środa, 7 kwietnia 2004

Wielkanoc na Kociewiu

Gminny Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji oraz Zespół Szkół Publicznych w Bobowie zaprosił nas na spotkanie.

Spotkanie odbyło się w sobotę (3.04) w sali GOK-u. Głównym punktem był gminny konkurs gwary kociewskiej - eliminacje do Konkursu Poezji i Gwary Kociewskiej, który odbędzie się 16 kwietnia w Starogardzkim Centrum Kultury. - Panowała bardzo rodzinna atmosfera ze względu na zbliżające się święta. Przez to rywalizacja była łagodniejsza, nie czuło się napięcia - powiedziała nam jurorka Mirosława Moller.


- Okazało się, że można robić poważne rzeczy, ale w bardzo naturalny sposób. To mi najbardziej utkwiło w pamięci. Do tego konkurs pomysłowo połączono z wystawą ozdób wielkanocnych i kiermaszem oraz inscenizacją wielkopostną. Takiego klimatu życzyłabym wszystkim gminom. Jak recytowano? Ja uwielbiam, kiedy mówią dzieci i młodzież z Bobowa, Grabowa, Jabłowa czy Mysinka. Mówią naprawdę w sposób niewymuszony, gwarą nie tą wyuczoną, a naturalną, jaką znają z domu.

Na marginesie - to w tej gminie, w Mysinku, urodził się i spędził dzieciństwo gawędziarz kociewski Antoni Górski, znany jako Wasz Kaźniyrz.

Życzymy zwycięzcom konkursu również pierwszych miejsc w SCK-u.Na zdjęciach laureaci konkursu, widzowie (wśród nich dziewczyna z uroczymi warkoczykami) i Mirosława Moller, Grzegorz Oller i Łukasz Reszczyński, którzy na zakończenie dali iście kociewski występ.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz