niedziela, 16 sierpnia 2009

WIOSKA INDIAŃSKA W LALKOWACH

Osady, wioski indiańskie cieszą się dzisiaj ogromną popularnością, są dużą atrakcją turystyczną. Dla dorosłych to wspomnienie wspaniałych zabaw z lat dziecięcych. Marzenie wielu z nas tych małych i nieco starszych, aby wkroczyć w tajemniczy i fascynujący świat bohaterów książek, filmów, świat Indian Ameryki Północnej.
Wioskę indiańską zorganizowała Świetlica Środowiskowa w Lalkowach. Przygotowania do imprezy przebiegały bardzo sprawnie dzięki zaangażowaniu dzieci i młodzieży. Własnoręcznie wykonaliśmy łuki, strzały, amulety. Stanęły nawet cztery tipi. Pogoda była piękna, frekwencja bardzo duża, a więc zapowiadała się wspaniała przygoda. Przybyłych gości przywitał wódz Biały Orzeł i zaprosił do swojej osady pod nazwą "Złamane Strzały". Uczestnicy zabawy podzielili się na cztery szczepy: Czarne Stopy, Kolorowe Łapki, Złote Strzały i Złamane Strzały. Zadaniem każdego szczepu było wykonanie flagi i umieszczenie jej na swoim tipi. Mali wojownicy upiększyli swoje twarze barwami pokojowymi i wyruszyli na poszukiwanie strzał i flag ukrytych przez wodza. Wyprawa była pomyślna. Po powrocie wszyscy mogli skosztować pysznej pomidorówki. Inne atrakcje towarzyszące imprezie to strzelanie z łuku, przeciąganie liny, indiański taniec, tłumaczenie snów przez szamana, a na koniec pieczenie kiełbasek przy ognisku. Przez cały czas towarzyszyła nam muzyka indiańska.

Czas upłynął na wspaniałej zabawie, której towarzyszyło wiele emocji. Dzieci mogły poznać zwyczaje, tradycję i kulturę rdzennych mieszkańców Ameryki Północnej. Otrzymały na pamiątkę amulety i upominki ufundowane przez GOKSiR Smętowo. Dla najmłodszych było to ogromne przeżycie, niezapomniana przygoda i podróż w krainę wyobraźni.

Składamy podziękowania: p. dyr. K. Nowakowskiemu, p. M. Jeziorskiej oraz wszystkim opiekunom i gościom za przyjęcie zaproszenia.


Izabela Muszyńska

Zdjęcia


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz