czwartek, 20 sierpnia 2009

Więcej o rajdzie rowerowym po Kociewiu i Borach

W dniach 8 i 9 sierpnia 2009r. po raz kolejny odbył się rajd rowerowy. Był wyjątkowy, bo wzięło w nim 80 uczestników.Uczestnicy na start rajdu do gminy Kaliska przybyli z różnych stron Polski, przyjechali z Starogardu Gdańskiego, Starej Kiszewy, Kościelnej Jani, Gdańska, Sopotu, Kościerzyny, Łodzi, Tczewa, Zblewa, Lipek, Redy, Czarnej Wody, Pelplina, Czarnego Lasu, Franku, Nowego Klincza, Małych Stawisk, Warszawy, Smętowa Granicznego i z Kalisk. Na starcie wszystkich uczestników serdecznie przywitał Prezes Zarządu Stowarzyszenia "BÓR" Antoni Cywiński, który również wsiadł na rower i pojechał wraz z wszystkimi uczestnikami.

XII rajd przebiegał przez gminy powiatu starogardzkiego (Kaliska, Zblewo, Lubichowo, Osiek, Osieczna, Starogard Gdański, Bobowo i Skórcz) po znakowanych turystycznych szlakach Kociewia (m.in. były to odcinki szlaków: Kociewskiego, Izydora Gulgowskiego, Jezior Kociewskich, Wokół Jeziora Kłębie, Wzdłuż Jeziora Czarnego, Osiek-Jezioro Czarne)

Pierwszy dzień rajdu rozpoczął się z miejscowości Kaliska sprzed Gminnego Domu Kultury, zakończył się w Pączewie, gdzie w zespole Szkół Publicznych zorganizowany został nocleg poprzedzony pieczeniem kiełbasek przy ognisku i przygrywkami na gitarze.

Na trasie pierwszego dnia rajdu odbył się postój w Nowej Wsi Rzecznej na uzupełnienie płynów i odpoczynek. Właściciel Małej Elektrowni Wodnej w Nowej Wsi udostępnił obiekt do zwiedzenia, a także przedstawił rys historyczny i zakres funkcjonowanie obiektu wytwarzającego energię odnawialną.

W drugim dniu rajdu uczestnicy wraz z całą ekipą wyruszyli z Pączewa w kierunku Kalisk przez Skórcz. Peleton rajdu zatrzymał w centrum miasta Skórcz przy fontannie, by posłuchać kilku opowieści członka Towarzystwa Przyjaciół Skórcza i Ziemi Kociewskiej pana Mirosława Ossowskiego.

Kolejnym miejscem, jakim odwiedzili rowerzyści, była Kociewska Izba Twórczości Ludowej w Wycinkach. Można było zobaczyć zabytkowy sprzęt używany w kociewskich gospodarstwach domowych. Zaś w drugiej części izby można było zobaczyć piękno przyrody uchwycone w fotografii autorstwa Zenona Usarkiewicza. Prezes Stowarzyszenia " Bór" Antoni Cywiński dokonał pamiątkowego wpisu w Księdze w imieniu uczestników rajdu.

Jadąc dalszym szlakiem rajdu odwiedziliśmy Wioskę Indiańską w Radogoszczy. Wódz wioski przywitał i wprowadził do swej wioski wszystkich przybyłych, którzy w scenerii tipi zrobili sobie grupowe zdjęcie.

Każda gmina, przez, którą wiodła trasa rajdu przyjmowała rajdowców bardzo gościnnie, oferując posiłki, napoje i drobne upominki.

Po przejechaniu 120 kilometrów na koniec drugiego dnia jak co roku odbyło się losowanie nagrody głównej - roweru turystycznego, którego szczęśliwcem został Andrzej Misiewicz mieszkaniec Gdańska.

Ta impreza nie mogła się odbyć, gdyby nie uzyskane wsparcie na realizacje zadania z Starostwa Powiatowego w Starogardzie Gdańskim, a także hojności "sponsorów", którym należą się gorące słowa podziękowania. Byli nimi: Nadleśnictwo Starogard Gdański i Lubichowo, Bank Spółdzielczy w Skórczu o/Zblewo, Bank Spółdzielczy w Starogardzie Gdańskim.

Dziękujemy naszemu partnerowi Lokalnej Organizacji Turystycznej Kociewie, a także wszystkim osobom, które przyczyniły się do organizacji tej imprezy.

Dziękujemy wszystkim uczestnikom za przybycie i udział. Serdecznie zapraszamy na następną XIII edycję rajdu już za rok!!!

Informacja stowarzyszenia Bór.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz