czwartek, 12 maja 2011

Lekcja przedsiębiorczości w gabinecie wójta

,,Wójt nauczał młodych przedsiębiorców"

14 kwietnia 2011 roku w gabinecie wójta gminy Zblewo Krzysztofa Trawickiego odbyła się niezwykła lekcja przedsiębiorczości. Uczniowie z Publicznego Gimnazjum w Pinczynie wraz z opiekunem Zbigniewem Bahrem odwiedzili włodarza gminy...
Celem odwiedzin była lekcja gospodarności i efektywnej pracy zgodnie z realizacja projektu współfinansowanego przez Unię Europejską "Człowiek najlepszą inwestycją" .Na zdjęciu: wójt Krzysztof Trawicki, uczniowie: Dawid Gerigk, Radek Ossowski, Patrycja Gancarczyk, Marlena Biesek, Monika Sosnowska i Marcin Wojtaś.

Grupa uczniów z klasy IIb - Publicznego Gimnazjum w Pinczynie, pod opieką nauczyciela Zbigniewa Bahra realizuje już trzeci temat projektowy. Po realizacji projektu ,,Zakładanie i prowadzenie działalności gospodarczej" oraz ,,Przedsiębiorczość - moda, konieczność czy wyzwanie ?" - realizuje temat ,,Bądź mądry, oszczędzaj"

To zainspirowało grupę do odwiedzenia Urzędu Gminy i podzielenie się swoimi spostrzeżeniami.


Zbigniew Bahr prezentuje osiągnięcia uczniów, gospodarze spotkania:, wójt - Krzysztof Trawicki, Sylwia Peka - sekretarz UG, Elżbieta Glaza - promocja gminy


W trakcie spotkania wójt odpowiadał na pytania nurtujące młodzież. Pytano, jak plany zagospodarowania przestrzennego wpływają na rozwój naszej gminy. Wójt odpowiedział: 30% gminy jest objęta zagospodarowaniem przestrzennym. Część z nich typowo pod turystykę, zamieszkanie oraz rzemiosło.

Następne pytanie dotyczyło źródeł dochodu gminy. Uczniowie dowiedzieli się, że dochody te pochodzą z dochodów własnych, podatków, dotacji od państwa. Budżet gminy wynosi około 30 mln złotych. Młodzi przedsiębiorcy zauważyli, że nasza gmina jest bardzo atrakcyjna, o czym świadczy bardzo duża liczba osób przyjezdnych. Z myślą o turystach pytano, czy by nie dało się kosztem np. oświetlenia wybudować pomostu do kąpieli nad jeziorem w Semlinie. Wójt zwrócił uwagę na to, że gdyby udało mu się zmniejszyć zużycie prądu, np. przez zmniejszenie napięcia ( żarówki energooszczędne), to byłaby szansa na pomost w Semlinie,

Patrycja Gancarczyk pytała o plany wybudowania 36 mieszkań komunalno-socjalnych. Czy, jako obywatele gminy Zblewo, mają szansę na takie mieszkanie? Wójt z przykrością stwierdził, że mieszkania socjalno-komunalne są z myślą o najbardziej potrzebujących, jednak musiano wstrzymać inwestycję ze względu na zmianę przepisów budżetowych przez Ministra Finansów dotyczących innego liczenia zobowiązań budżetowych.

Następny problem poruszył Kamil Prokopowicz: Mamy "orliki", mamy boiska - czyżby nie czas na aquapark. Nasz włodarz odpowiedział, że aquapark to jego marzenia nie tylko w planach wyborczych, ale bardzo by chciał zrealizować.

Dawid Gerigk pytał o dochody z turystyki. Obecna pani Elżbieta Glaza poinformowała uczniów, że dzięki turystyce mamy dochody, sklepy mają większe obroty, więcej ludzi do nas przyjeżdża i inwestuje.

Młodzież interesowało też i to, czy w życiu prywatnym wójt stosuje oszczędności - jeżeli tak, to na czym one polegają. Okazało się, że w domu państwa Trawickich oszczędza się na ogrzewaniu nastawiając piec na minimum, gdy zachodzi taka potrzeba.

Radek Ossowski zwrócił uwagę, że ludziom żyje się coraz gorzej. "Czy pan zauważył taką sytuację w naszej gminie?" Wójt odpowiedział, że "tak, życie układa scenariusz... Prawda, że życie bywa trudne, ale z drugiej strony może być bardzo przyjemne, gdy człowiek jest bardzo zaradny, lubi to co robi, ma do tego zamiłowanie." Wójt kocha pracę jako samorządowiec, polityk, a jednocześnie jako lekarz weterynarii, często udziela ludziom pomocy oraz wsparcia, inwestuje na giełdzie lubi gotować i bardzo lubi nowe wyzwania kulinarne. Na jedzeniu też można oszczędzić - "póki w lodówce jest jedzenie, wykorzystaj to, nie kupuj nowego. Polacy potrafią wykorzystać żywność do różnych potraw."

Pytano o regionalizm, patriotyzm - "jednak dobry regionalizm jest najlepszą reklamą i wizytówką naszej gminy".

Ciekawe pytanie zadała Monika Sosonowska. "Czy pan wójt posiada w swojej kolekcji /garderobie strój kociewski? Jeżeli tak, to czy nie traktuje tego, chodząc w tym stroju, jako promocji naszej gminy?". Wójt zaskoczył uczniów odpowiedzią: "W swojej garderobie mam przepiękny krawat, z wzorami kociewskimi, który robi ogromne wrażenie, ale ubieram go tylko na ważne spotkania, np. do Gdańska i Warszawy... Jestem dumny, że w szkole w Pinczynie i nie tylko dba się o kulturę i walory turystyczne związane z Kociewiem."

Maciej Kuchta pytał, czy wójt inwestuje na giełdzie, czy ma papiery wartościowe? Dowiedzieliśmy się, że włodarz naszej gminy inwestuje symbolicznie na giełdzie, posiada minimalną ilość papierów wartościowych. Chętnie w ramach oszczędności zamienia samochód na rower - "oszczędności i zdrowie w jednym".

Pytano, czy w naszym kraju czuje się bezpiecznie, jeżeli chodzi o zapewnienie każdemu człowiekowi niezbędnych warunków do rozwoju pracy, spełnienia swoich planów ? "Na życiowe pytanie życiowa odpowiedź: prosty sposób na życie - zarobisz 2 tys., podziel na 30 dni, zarobisz 1000 zł podziel też na 30 dni, a na pewno wystarczy. Ważne jest, aby wybierać takie studia, aby później pracować w swoim zawodzie".

Na zdjęciu Marlena Biesek i Patrycja Gancarczyk w roli dziennikarek

Włodarz naszej gminy Krzysztof Trawicki udzielił odpowiedzi na powyższe pytania. Była to właściwa lekcja samorządności, gospodarności oraz racjonalnego spojrzenia na życie.


Wójt podczas spotkania podzielił się nie tylko własnymi doświadczeniami z życia, ale zmotywował uczniów do uczenia się przedsiębiorczości - jako sposobu na radzenie sobie w obecnych czasach.

Kamil Prokopowicz podziękował wójtowi, pani Sylwii Peka oraz pani Elżbiecie Glazie za poświęcony im czas, a przede wszystkim za życiowe wskazówki i przekazaną wiedzę.

Marlena Biesek, Patrycja Gancarczyk

Opiekun - Z. Bahr

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz