Efekty pracy na warsztatach można było podziwiać właśnie w ostatnim dniu pobytu artystów w bytońskiej szkole. Dzieci pozostawiły ślad po swej pracy, a artyści? Też i to widoczny już z daleka dla przechodzących lub przejeżdżających ulicą Kasztelańską, obok budynku szkoły.
Pamiątką po III plenerze artystów jest piękna, drewniana kapliczka w ludowym stylu. Warto zatrzymać się na chwilę, zadumać i zachwycić trzema postaciami patrzącymi na okolicę. Jest wśród nich św. Hubert, św. Maksymilian Kolbe oraz Kociewski Archanioł.
Kapliczka została w tym dniu poświęcona przez proboszcza parafii Zblewo.
Św. Hubert urodził się w 655 roku w Gaskonii. Zamiłowanie do polowania odziedziczył po swoim ojcu. Towarzyszył mu często na łowach. Ponoć w wieku 14 lat uratował ojcu życie podczas polowania na niedźwiedzia w Pirenejach. Pełnoletni Hubert udaje się na dwór króla Frankonii, gdzie poślubia córkę Pepina z Heristal. Miał z nią syna Floriberta, późniejszego następcę na biskupstwie Liege. Młody Hubert najwięcej czasu spędzał w lasach, gdzie nieustannie polował, łowiectwo było jego pasją. Tak było do roku 695, kiedy polując w Górach Ardeńskich, nie bacząc na nic, w sam Wielki Piątek napotkał białego jelenia z promieniejącym krzyżem w wieńcu. Miał wtedy usłyszeć głos Stwórcy ostrzegający go za jego niepohamowaną pasję i nakazujący mu udać się do Lamberta - biskupa Maastricht - Tongres. Przejęty objawieniem, czyni jak mu głos nakazał. Udaje się na służbę bożą do biskupa Lamberta. Studiuje wiedzę kanoniczną i prowadzi działalność misjonarską w Ardenach i Brabancji. Po śmierci Biskupa Lamberta w 704 lub 705 roku, z rąk papieża Sergiusza otrzymuje sakrę biskupią. Jako biskup, nieustannie przemierza pogańskie jeszcze wioski i miasta. Odnosi wiele sukcesów w zjednywaniu ludzi dla wiary w Chrystusa. Za doczesne zasługi w krzewieniu Chrześcijaństwa wkrótce ogłoszony zostaje świętym. 3 listopada 743 roku, przeniesiono ciało, już świętego Huberta do głównego ołtarza. Okazało się wtedy, że mimo upływu czasu jego ciało nie dotknięte było rozkładem, a z grobu rozchodziła się ponoć przyjemna woń. W roku 825 doczesne szczątki Św. Huberta, przeniesione zostały do Andange, złożone w głównym ołtarzu kościoła. Miejscowość ta od tego momentu nosi nazwę Saint Hubert, a kościół miano Bazyliki Św. Huberta.
Dzień poświęcenia relikwii Św. Huberta - 3 listopada - stał się świętem myśliwych i leśników. Święto to czczone jest uroczystymi łowami, poprzedzanymi mszą w intencji myśliwych. Atrybutem św. Huberta jest jeleń byk (często albinos) z jarzącym się krzyżem pomiędzy tykami wieńca. Dziś atrybut św. Huberta jest symbolem Polskiego Związku Łowieckiego.
Święty Maksymilian Maria Kolbe, właśc. Rajmund Kolbe (ur. 8 stycznia 1894 w Zduńskiej Woli, zm. 14 sierpnia 1941 w obozie koncentracyjnym Auschwitz) - polski franciszkanin, święty Kościoła katolickiego. W latach 1931-1935 prowadził działalność misyjną w Japonii, gdzie rozpoczął wydawanie japońskiego odpowiednika "Rycerza Niepokalanej", a wkrótce założył także Niepokalanów Japoński. Podobne ośrodki założył także w Chinach i w Indiach. W 1936 powrócił do Polski aby kierować Niepokalanowem, który stał się największym klasztorem katolickim na świecie - we wrześniu 1939 było tam ok. 700 zakonników i kandydatów.
W czasie okupacji hitlerowskiej działalność klasztoru została zawieszona, pozostałych ok. 40 zakonników Niemcy aresztowali 19 września 1939. Powtórnie aresztowany 17 lutego 1941, przesłuchiwany i więziony na Pawiaku. 28 maja 1941 r. trafił do obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau, gdzie otrzymał numer 16670. W obozie dobrowolnie wybrał śmierć głodową w zamian za skazanego współwięźnia, Franciszka Gajowniczka, który trzy lata później, 25 października 1944
został zwolniony z obozu. Kolbe zmarł 14 sierpnia 1941 dobity zastrzykiem trucizny - fenolu.
Maksymilian Kolbe został beatyfikowany 17 października 1971 r. przez papieża Pawła VI, a kanonizowany przez papieża Jana Pawła II 10 października 1982 r. 10 października 1998 r. Stolica Apostolska uznała świętego za patrona Zduńskiej Woli, a 10 października 2004 r. także patrona Pabianic. 28 maja 2006 r. w celi św. Maksymiliana Kolbe, w obozie Auschwitz modlił się papież Benedykt XVI.
Archaniołowie są najważniejszymi aniołami ludzkości. Mają ogromny zakres działania, który dotyczy miedzy innymi postępu i ewolucji. Żyją w przenikającym je boskim Świetle i przekazują je do otwartych ludzkich serc. Chronią ludzkość przed siłami mroku, stawiając im opór. Ponadto prowadzą ludzi, kierują nimi, przesyłając im impulsy do wielkich ogólnoświatowych zmian. O ile niektóre Anioły opiekują się jednostkami ludzkimi, Archaniołowie przewodzą całej ludzkości. Są także wodzami zastępów anielskich i siłą wykonawczą boskości. Taką rolę spełnia też Archanioł Kociewski.
Po części oficjalnej przyszedł czas na wspomnienia i wymianę wrażeń uczestników pleneru. Dyrektor szkoły Tomasz Damaszk podziękował wszystkim uczestnikom za zaangażowanie oraz dzieła, które powstały podczas pobytu w Bytoni. Wraz z Edmundem Zielińskim wręczył podziękowania. Zauważył zdumienie gości, że w krótkim czasie udało się stworzyć taką imponującą ilość arcydzieł.
Plenerem zachwycony jest też Lech Zdrojewski, który wysiłki artystów uwiecznił na fotografii. Podzielił się swymi refleksjami i spostrzeżeniami. Nigdzie nie widział tak pracowitych ludzi. Gdy wszedł do sali, zobaczył tylko ogrom obrazków, ptaszków i dzieł sztuki. Był pod ogromnym wrażeniem. Docenił, że artyści nie malują z pamięci, że warto pójść w tak piękny plener. Wtedy natura sama podpowie, co ma w sobie najpiękniejszego. W tak właśnie sposób powstają najpiękniejsze dzieła sztuki. Wielu z nas - mówił Zdrojewski - szukając, dochodzi do najwspanialszego aktu tworzenia. Nie należy się bać pójść w plener i obserwować. Fotografie Lecha Zdrojewskiego i jego syna Adama rewelacyjnie oddały klimat warsztatów i etapy powstawania dzieł. Widać na nich autentyczną radość z tworzenia. Stały się małą kroniką III pleneru artystów w Bytoni.
Znana jest już data IV pleneru artystów. Aby zapoznać się z pracą mistrzów, wziąć udział w warsztatach lub podzielić się swoją pasją warto odwiedzić szkołę w Bytoni od 8 do 18 sierpnia 2010.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz