poniedziałek, 28 lipca 2014

CZARNA WODA. Pierwszy kamień pod fabrykę LVL i 100 miejsc pracy

W środę, 16 lipca, uroczyście wmurowano kamień węgielny pod nową fabrykę STEICO w Czarnej Wodzie. W maju teren inwestycji objęty został Pomorską Specjalną Strefą Ekonomiczną. W zakładzie, który jako pierwszy w Polsce produkować będzie drewno fornirowe LVL, bezpośrednie zatrudnienie znajdzie 100 osób.


- Gdyby ktoś kilka lat temu powiedział, że Mirosław Klose, grający wówczas w III lidze, zostanie królem strzelców MŚ, nikt by w to nie uwierzył. Ale są ludzie, którzy wierzą w marzenia i nie boją się ryzyka - tak o właścicielu firmy STEICO Udo Schramku mówił prezes zarządu polskiej spółki STEICO Steffen Zimny.

Udo Schramek, właściciel firmy STEICO SE, notowanej na frankfurckiej giełdzie, przez ostatnie 15 lat bardzo dużo ryzykował decydując się na inwestycje w Polsce, najpierw kupując zakład w Czarnkowie, potem dzierżawiąc od syndyka zakład w Czarnej Wodzie. Obecnie w dwóch fabrykach w Polsce zatrudnia ponad 800 osób. Firma jest największym producentem płyt porowatych w Europie, a także drugim największym producentem belek dwuteowych, do których produkcji wykorzystuje właśnie LVL. 20% domów w Anglii i Skandynawii jest budowanych z belek z polskiej fabryki STEICO.

- Marzenia i determinacja sprawiły, że doprowadził STEICO do takiego poziomu, że dziś możemy inwestować w tym miejscu 250 mln zł i utworzyć kolejne 125 miejsc pracy - mówił Steffen Zimny podczas uroczystości wmurowania kamienia węgielnego pod nową fabrykę w Czarnej Wodzie. - Dzisiejszy dzień to nie jest finał mistrzostw świata, ale wyszliśmy zwycięsko z etapu kwalifikacji i teraz trzeba nam wsparcia nowych członków naszej drużyny, czyli partnerów, którzy będą tu budować 20 000 m2 hali produkcyjnej, wyposażać ją w nowoczesne maszyny i instalacje.Pierwsza płyta z fornirów klejonych warstwowo LVL ma opuścić linię do końca przyszłego roku
- Drewno fornirowe LVL jest obecnie jednym z najbardziej pożądanych budowlanych produktów drzewnych na świecie. Stawiając nowa fabrykę, mamy już wypracowane rynki zbytu dla tych produktów - mówi Piotr Łysiak, kierownik nowej linii LVL. - Do tej pory kupowaliśmy LVL z Finlandii i Rosji, już za rok będziemy produkować go w Polsce.

Podczas uroczystości wmurowania kamienia węgielnego, na której obecnych było 300 gości, w tym władze wojewódzkie, samorządowe, przedstawiciele Lasów Państwowych, stowarzyszeń branżowych, klubów biznesu i uczelni wyższych, padło wiele wyrazów uznania i deklaracji wsparcia dla nowej inwestycji.
- Czarna Woda nie miała szczęścia do dużych poważnych inwestycji i w końcu znalazł się dobry prywatny inwestor i inwestycja oparta zdrowym rachunku ekonomicznym. Chciałbym podkreślić, że szczególną determinacją w przyciągnięciu tej inwestycji do Czarnej Wody wykazał się burmistrz Arkadiusz Gliniecki - mówił Wiesław Byczkowski, wicemarszałek województwa pomorskiego.- Świetny zespół współpracowników, jakich dobrał sobie dyrektor generalny Udo Schramek, i ich zaangażowanie w realizację tej inwestycji, to najlepszy prognosta tego, że ta inwestycja powstanie w szybkim tempie, powstaną nowe miejsca pracy i wzrośnie jakość życia w naszym mieście - dodał Arkadiusz Gliniecki, burmistrz miasta Czarna Woda.

Dla firmy i utrzymania stworzonych miejsc pracy niezwykle ważny jest stały dostęp do wysokiej jakości surowca z pomorskich lasów. Jak zapewnił Jan Szramka, dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Gdańsku, ich zasobność i pozyskanie z roku na rok wzrasta i dla tak ważnej inwestycji na pewno go nie zabraknie. O tym, jak ważnym aspektem dla firmy STEICO jest zrównoważony rozwój, ekologia i efektywne wykorzystanie zasobów leśnych, świadczył symboliczny gest posadzenia drzewa - sadzonki sosny czarnej przez właściciela firmy Udo Schramka.

- Nasiona można zasiać wszędzie, ale nie na każdej glebie wyrośnie z nich drzewo - mówiła Katarzyna Schramek. - Taką inwestycję jak nasza, w budowę fabryki LVL, również można by zlokalizować wszędzie, na przykład w krajach, gdzie jest tańszy surowiec, niższe koszty pracy, gdzie nie trzeba przestrzegać zasad zrównoważonego leśnictwa i praw człowieka. Ale Steico to fabryka o europejskich korzeniach, o europejskich standardach i europejskiej kulturze zarządzania. Dlatego jestem przekonana, że wybierając Polskę i Czarną Wodą, wybraliśmy odpowiednią glebę pod naszą inwestycję.

autor zdjęć: Agata Iwańska

LICZBY
przerób drewna okrągłego: 180 000 m3
wydajność produkcji LVL: 80 000 m3
zatrudnieni bezpośrednie - około 100 osób
zatrudnienie pośrednie (outsourcing) - około 25 osób
powierzchnia hal produkcyjnych - 20 000 m2


- Bardzo cieszy ta inwestycja. Jest to ważny i szczęśliwy dzień dla Czarnej Wody. W ten sposób otwiera się przed miastem oczekiwana i dobra przyszłość. Gratulacje należą się Arkadiuszowi Glinieckiemu Burmistrzowi Czarnej Wody oraz Radzie Miasta, a przede wszystkim firmie STEICO, której życzę pomyślnego zakończenia inwestycji, mającego nastąpić, jak deklarują właściciele, już za rok.

Oświadczenie złożone przez senatora Andrzeja Grzyba na 51. posiedzeniu Senatu w dniu 20 marca 2014 r.

Oświadczenie skierowane do wiceprezesa Rady Ministrów, ministra gospodarki Janusza Piechocińskiego

Szanowny Panie Wicepremierze!
Jako Kociewiak, radny i były burmistrz miasta Czarna Woda oraz starosta starogardzki, a także były radny Sejmiku Województwa Pomorskiego, obecnie sprawujący mandat senatora RP z Ziemi Kociewskiej, w całości popieram lokalne, oddolne działania i zwracam się do Pana Wicepremiera z prośbą o rozważanie możliwości rozszerzenia Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej poprzez objęcie podstrefą części gruntów położonych w Czarnej Wodzie, tak aby podmioty prowadzące tam produkcję mogły rozwijać swoją działalność z korzyścią dla całego regionu i jego mieszkańców.
STEICO Spółka z o.o. z siedzibą w Czarnkowie, jako jeden z większych pracodawców na Kociewiu, planuje rozbudować swój zakład, inwestując ponad 200 milionów zł i tworząc ponad sto nowych miejsc pracy. Biorąc pod uwagę wysoką stopę bezrobocia w regionie - 18,3%, przy krajowej stopie na poziomie 13,4%, oraz brak innych perspektyw na szybki rozwój gospodarczy regionu i wzrost zatrudnienia, należy ze szczególną uwagą podejść do przedmiotowego zagadnienia. Na szczególną uwagę zasługuje też innowacyjny w skali kraju charakter przewidywanej inwestycji LVL (fornirowe drewno warstwowe), zwłaszcza w kontekście bogatych tradycji produkcji płyt pilśniowych w Czarnej Wodzie.
Warunkiem sine qua non realizacji tej olbrzymiej inwestycji jest objęcie jej przywilejami strefowymi. Analiza gospodarcza i finansowa wskazuje na pełną zasadność realizacji tego strategicznego dla Kociewia przedsięwzięcia. Dlatego jako członek lokalnej społeczności Kociewiaków i Pomorzan zwracam się do Pana z powyższą prośbą.
Z poważaniem Andrzej Grzyb
www.andrzejgrzyb.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz