środa, 11 października 2006

Zblewo - Oddali Plac 700-lecia

W niedzielę (1.10) w Zblewie odbyło się uroczyste oddanie do użytku Placu 700-lecia Zblewa. Na początku imprezy zebrani uczestniczyli w Mszy św. dziękczynnej za całoroczne plony.


Impreza była ukoronowaniem obchodów 700-lecia Zblewa. Otwarto uroczyście plac targowy, nadano mu nazwę. Inwestycję zrealizowano przy wsparciu środków unijnych. Rozłożysty plac ma teraz nawierzchnię z polbruku, oświetlenie i sanitariaty. Warto tu nadmienić, że wcześniej polbrukiem wyłożono plac przy urzędzie gminy, a z inwestycji realizowanych jeszcze w tym roku w centrum wsi widać przebudowywany budynek Banku Spółdzielczego i powstający pasaż handlowy.
Wójt gminy Zblewo Andrzej Gajewski dotrzymał słowa i wbrew często krążącym opiniom radnych, którym nie bardzo podobała się ta inwestycja, postawił na swoim.
- To, co zaplanowałem, zrealizowałem - mówi Gajewski. - Nowe parkingi, wygodne chodniki, unowocześniona i sprawna oczyszczalnia ścieków oraz postępująca kanalizacja gminy to zrealizowane w ostatnich latach inwestycje, których nie musimy się wstydzić. Jest jeszcze dużo do zrobienia, rozpoczęliśmy rozbudowę szkoły w Pinczynie, przygotowujemy plany rozbudowy szkoły w Zblewie. I tu również sięgać będziemy po fundusze europejskie. Takie są wymogi czasu. Myślę, że nowe targowisko, któremu nadaliśmy nazwę Plac 700-lecia Zblewa, będzie dobrze służyło zarówno mieszkańcom gminy, jak i kupcom, którzy w każdy czwartek licznie odwiedzają Zblewo.
Ferdynand Karczewski, wystawca straganu spożywczego, uczestniczący od wielu lat w handlowym czwartku, nie kryje swojego zadowolenia.
- Pamiętam to targowisko przed modernizacją. Wystarczył mały deszcz, a powierzchnie pokrywały rozległe kałuże. Teraz każdy zna swoje miejsce handlowania, nasze produkty sprzedajemy w godziwych, higienicznych warunkach. Niejedno miasto może pozazdrościć mieszkańcom Zblewa takiego targowiska.
Pierwszego października uroczyście przecięto wstęgę. Na placu licznie zgromadzili się mieszkańcy gminy. Ksiądz proboszcz Zenon Górecki odprawił mszę, GOK przygotował specjalny program artystyczny. Był zespół folklorystyczny Rodzina i nowa grupa młodzieżowa Quadros - Szymona Mani. Dużą niespodzianką było pojawienie się pań z Koła Gospodyń Wiejskich w Pinczynie, które za jedyną złotówką sprzedawały swoje smakowite potrawy regionalne. Dodajmy, że gmina Zblewo słynie z doskonale organizowanych kiermaszy i festynów. Różne są opinie o mieszkańcach tej gminy - że lubią się kłócić, że towarzystwo jest podzielone. No cóż, pewno jest i tak, ale jednego zblewianom nie można odmówić - gdy coś robią, gdy skrzykną się, aby ulepszać, modernizować i naprawiać swoje otoczenie, to robią to w zgodzie i z dużym wdziękiem.
Kamila Sowińska


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz