niedziela, 16 maja 2010

Pelplin. Kronika Świętego Zakonku Cystersów - cel: wydanie

19 kwietnia 2010 roku z inicjatywy senatora Andrzeja Grzyba doszło do inauguracji prac badawczych mających na celu wydanie Kroniki Świętego Zakonu Cystersów w Pelplinie. Spotkanie odbyło się w Wyższym Seminarium Duchownym w Pelplinie, dzięki uprzejmości księdza rektora Antoniego Bączkowskiego.

Komisji badawczej przewodniczy Prof. Klemens Bruski. W jej skład ponadto wchodzą: Marek Smoliński, Sławomir Kościelak, ks. Krzysztof Koch, ks. Anastazy Nadolny, ks. Antoni Bączkowski, Krzysztof Mikulski, Krzysztof Kaczmarek, Karol Wróblewski.
Komisja uznała, iż priorytetem jest pełny przekład Kroniki z łaciny na język polski. Choć bowiem przełożona ona została przez o. Antoniego Turbańskiego, ów tłumacz opuścił pewne partie tekstu.
Sformułowano również postulat zorganizowania konferencji naukowej poświęconej Kronice Pelplińskiej. Odbędzie się ona na wiosnę roku 2011. Miejsce pozostaje kwestią otwartą, niemniej najprawdopodobniej uczestnicy jej obradować będą w Pelplinie. Miasto to bowiem wydaje się być najodpowiedniejszym miastem do tego rodzaju konferencji.
Zdecydowano również, o ile środki finansowe pozwolą, na wydanie publikacji, w której znajdować się mają artykuły dotyczące Kroniki, jej autorstwa, informacji w niej zawartych oraz epok, w której powstała


Z przykrością informujemy, że 2 maja 2010 r. odeszła od nas członkini Komisji badawczej, śp. Dominika Pietkiewicz, doktorantka UG będąca tłumaczką kroniki .
Rodzinie zmarłej, przyjaciołom i znajomym składamy wyrazy głębokiego współczucia.


Karol Wróblewski

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz