 5 lat bardzo aktywnie działa na terenie Starogardu Gdańskiego popularyzując muzykę jazzową. Zakres i poziom działania stowarzyszenia sprawia, że starogardzki "Jazz Fan Club" znany jest w środowisku muzycznym całej Polski. Stowarzyszenie zorganizowało 120 koncertów jazzowych. Podczas cyklicznych koncertów klubowych w restauracji "Ogródek" występują znakomici muzycy. Jazz Fan Club jest inicjatorem i realizatorem cyklu koncertowego "Jazz w kościele"; ostatnie organizowane pod tytułem "Jazz z >Polpharmą< w kościele" cieszą się wyjątkowym zainteresowaniem, słuchacze wypełniają Kościół św. Katarzyny "po brzegi"; koncert duetu fortepianowego Bogdana i Leszka Kułakowskich wielu mieszkańców Starogardu Gdańskiego uznało jako wydarzenie kulturalne roku 2008. W ramach stypendium Prezydenta Starogardu, stowarzyszenie zorganizowało Małą Akademię Jazzu, która prowadzona jest w starogardzkiej Państwowej Szkole Muzycznej w formie cyklicznych, bardzo popularnych i wyczekiwanych przez młodzież starogardzkich gimnazjów spotkań z muzyką i z muzykami jazzowymi.


Pan Paweł Strehlau

Po zakończeniu aktywnego życia zawodowego, pasją Pana Pawła Strehlaua stała się fotografia. W latach 2005-2007 Spółdzielczy Dom Kultury zaprezentował jego prace na dwóch wystawach indywidualnych. Pan Paweł z powodzeniem bierze udział w lokalnych konkursach fotograficznych, m.in.: "Dziecko w obiektywie", "Ocalmy piękno Kociewskiej przyrody". Jest pomysłodawcą i założycielem Starogardzkiego Towarzystwa Fotograficznego im. Józefa Walińskiego. Istotą Towarzystwa, które założył jest fotografowanie, wspólne plenery fotograficzne, konkursy, zajęcia doskonalące umiejętności i wiedzę o fotografowaniu. Towarzystwo liczy dziś 30 osób. W tym gronie są zarówno zawodowi fotografowie, jaki i przedstawiciele innych profesji: urzędnicy, prawnicy, pedagodzy, inżynierowie, dziennikarze. Wszystkich łączy jedno - pasja fotografowania.


Towarzystwo Miłośników Ziemi Kociewskiej

W roku 2008 starogardzianie mieli okazję uczestniczyć w bardzo ciekawym projekcie zatytułowanym "Muzyka - Architektura - Historia Starogardu". Klamrą łączącą ten cykl są wykłady Pana Ryszarda Szwocha (sekretarza TMZK) o historii miejsca, w którym odbywa sie koncert. Pierwszy koncert, w auli I Liceum Ogólnokształcącego (mającego ponad 125-letnią historię), przybliżył egzotyczną muzykę Japonii wykonaną przez chór Żeńskiej Szkoły Średniej z Sagi i solistki grające na tradycyjnych harfach koto. Drugie spotkanie z muzyką i historią, w kościele św. Mateusza, na pewno pozostanie w pamięci słuchaczy, tak z powodu wielowątkowego wykładu na temat dziejów starogardzkiej fary, jak i ciekawie dobranej i pięknie wykonanej muzyki operowej przez artystów Teatru Otwartego z Gdańska. Trzeci koncert to włoskie bel canto, które rozbrzmiało w sali audytoryjnej "Polpharmy" oraz historia przemysłu farmaceutycznego na terenie Starogardu. Dla wielu melomanów była to jedyna okazja na wejście i zobaczenie nowoczesnego biurowca zakładów; zainteresowanie koncertem było tak duże, że wieli słuchaczy stało lub siedziało na schodach. Świadczy to też o tym, że mieszkańcom miasta brakuje tego typu imprez, a projekt Towarzystwa wypełnia tę niszę w starogardzkiej kulturze.


Dom Pomocy Społecznej w Rokocinie - Festiwal Artystycznej Twórczości Osób Sprawnych Inaczej FATOSI.

FATOSI odbywają się na terenie naszego miasta od jedenastu lat. Ta dwudniowa impreza stanowiąca spotkanie artystów niepełnosprawnych z Domów Pomocy Społecznej jest świętem nie tyko dla występujących, ale i licznie zgromadzonej publiczności. Pierwszego dnia występują grupy teatralne, drugiego - zespoły muzyczne. Organizatorem tego Festiwalu jest Domu Pomocy Społecznej w Rokocinie, jednak miejscem występów jest zawsze Starogard. FATOSI to zaangażowanie wielu osób i firm. Nie udałoby się go zorganizować, gdyby nie pomoc Starogardzkiego Centrum Kultury oraz Ośrodka Sportu i Rekreacji. Praca zaangażowanych przy organizacji Festiwalu daleko przekracza wykonywane przez nich obowiązki służbowe. Na szczególne wyróżnienie zasługują wszyscy pracownicy DPS pod kierunkiem dyrektora Pani Ireny Macińskiej, którzy dla tego wydarzenia poświęcają wiele serca i osobistego czasu, aby przygotować wykonawców i przeprowadzić całą imprezę profesjonalnie, na wysokim poziomie artystycznym i logistycznym.


Pan Marcin Skrzypczak

Pasją Pana Marcina Skrzypczaka jest tworzenie muzyki; obraca się w kręgu piosenki literackiej. W swoich utworach, a także interpretowanych tekstach jest niepowtarzalny za każdym razem odkrywając je na nowo. Potwierdzają to jego wysokie osiągnięcia na poetyckiej scenie krajowej. Jest laureatem wielu nagród i wyróżnień na festiwalach i przeglądach piosenki śpiewanej. W 2008 r. wykonywał wiele recitali w kraju i za granicą; zainicjował koncerty w Klubie Bachusa, w których sam uczestniczy wraz z zaproszonymi uznanymi Bardami z Polski. Wszędzie, gdzie się pojawia wzbudza zainteresowanie roztaczając wokół siebie i swojej muzyki niepowtarzalną aurę.

Laureat nagrody Gand Hillerod - ufundowanej przez Hillerod, partnerskie miasto Starogardu - dla młodego, wyróżniającego się starogardzianina za rok 2005. W 2006 i 2008 r. nominowany do "Wierzyczanki" w kategorii kultura. W latach 2005, 2006 i 2007 stypendysta Prezydenta Starogardu Gdańskiego w dziedzinie kultury.


kategoria INICJATYWY SPOŁECZNE


Akcja charytatywna "Śpiewamy dla Pauliny" została zaplanowana i przeprowadzona w oparciu o dobrą zabawę i rozrywkę. Pomysłodawcy i organizatorzy akcji w niekonwencjonalny sposób przedstawili problem młodej niepełnosprawnej osoby. Działania były zdecydowanym przełomem w sposobie opowiadania o problemie niepełnosprawności. Cel akcji połączył ludzi o bardzo różnych poglądach politycznych i światopoglądzie. Szeroko przeprowadzona kampania informacyjno-reklamowa uświadomiła wielu, iż wspólne działanie przynosi konkretne i wymierne korzyści z pożytkiem dla innych. Wszyscy organizatorzy tej akcji zasługują na wyrazy uznania i szacunku.

Stadtwerke Leipzig GmbH sponsoruje od czterech lat przedsięwzięcia starogardzkich organizacji pozarządowych, wpływając w ten sposób na rozszerzanie oferty zagospodarowania czasu wolnego starogardzian. Wśród beneficjentów są: kluby sportowe: "Wierzyca", "Beniaminek" i SKS oraz Towarzystwo Miłośników Ziemi Kociewskiej. Dzięki środkom dla kultury organizowane są koncerty muzyczne w wykonaniu znakomitych i uznanych artystów scen Polski i świata: Orkiestry Kameralnej Wojciecha Rajskiego, Marii i Romana Peruckich, Zespołu Kassak Brass Ensemble (dwukrotnie), Żanny Biczewskiej; mogliśmy spotkać się na koncertach tematycznych z okazji: Święta Niepodległości Polski, rocznicy śmierci Jana Pawła II, Roku Mozartowskiego, a także w ramach cyklu "Muzyka - Architektura - Historia Starogardu"; niezapomniany był wieczór z Krzysztofem Kolbergerem zorganizowany z okazji Dnia Papieskiego. Mimo, że firma ma siedzibę daleko od Starogardu, jej kierownictwo inwestując tutaj jednocześnie bardzo interesuje się życiem naszych mieszkańców i dokłada starań i finansów do jego uatrakcyjnienia.

Powszechna Spółdzielnia Spożywców z Odpowiedzialnością Udziałami w Starogardzie Gdański od wielu lat wspiera społeczne działania w Starogardzie. Przekłada się to na wymierne wpieranie imprez sportowych np. ubiegłoroczny XVII Bieg Kociewski, oraz imprez organizowanych przez przedszkola i szkoły. Nieocenione jest zaangażowanie w coroczną charytatywną wigilię dla ubogich "Hej kolęda, kolęda", a zwłaszcza działalność Starogardzkiego Centrum Kultury. Pomoc Spółdzielni pozwala na organizację różnego typu imprez kulturalnych, wydawniczych oraz prestiżowych wystaw sztuki w naszym mieście. W 2008 roku była to znacząca pomoc przy organizacji wystawy pn. "Akademizm w 47 przykładach - malarstwo i rysunek artystów polskich". Spółdzielnia wspiera czasopismo informacyjno-kulturalne SCK pt. "Sufler". Jednocześnie udostępnia bezpłatnie miejsca w swoich placówkach na reklamy imprez organizowanych w Starogardzie Gdańskim. W 2008 roku Starogardzkie Centrum Kultury za efektywne angażowanie się w życie kulturalne naszego miasta, przyznało Spółdzielni tytuł Mecenasa Kultury.

Publiczne Gimnazjum Nr 3 im. Stanisława Staszica w Starogardzie Gdańskim od 9 lat organizuje Integracyjny Bal Karnawałowy, w którym uczestniczą osoby niepełnosprawne z ośrodków wsparcia Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Starogardzie Gdańskim i społeczność szkoły. Integracyjny Bal Karnawałowy jest wielką przygodą dla jego uczestników, na którą czekają niecierpliwie cały rok. Muzyka i atmosfera jest wyśmienita, a tworzą ją uczniowie wraz z nauczycielami, Na każdym balu gospodarze bawią ciekawymi konkursami i obdarowują upominkami pozyskanymi od licznych sponsorów. Ten bal to starania wielu osób, dla których ważne jest, aby dostarczać innym radości.


kategoria G O S P O D A R K A

Pani Maria Kozłowska - właścicielka Firmy Gastronomiczno-Handlowo-Usługowej "Bistro"w Starogardzie Gdańskim

Pani Maria Kozłowska prowadzi działalność gastronomiczną w Starogardzie Gdańskim od 1988 roku. Rozwijała firmę stopniowo, poczynając od punktu małej gastronomii, aby teraz poszczycić się osiągnięciami w kraju i za granicą w zakresie wysokiej jakości usług gastronomicznych i cateringowych. Obecnie zatrudnia ok. 20 osób. Podstawowe obszary działalności firmy obejmują usługi cateringowe np. w Pałacu Prezydenta RP w Warszawie, podczas Festiwalu Gwiazd w Gdańsku (700 osób), podczas Festiwalu Gwiazd w Gdańsku (1000 osób); na zlecenie Miasta Starogard Gdański prezentacja kuchni kociewskiej na Ukrainie podczas Międzynarodowych Targów Turystycznych w Odessie, Biełgorodzie Dniestrowskim i w Siergiejewce, gdzie stoisko starogardzkie otrzymało dyplom "za najlepsze stoisko" i opinię przedstawiciela Ambasady Rzeczypospolitej Polskiej uznanej za najbardziej atrakcyjną cześć targów. Pani Maria Kozłowska prezentowała również kuchnię kociewską na OPEN DAYS 2008 w Brukseli podczas QeC-ERAN off-event. Firma może poszczycić się współpracą z wieloma zakładami i instytucjami na terenie naszego województwa. "Bistro" to także obsługa gastronomiczna w zakresie żywienia zbiorowego dla Starogardzkiego Klubu Sportowego, dla uczniów Szkoły Podstawowej Nr 2, dla firmy SKANSKA NDI w zakresie przygotowywania posiłków profilaktycznych dla pracowników Autostrady A1. Lokal gastronomiczny "Bistro" to specyficzna kombinacja restauracji, pubu i kawiarni. Z powodzeniem kreuje się tu klimat luźnej elegancji odróżniającej go od poważnych restauracji i zadymionych pubów. Lokal przy ulicy Basztowej bez agresywnego marketingu, jedna sobie sympatię starogardzian i gości, coraz częściej zagranicznych. Najnowsza oferta to posiłki zamawiane przez telefon i internet; TELEBISTRO stawia na zdrową, naturalną kuchnię i rozwiązania ekologiczne w procesie produkcji i dystrybucji. Pani Maria Kozłowska od kilkunastu lat z powodzeniem kształci pracowników młodocianych w zawodzie kucharz (rocznie ok. 6-7 osób). Wysiłki wkładane w modernizację, tworzenie miejsc pracy, identyfikacji wizualnej, informatyzacji firmy, są konsekwencją nie tylko przemian gospodarczych i zwiększającej się konkurencji, ale przede wszystkim ambicji na budowanie trwałego wizerunku profesjonalnej, nowoczesnej firmy cateringowej z wieloletnią tradycją.


Przedsiębiorstwo Transportowo-Handlowe "Broker" w Starogardzie Gdańskim. "Broker" to sieć hurtowni budowlanych na terenie województwa pomorskiego, dla których nadrzędnym przesłaniem jest dobro klienta oraz rozwój pracowników. Firma powstała w roku 1991. Dynamiczny rozwój firmy w warunkach zmieniającej się gospodarki, spowodował, że obroty w ciągu 17 lat zwiększyły się kilkukrotnie. Przychody za rok 2007 wyniosły 95 mln złotych. Kadrę pracowniczą przedsiębiorstwa stanowią w większości ludzie młodzi, kreatywni, otwarci na potrzeby klientów. Obecnie firma zatrudnia ok. 120 pracowników. Motorem rozwoju jest przede wszystkim sukcesywne wzbogacanie oferty asortymentowej, fachowa obsługa i doradztwo, stałość cen oraz terminowość dostaw.

Pan Mariusz Szwarc działa również na rynku deweloperskim. W roku 2002 wybudował dwa bloki wielorodzinne z 24 mieszkaniami o charakterze apartamentowym w Kokoszkowach. Obecnie na ukończeniu jest inwestycja budynku wielorodzinnego pod nazwą "Osiedle Żeromskiego". Inwestycję stanowi 4-kondygnacyjny budynek mieszkalno-usługowy z 72 mieszkaniami, z 27 podziemnymi garażami oraz 8 lokalami usługowymi.

W 2008 zostało oddane do użytku Centrum Handlowe "Galeria Szwarc". Obiekt stał się początkiem rewitalizacji starogardzkiego śródmieścia. Wybudowanie tego obiektu znacząco poprawiło estetykę tej części miasta i zapoczątkowało porządkowanie starogardzkiej starówki.


Zakłady Farmaceutyczne POLPHARMA S.A. W Starogardzie Gdańskim to największy polski producent markowych leków generycznych, lider polskiego rynku farmaceutycznego zarówno pod względem wartości, jak i ilości sprzedaży. Firma została założona w 1935 roku; jest największym pracodawcą na Kociewiu - zatrudnia ponad 1600 osób w starogardzkich zakładach. Produkty firmy są obecne w 50 krajach świata. Firma posiada swoje struktury w Rosji oraz przedstawicielstwa na Ukrainie, Litwie, Białorusi, w Kazachstanie i Wietnamie. Siłą Polpharmy jest połączenie wieloletniego doświadczenia z najwyższymi standardami zarządzania i nowoczesnymi technologiami produkcji. W swych działaniach Polpharma kieruje się hasłem "Ludzie pomagają Ludziom". Poczucie odpowiedzialności społecznej stanowi integralną część strategii firmy. Polpharma wspomaga liczne lokalne przedsięwzięcia charytatywne, kulturalne i sportowe. Sponsorując wystawy w Starogardzkim Centrum Kultury (Salvador Dali, Leon Wyczółkowski, Tadeusz Kantor, Magdalena Abakanowicz), umożliwia mieszkańcom Starogardu Gdańskiego i całego regionu obcowanie ze sztuką na najwyższym poziomie. Firma jest także sponsorem tytularnym męskiej drużyny koszykarskiej ze Starogardu, która od pięciu sezonów rywalizuje w ekstraklasie z najlepszymi zespołami Polskiej Ligi Koszykówki. Od 2007 roku firma organizuje turniej koszykówki ulicznej POLPHARMA STREET BASKET dla uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych powiatów starogardzkiego i tczewskiego. Wpisując troskę o ludzi i środowisko w swą strategię działania, Polpharma angażuje się w edukację ekologiczną: w ubiegłym roku zainaugurowała program "W przyjaźni z naturą", i m.in. w ramach Dnia Sprzątania Świata, pracownicy firmy uprzątnęli ścieżkę ekologiczną nad Wierzycą, a poprzez zainstalowanie urządzeń sportowych wraz z opisem ćwiczeń, nadali jej dodatkową funkcję ścieżki zdrowia. We współpracy ze strażą pożarną firma oczyściła Wierzycę na odcinku przebiegającym przez park miejski, a wspólnie z Okręgowym Związkiem Wędkarskim zarybiła miejskie zalewisko Kochanka 100 kg narybku lina i szczupaka. W roku 2008 Polpharma zorganizowała również otwarty konkurs fotograficzny pt. "Ocalmy piękno kociewskiej przyrody". Celem konkursu było zwrócenie uwagi na uroki Kociewia, odkrywanie i popularyzacja miejsc w tym regionie o szczególnych walorach przyrodniczych, a także uwrażliwienie na tematykę ochrony środowiska.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz