wtorek, 4 maja 2010

Kronika strażacka - 26.04 - 2.05.2010. Żmija na posesji!

Krótka informacja z wybranych zdarzeń

za okres 26.04 - 02.05.201026.04.2010 Malary - pożar poszycia leśnego.

Po przybyciu na miejsce zdarzenia zastano palącą się ściółkę leśną oraz trzciny wokół stawu, ściółka paliła się w kilku miejscach, a sucha ściółka i silny wiatr dodatkowo ułatwiały rozprzestrzenianie się ognia i tworzenie nowych zarzewi pożaru. Ratownicy po zbudowaniu stanowisk wodnych przy stawie oraz poprowadzeniu linii gaśniczych w miejsca objęte pożarem podali 4 prądy wody w natarciu na palącą się ściółkę, pojedyncze drzewa oraz trzciny. Jednocześnie ratownicy przy użyciu tłumic i łopat gasili mniejsze ogniska pożaru oraz usuwali tlącą się korę z drzew. Po przygaszeniu, całość obficie przelano wodą. Dodatkowo po całkowitym ugaszeniu pożaru nakazano oborać teren wokół miejsca zdarzenia oraz nadzorować miejsce po pożarze służbom leśnym.


27.04.2010 Starogard Gd. ul. Pomorska 11E - pożar mebli ogrodowych.

Po przybyciu na miejsce zdarzenia zastano ugaszony przez właścicieli pożar mebli ogrodowych na balkonie. Na miejscu zdarzenia była już Policja. Zabezpieczono teren działań. Następnie ratownicy zrzucili z balkonu spalone meble ogrodowe oraz rozebrali nadpaloną część elewacji styropianowej budynku, którą także zrzucono z balkonu na ziemię. Działania zakończono.


29.04.2010 Starogard Gd. ZF Polpharma - mikrowybuch chloru.

Po przybyciu na miejsce zdarzenia zastano w pomieszczeniu hali 17c uszkodzoną studzienkę po mikrowybuchu prawdopodobnie chloru, gdzie po pewnym czasie nastąpiły kolejne mikrowybuchy w pozostałych czterech studzienkach. Zabezpieczono miejsce zdarzenia . Ratownicy rozstawili 5 kurtyn wodnych jednocześnie zatrzymując proces technologiczny na danej hali. Podano 2 prądy wody do studzienek. Po tych czynnościach przystąpiono do neutralizacji zawartości studzienek . Zagrożenie usunięto.


4. 29.04.2010 Bączek 34 - pożar w budynku wielorodzinnym.

Po przybyciu na miejsce zdarzenia zastano palący się wózek dziecięcy w korytarzu piwnicy budynku. Ratownicy zabezpieczyli miejsce zdarzenia, następnie podano 1 prąd wody w natarciu na palący się wózek, który po ugaszeniu został wyniesiony na zewnątrz. Pomieszczenia oddymiono i przewietrzono.


30.04.2010 Grabówiec gm. Bobowo - żmija na posesji.

po przybyciu na miejsce zdarzenia zastano jedną żmiję zygzakowatą przy budynku gospodarczym. Ratownik w ubraniu ochronnym przy użyciu sprzętu do pochwytywania zwierząt pochwycił zwierzę, które następnie wypuszczono w pobliskim lesie. Zagrożenie usunięto.

W danym okresie jednostki Straży Pożarnej wyjeżdżały 15 razy do pożarów suchych traw oraz 4 razy do pożarów poszycia leśnego na terenie powiatu.


sporządził: st. ogn. Krzysztof Gapski

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz