poniedziałek, 3 maja 2010

Warsztaty reginalne na Kociewiu

Toruń, 28.04.2010 r.


W dniach 22-24 kwietnia br. trzynastoosobowa grupa studentów, głównie etnologii, ale również socjologii, filozofii, rzeźby i kulturoznawstwa Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu uczestniczyła w warsztatach regionalnych na Kociewiu. Warsztaty odbywały się w Osieku. Przedsięwzięcie organizowane było przez Studenckie Koło Naukowe "Mozaika" Uniwersytetu Gdańskiego. W sumie warsztatach wzięło udział 30 osób (studenci z Uniwersytetu Gdańskiego, Uniwersytetu Jagiellońskiego, Uniwersytetu im. Mikołaja Kopernika w Toruniu). Patronat honorowy nad warsztatami objął Parlamentarny Zespół Kociewski.

Wsparcia finansowego udzielili: Uniwersytet Gdański, Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu i Starostwo Powiatowe w Starogardzie Gdańskim.

Warsztaty rozpoczęły się od spotkania ze starostą powiatu starogardzkiego, p. Leszkiem Burczykiem i p.Aliną Jeleń, prezes stowarzyszenia Kobiety Kwiaty Kociewia. Zostały nam przedstawione podstawowe informacje o regionie, a także informacje związane z turystyką i imprezami kulturalnymi, które odbywają się na terenie powiatu starogardzkiego. Kolejnym punktem wyjazdu było zwiedzanie katedry w Pelplinie oraz Muzeum Diecezjalnego. Po przyjeździe do Osieka rozpoczęły się warsztaty z rzeźby i haftu. Warsztaty z rzeźby prowadził p. Jerzy Kamiński, natomiast haft p. Stefania Wielińska. Ponieważ rzeźbienie jest bardzo czasochłonne, grupa rzeźbiarzy miała możliwość pracy w warsztacie przez cały czas trwania warsztatów. Dzięki temu osoby te nie musiały obawiać się, że nie zdążą skończyć swojej pracy, możliwe więc było uczestnictwo we wszystkich zajęciach. Pan Jerzy czuwał na swoją grupą, pomagając zarówno dobrą radą jak i wprawnym ruchem dłuta.

Każdy uczestnik zajęć z haftu otrzymał materiał, mulinę, igłę, było mnóstwo wzorów do wyboru. Okazało się, że najlepiej z haftem poradzili sobie...mężczyźni.

W piątek spotkaliśmy się także z senatorem Andrzejem Grzybem, który zaprezentował nam kilkanaście zdjęć z Kociewia, będącyhc częścią przygotowywanej przez niego wystawy i opowiedział nam o rozpoczynających się pracach badawczych nad Kroniką Świętego Zakonu Cystersów w Pelplinie.

Drugiego dnia wybór zajęć warsztatowych rozszerzył się. Przyjechała p. Weronika Wróbel ─ Maciejewska, która prowadziła warsztaty z ceramiki i malowania na szkle, zjawiła się również p. Mirosława Moller prowadząca zajęcia z tańca.

Pani Weronika pokazała nam swoje prace, opowiedziała jak wykorzystać glinę, z której powstawały nasze dzieła, po czym każdy zabrał się do pracy pod czujnym okiem prowadzącej.

Powstały rozmaite ptaki, grzechotki, wazony, miseczki, kubeczki, lampiony i inne. Wszystkie te rzeczy po odpowiednim przygotowaniu (po wyschnięciu gliny i wypaleniu) zostaną przysłane do Torunia. Później, na zajęciach z p. Mirosławą nauczyliśmy się kociewskiego tańca - walczyka. Następnego dnia przyjechał p. Grzegorz Oller, który swoją grą na akordeonie umilał nam drugą część warsztatów z tańca. Z całą grupą powtórzyliśmy walczyka, nauczyliśmy się też polki z kijami, w której chłopcy mieli możliwość zaprezentowania swojej sprawności i pomysłowości. W miejscu, gdzie tańczyliśmy, zebrało się wielu kuracjuszy, dla których daliśmy na koniec zajęć krótki pokaz tańca.

W niedzielę grupa rzeźbiarzy miała ostatnią okazję aby dopracować swoje prace. Wybraliśmy się również na spacer do Osieka, gdzie zobaczyliśmy chałupę liczącą około 300 lat oraz ruiny zamku i kościół.Zapoznaliśmy się także z postacią św. Rocha, patrona Kociewia.

Po południu wyjechaliśmy z Osieka do Gdańska.

Jako studentka etnologii muszę przyznać, że Kociewie zafascynowało nie tylko mnie, lecz również kolegów i koleżanki z roku. Warsztaty dały nam możliwość bliższego przyjrzenia się ludziom tu mieszkającym, a przecież właśnie ludzie i wszystko co z nimi związane stanowi główny punkt zainteresowań etnologów. W związku z tym planowane są badania terenowe w regionie kociewskim wraz ze studentami z Uniwersytetu Gdańskiego i Jagiellońskiego.

Chcielibyśmy w przyszłym roku połączyć siły ze Studenckim Kołem Naukowym "Mozaika" i połączyć warsztaty regionalne z badaniami w terenie. Byłaby to dla nas, studentów etnologii, doskonała okazja do podszkolenia swoich umiejętności, natomiast studenci z Uniwersytetu Gdańskiego i Jagiellońskiego mogliby zapoznać się z tym co robimy, co z kolei mogłoby zaowocować kolejnym wspólnym projektem.

Cieszy mnie bardzo, że SKN "Mozaika" działa tak aktywnie, dając możliwość uczestniczenia w przedsięwzięciach również studentom z innych uniwersytetów. Dzięki warsztatom poznaliśmy nie tylko kociewski haft, rzeźbę, ceramikę i taniec, mieliśmy również możliwość poznania nowych, "kociewskich - punktów widzenia".

Studentka III roku Etnologii, Adrianna Strzelecka


ZdjęciaBrak komentarzy:

Prześlij komentarz