czwartek, 26 października 2006

Cały Twój - srebrny jubileusz

Trudno jest utrzymać taki zespół. Młodych kusi bardziej telewizyjna droga do gwiazd niż ta duchowa - do gwiazd nieba Pana Boga.

Inna droga do gwiazd
(tytuł prasowy|- Kociewiak - magazyn Dziennika Bałtyckiego)
Tadeusz Majewski
W 1980 r. przez Borzechowo przechodziła pielgrzymka. Niektórzy z pielgrzymów pięknie śpiewali akompaniując sobie na gitarach. Ta śpiewająca grupa zrobiła we wsi wielkie wrażenie. Kilku borzechowiaków bardzo się wzruszyło i założyło własny zespół. W sobotę "Cały Twój" (taką tamten zespół przyjał później nazwę) obchodził 25-lecie istnienia w kościele w Lubichowie.Zaczęło się od przypadku, jeżeli - jak powie na innej stronie "Kociewiaka" wójt gminy Kaliska Antoni Cywiński - w ogóle w życiu są przypadki. I przetrwało ćwierć wieku. To wielka sprawa w czasach dla tego rodzaju muzykowania bardzo trudnych, bo powiedzmy szczerze - jeżeli młodych kusi gitara, to bardzo mocna, jeżeli kusi śpiew, to bynajmniej nieanielski.
- Pomyśleliśmy o tym, żeby robić to co oni - wspominał moment powstania zespołu w 2004 r. Adam Benkowski, lider "Cały Twój". - Z wykształcenia jestem leśnikiem, ale grałem w orkiestrze dętej w Tucholi. Zaczałem grać na gitarze. Jak ktoś grał w jakimś zespole, to przejść od instrumentu do instrumentu jest łatwiej. Po tamtej wizycie pielgrzymki skrzyknęło się kilka osób, między innymi Piotr Chołociński, który już wtedy podchodził do śpiewu bardziej profesjonalnie. Dużo nam pomógł. Z tej pierwszej śpiewającej grupy zostałem tylko ja. Przez zespół przewinęło się około sto osób. Wiadomo, ludzie odchodzili, zakładali rodziny...
Prawą ręką Benkowskiego jest nauczyciel muzyki w szkole w Lubichowie Sylwester Klaman. Akompaniament tworzą dwie gitary elektroakustyczne i klarnet. "Cały Twój" śpiewa typową muzykę sakralną. Pan Adam nie wyobraża sobie, żeby zespół uprawiał muzykę biesiadną czy turystyczną. Zespół nie zabiega też o zawodowstwo. Podstawową jego rolą jest oprawa mszy świętej. - Taka, "żeby śpiew wywołał dreszcz religijnego przeżycia". Śpiew nostalgiczny, uduchowiony i harmonijny.
W swoim repertuarze zespół "Cały Twój" ma kilka utworów własnych. W latach 80. przez cały rok śpiewał w kościele na Apelach Maryjnych. Bierze też często udział w festiwalach. Dwa razy zdobył Grand Prix Tuchola - na Pomorskim Festiwalu Piosenki Religijnej - w latach 1997-98, w 1999 był trzeci. Opiekunem zespołu jest ksiądz kanonik Jan Kulas, który udostępnia im miejsce do prób, zachęca do śpiewu, jest inspiratorem jego działań. Zespół działa przy parafii w Lubichowie. Skupia młodzież również z ościennych parafii, m.in. z Borzechowa.
O srebrnym jubileuszu i historii zespołu na stronie obok.

Na zdjęciu uradowni księża opiekunowie zespołu podczas obchodów jubileuszu - ks. Jan Kulas (obecny opiekun) i ks. Zdzisław Benedict (pierwszy opiekun). Fot. Tadeusz Majewski

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz