środa, 7 kwietnia 2004

Buszują w internecie

W Gminnej Bibliotece w Smętowie czytają nie tylko tradycyjne książki. Od kilku dni można czytać i ściągać informacje z całego świata przez internet

Czytelnia Internetowa w Gminnej Bibliotece została uruchomiona tutaj 25 marca. Kierownik biblioteki Elżbieta Szczepińska mówi, że na razie nie było większej reklamy, ale i tak mieszkańcy gminy o tym już wiedzą. I faktycznie. Akurat jak jesteśmy w czytelni, trzy osoby szukają czegoś w globalnej sieci. - Ja szukam pracy - mówi Monika (27 l.). - A ja wyszukuję różne gatunki grzybów, bo piszę pracę do szkoły - dodaje też Monika (6 l.). Piotr (23 l.) przed chwilą szukał liczby zgonów i urodzeń oraz zachorowalności na raka kobiet i mężczyzn.

Kierownik biblioteki informuje, że czytelnia internetowa powstała w ramach wojewódzkiego programu. Takie czytelnie powstają w każdej gminie. Komputery, jakie dostają gminy (po 6), mogą być podłączone w bibliotekach albo w domach kultury. Gmina Smętowo dostała komputery na dwa punkty, do biblioteki w Smętowie i jej filii w Kopytkowie.

Pani Szczepińska piastuje stanowisko kierownika biblioteki 22 lata. Z wykształcenia oczywiście jest bibliotekarzem. Pod swoja pieczą ma około 22 000 książek. Według niej, pomimo daleko szerszej niż kiedyś propozycji telewizji i innych form bombardujących nas informacjami czytelnictwo aż tak nie upadło, jak się powszechnie mniema. Może o jedna trzecia w stosunku do tego, co było na początku jej pracy. Najczęściej spotykany użytkownik biblioteki ma 15 lat i mniej. Najstarszą czytelniczką, być może w ogóle w historii biblioteki, była pani Gramowska. Miała 86 lat i wypożyczała książki, przeważnie romanse. Uczniowie wypożyczają lektury i różnego rodzaju ściągi. W ciągłym obiegu jest rzecz jasna Harry Poter - dwa egzemplarze każdego tomu - jeden w Smętowie, drugi w Kopytkowie.

- Rocznie mamy 6 tysięcy zł na zakup książek - mówi pani Elżbieta. - To bardzo mało. Przykładowo tom Harry Potera kosztuje 55 złotych.

Dla pani kierownik praca z komputerami nie jest nowością, w swoim kierowniczym komputerze ma bowiem od dawna specjalny program dla bibliotek, ułatwiający jej pracę. Czytelnia internetowa poszerzy propozycję placówki. Dzięki komputerom świat w Smętowie stał się znacznie bliższy. Całe to wydarzenie mogło mieć miejsce dzięki temu, że od niedawna gmina ma "radiowe" łącze internetowe. Obecnie są trzy miejsca, gdzie dostęp do internetu jest tani, a mianowicie Urząd Gminy, Biblioteka i GOKSiR.

Gminna Czytelnia Internatowa zaprasza od poniedziałku do piątku w godzinach od 8 do 16.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz