niedziela, 16 maja 2010

Świecie zaprasza na Jarmark na Kociewiu

Jarmark na Kociewiu
29 maja 2010
Duży Rynek w Świeciu
Początek 10.00
ZAPROSZENIEJak wszyscy doskonale wiemy, jarmarki były kiedyś bardzo powszechne. Organizowano je zwykle w stałych terminach, powtarzając cykl każdego roku. Taki jarmark trwał zwykle od 1 - 2 dni do nawet 2 tygodni i odgrywał niezwykle ważną rolę w życiu dawnych miast. Był to specyficzny rodzaj działalności handlowej mający wpływ na charakter ówczesnej gospodarki. Jednak jarmarki, to nie tylko handel. Ważne też były spotkania ludzi reprezentujących przeróżne kultury, pełniące fundamentalne zadania społeczne.

Jarmark na Kociewiu jest jakby próbą powrotu do tradycji. Utrzymany w nastroju kociewskim, ma być ludyczną, radosną i barwną zapowiedzią IV Kongresu Kociewskiego, który odbywać się będzie w Świeciu na początku października tego roku.
Swój udział w nim zapowiedziało ponad pięćdziesięciu wystawców reprezentujących wielowątkowe dziedziny twórczości rękodzielniczej, m.in. Rzeźbę, wyploty z brzozy, wyroby z gipsu, frywolitki, serwety na drutach, malowaną porcelanę, hafty kolorowe, złote i barwne, koronkarstwo, dziewiarstwo, wyroby garncarskie, ozdoby z kwiatów wykonanych z papieru, malarstwo , dziewiarstwo ręczne, wyroby z siana, wyroby z wikliny, biżuteria wykonana ręcznie, bukiety z cukierków , wyroby z bursztynu, snycerstwo, fotografia i wiele innych.
Będzie też możliwość spróbowania domowego jadła, serwowanego przez Koła Gospodyń Wiejskich. Zależy nam, by wszystko to, co będzie można zobaczyć, dotknąć, posmakować, a nawet kupić wykonane było tradycyjnymi metodami mającymi swoje korzenie w kulturze Kociewia, bądź regionów z nim sąsiadujących.
Jarmark ma za zadanie promocję twórczości rękodzielniczej oraz tradycyjnej kuchni regionalnej. Z tym ostatnim ma stanowić nawiązanie i wstęp do debaty IV Kongresu Kociewskiego w temacie kulinariów z Kociewia, która odbędzie się w połowie października w Subkowach.
Na jarmarku będzie również wiele niespodzianek dla najmłodszych.
Podczas imprezy Koło Gospodyń Wiejskich w Jeżewie poprowadzi kwestę na odnowienie pomnika Emilii Biblianny Liszkowskiej, znanej Kociewianki z Jeżewa.
W trakcie jarmarku odbędą się dwa konkursy kierowane do wystawców.
Konkurs na potrawę tradycyjną oraz Konkurs na najciekawsze stoisko.
Na scenie wystąpi wiele zespołów folklorystycznych, m.in. goście z Białorusi, dziecięcy zespół folklorystyczny Świeckie Gzuby, Folklorystyczny Zespół Kociewski Pieśni i Tańca Rychławiaki, Kociewski Zespół Regionalny Burczybas z Gniewa i wiele innych. Na scenie pojawi się również zespół Jordan ze Starogardu Gdańskiego.
Wieczorem przewidujemy niespodziankę kierowaną głównie do młodzieży.Brak komentarzy:

Prześlij komentarz