poniedziałek, 30 października 2006

Skarszewy w 1996 roku

Z kart historii - SKARSZEWY 1966.

Jak donosi "Dziennik" w dniu 7 marca 1966 roku w Skarszewskim Kinie "ODRODZENIE" odbyło się spotkanie mieszkańców miasta z przedstawicielami Redakcji i władz terenowych .sala kina niestety nie pomieściła wszystkich pragnących uczestniczyć w tym spotkaniu. "Dziennik Bałtycki" reprezentowali Wacław Hyra- redaktor naczelny oraz redaktorzy R. Bolduan, A. Kiszkis i Cz. Stankiewicz.Władze terenowe reprezentowali: I sekretarz KP PZPR w Kościerzynie Józef Szweda, Przewodniczący Prezydium PRN - Stanisław Wysiecki, poseł na Sejm mgr inż. Lucyna Adamowicz,wiceprzewodniczący Prezydium PRN Edward Tomaszewski, I sekretarz KM PZPR w Skarszewach- Zdzisław PapierowskiI sekretarz KM PZPR w Skarszewach- Zdzisław Papierowski,Przewodniczący Prezydium MRN w Skarszewach- Mieczysław Kierszka,Sekretarz Prezydium PRN - Zdzisław Reichel, sekretarz PK SD - Mieczysław Gołuński, Prezydium WRN w Gdańsku - kierownik Wydziału Handlu i Usług Władysław Pomianowski i Naczelnik Wydziału Inwestycji Kuratorium - Bartz.
Spotkanie prowadził Przewodniczący MK FJN Zygmunt Zieliński i redaktor Wacław Hyra.
Dyskusja była gorąca i ożywiona poniżej przedstawię niektórych dyskutantów oraz ważniejsze problemy przez nich poruszane. Większość biorących udział w dyskusji już dziś nie żyje ale poruszane przez nich sprawy były bardzo ważne i dalekosiężne dla naszego miasta.

Bolesław Knitter - "w naszym mieście rzeczywiście trzeba mieć zdrowie i to twarde, by móc się leczyć. Stosunek lekarzy do chorych nie jest właściwy - ja sam leczę się w Gdańsku, w Skarszewach nie mogłem znaleźć odpowiedniej opieki"......

Konrad Putynkowski - "ogłoszony na łamach "Dziennika".. apel o budowę szkoły w Skarszewach wyraża dążenie wszystkich mieszkańców miasta. Drugi ważny problem to zaopatrzenie. Uważam, że rezygnacja z konkurencji w handlu źle odbiła się na wyglądzie i zaopatrzeniu naszych sklepów".

Kazimierz Kołodziejczak - "Ludność Skarszew to w przeważającej większości Kociewiacy. Kociewie jak wiadomo ciąży do Starogardu, który jest stolicą tego regionu. Ze Skarszew do Starogardu jest 13 km, natomiast do Kościerzyny ponad 30 km.Chcę wysunąć propozycję, aby władze nasze zastanowiły się czy nie warto i czy nie słusznie by było przyłączyć Skarszewy do powiatu Starogardzkiego ?".......

Władysław Drapiewski - "Cieszymy się, że "Dziennik".... poświęcił na swych łamach tyle uwagi naszym postulatom i bolączkom. Chciałbym przy okazji zaznaczyć, że Skarszewy z uwagi na swe położenie geograficzne powinny z czasem stać się miastem powiatowym. Spośród małych miasteczek w naszym województwie są do tego - obok Gniewu najbardziej predysponowane. Szczególnie nabrzmiałym problemem jest budowa nowej szkoły. Nasze dzieci uczą się w niezwykle trudnych warunkach i dlatego dziwić się należy, że do tej pory Skarszewy nie otrzymały nowej szkoły. Uważam, iż miastu potrzebna jest także jakaś szkoła średnia, gdyż obecnie znaczna część młodzieży traci wiele czasu na dojazdy do Kościerzyny. Nie mamy w skarszewach szczęścia do budownictwa mieszkaniowego. Poza jednym blokiem - wszystkie inne budynki mogą wywołać rumieniec wstydu. Wykonane są bowiem niechlujnie i pozbawione podstawowych urządzeń sanitarnych. Przykładem może być skarszewska "Kanada", której mieszkańcy mają wiele pretensji do wykonawcy i projektanta. Kilka słów o handlu. W tej dziedzinie nie jest u nas najlepiej. Kiedyś, gdy mieliśmy sklepy MHD, była wzajemna konkurencja i rywalizacja. Teraz cały handel spoczywa w rękach GS, co nie wychodzi na dobre mieszkańcom miasta. Słuszny jest postulat uruchomienia baru mlecznego: czas więc, by został on zrealizowany przez naszą GS."

Józef Kulas - " Do Skarszew trzeba przyjeżdżać niespodziewanie, znienacka, gdyż wtedy dopiero można obiektywnie ocenić wszystkie sprawy i zobaczyć życie takie, jakie jest w rzeczywistości. Zaopatrzenie zwłaszcza w wyroby mięsne często u nas szwankuje. Kiedyś był przypadek, że sprzedawano nieświeżą kiełbasę, po której ludzie chorowali. Wiele do życzenia pozostawia także zaopatrzenie rzemieślników w surowce- odbija się to na jakości usług."

Jan Skóra - przewodniczący Komitetu Blokowego nr 3 - " Jestem przyjemnie zaskoczony tłumnym przybyciem mieszkańców miasta na spotkanie z przedstawicielami Redakcji. To jest naprawdę rzadki wypadek, bo normalnie na zebrania trudno ludzi ściągnąć. Widać, że skarszewianie interesują się potrzebami i bolączkami miasta, że bliska jest im sprawa jego aktywizacji. Zresztą dają tego dowody licznymi czynami społecznymi, np. nasz Komitet Blokowy ma na swoim koncie czyny wartości ok. 100 tyś zł. W lutym br. zebraliśmy 14 tyś. Zł na budowę tak potrzebnej u nas łaźni miejskiej. Kiepsko przedstawiają się w mieście sprawy kulturalne, gdyż w gruncie rzeczy poza kinem nie ma żadnej innej placówki kulturalnej. A co ma robić młodzież ? Gdzie ma spędzać wolny czas ? Na te pytania trudno dostać odpowiedź".

Leon Szwoch - " Moim osobistym zdaniem Skarszewy przeżywają jakiś regres. Nie widać tu rozwoju gospodarczego, który właśnie w małych miasteczkach jest tak potrzebny. Wyjątkowo kiepsko przedstawia się stan niektórych ulic, np. Chojnicka tonie w błocie i wodzie. Czy nie czas zająć się naprawą jej nawierzchni ?"

Teksty napisałem bez skrótów i zmian. W następnym odcinku przedstawię dalszy ciąg dyskusji i wypowiedzi mieszkańców miasta.
A teraz przedstawiam ciekawostki z dnia 17 marca (czwartek) 1966 roku,
Świat:

Szturm kosmosu - Neil Armstrong i David Scott wystartowali w "Gemini-8" i będą usiłowali spotkać się w przestrzeni z kabiną "Agena",

Po 22 dobach lotu i 329 okrążeniach Ziemi dwa radzieckie czworonogi wylądowały zdrowe i całe, były to psy Wiaterek i Węgielek.,

4 800 milionów dolarów na wojnę w Wietnamie przeznaczyli Amerykanie..

Kraj :
Do Polski przybył z wizytą sekretarz Europejskiej Komisji Gospodarczej ONZ - Vladimir Velebit , gościa przyjął wiceprezes Rady Ministrów Piotr Jaroszewicz,

Kiedy będą lepsze kuchenki gazowe - "Opinia" poddaje ocenie w wybranych gospodarstwach domowych kuchenki gazowe krajowej produkcji - dwupalnikowa "Jawor" oraz czteropalnikowa "Wromet" i "Krafo".

Pracownicy poszukiwani - reoasaczka poszukuje dorywczej pracy, Przedsiębiorstwo Budownictwa Rolniczego w Elblągu zatrudni 2 ekonomistów z wykształceniem wyższym lub średnim z wieloletnią praktyką - warunki pracy i płacy do uzgodnienia,Hotel "ORBIS" zatrudni kelnera i cukiernika o pełnych kwalifikacjach.

Pogoda na wybrzeżu - zachmurzenie duże,okresami opady deszczu i mżawki, temperatura od plus 1 do plus 7 st. Wiatry dość silne zachodnie,

Telewizja tylko jeden program - początek o godz. 1550 koniec ok. 2215, w programie teatr "KOBRA".

Kino "ODRODZENIE" - film "Pechowy Sylwester" prod. Włoska od 16 lat.


Opracował Ryszard Łangowski

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz