poniedziałek, 10 maja 2010

Kronika strażacka - 26..04 - 9.05.2010 r.


Starogard Gdański, 2010-05-10

Krótka informacja z wybranych zdarzeń za okres od 26.04.2010 - 09.05.2010r.


1.26.04.2010 r., Malary, gmina Skarszewy - pożar poszycia leśnego
O godzinie 13.36 Powiatowe Stanowisko Kierowania otrzymało wezwanie do pożaru poszycia leśnego w miejscowości Malary. Na miejscu zdarzenia paliła się ściółka leśna oraz trzciny wokół stawu. Ściółka paliła się w kilku miejscach, a silny wiatr dodatkowo ułatwiały rozprzestrzenianie się ognia i tworzenie nowych zarzewi pożaru. Strażacy zbudowali stanowiska wodne przy stawie i podjęli działania gaśnicze w miejsca objęte pożarem: w natarciu na palącą się ściółkę, pojedyncze drzewa oraz trzciny. Jednocześnie przy użyciu tłumic i łopat strażacy gasili mniejsze ogniska pożaru oraz usuwali tlącą się korę z drzew. Po przygaszeniu całość obficie przelano wodą. Po całkowitym ugaszeniu pożaru nakazano oborać teren wokół miejsca zdarzenia oraz nadzorować miejsce po pożarze służbom leśnym.

2.27.04.2010 r., Starogard Gd., ul. Pomorska - pożar mebli ogrodowych
O godzinie 01.38 Powiatowe Stanowisko Kierowania otrzymało wezwanie do palących się mebli ogrodowych przy ul. Pomorskiej w Starogardzie Gdańskim. Właściciele ugasili palące się meble ogrodowe na balkonie przed przybyciem strażaków. Na miejscu zdarzenia obecna była Policja. Strażacy zrzucili z balkonu spalone meble ogrodowe oraz rozebrali nadpaloną część elewacji styropianowej budynku, którą także zrzucono z balkonu.

3.29.04.2010 r., Starogard Gd., Zakłady Farmaceutyczne Polpharma - mikrowybuch chloru
O godzinie 06.25 do Powiatowego Stanowiska Kierowania wpłynęło zgłoszenie od dyżurnego PA ZSP POLPHARMA dotyczące niewielkiego wybuchu na jednej z hal produkcyjnych. W pomieszczeniu hali 17C doszło do uszkodzenia studzienki po mikrowybuchu prawdopodobnie chloru, gdzie po pewnym czasie nastąpiły kolejne mikrowybuchy w pozostałych czterech studzienkach. Strażacy zabezpieczyli miejsce zdarzenia, rozstawili 5 kurtyn wodnych jednocześnie zatrzymując proces technologiczny na danej hali. Podano 2 prądy wody do studzienek. Po tych czynnościach przystąpiono do neutralizacji zawartości studzienek. Zagrożenie zostało usunięte przez służby ZSP POLPHARMA.

4. 29.04.2010 r., Bączek - pożar w budynku wielorodzinnym
Na miejscu zdarzenia zastano palący się wózek dziecięcy w korytarzu piwnicy budynku. Strażacy zabezpieczyli miejsce zdarzenia, następnie ugasili palący się wózek. Pomieszczenia zostały oddymione i przewietrzone.

5.30.04.2010 r., Grabówiec, gmina Bobowo - żmija na posesji
Na miejscu zdarzenia zastano żmiję zygzakowatą przy budynku gospodarczym. Strażak w ubraniu ochronnym przy użyciu sprzętu do pochwytywania zwierząt złapał żmiję, którą następnie wypuszczono w pobliskim lesie.


6.07.05.2010 r., trasa Zblewo - Borzechowo, droga wojewódzka nr 214 - wypadek drogowy
O godzinie 16.10 Powiatowe Stanowisko Kierowania otrzymało wezwanie do wypadku drogowego na trasie Zblewo - Borzechowo. Na miejscu zdarzenia zastano zderzenie skutera z samochodem osobowym. Na miejscu zdarzenia obecna była Policja. W wyniku wypadku poszkodowane zostały 2 osoby. Osoby te były przytomne. Strażacy zabezpieczyli teren działań i udzielili pierwszej pomocy medycznej osobom poszkodowanym. Po przybyciu na miejsce zdarzenia karetki Pogotowia Ratunkowego osoby poszkodowane przekazano obsadzie karetki. Osoby poszkodowane zostały zabrane do szpitala. Po zakończeniu czynności dochodzeniowych Policji uszkodzone pojazdy usunięto na pobocze jezdni, a z jezdni usunięto zabrudzenia powypadkowe.

7.08.05.2010 r., Starogard Gdański, ul. Pelplińska - rozpoznanie zagrożenia
Na miejscu zdarzenia strażacy zastali opuszczony dwukondygnacyjny budynek mieszkalny z częściowo zawalonym dachem. Na miejscu zdarzenia obecna była Straż Miejska. Skontaktowano się z Powiatowym Inspektorem Nadzoru Budowlanego, który poinformował, że znany jest mu obiekt. Strażacy zabezpieczyli teren wokół budynku, a teren działań przekazano Straży Miejskiej do dalszego zabezpieczenia.

W ubiegłym tygodniu odnotowano 4 pompowania wody z obiektów oraz 4 zdarzenia związane z usuwaniem plam olejowych z jezdni.


Od początku roku jednostki straży pożarnej wyjeżdżały 130 razy do pożarów traw
i nieużytków na terenie Powiatu Starogardzkiego.

W ubiegłym roku na dzień 09 maja odnotowano w sumie 591 zdarzenia (pożary 335, miejscowe zagrożenia 238, alarmy fałszywe 18), a w roku 2010 na dzień 09 maja odnotowano 569 zdarzeń (pożary 256, miejscowe zagrożenia 303, alarmy fałszywe 10).

Sporządził: mł. asp. Karina Stankowska

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz