środa, 4 maja 2011

Młodzi dla Kociewia - zespół regionalny "Brzady"

Zespół regionalny "Brzady" działa przy Zespole Kształcenia i Wychowania w Pinczynie. Należą do niego uczniowie szkoły podstawowej i gimnazjum. Przedstawiają gadki oraz tańce i piosenki regionu kociewskiego.
Grupa powstała w roku 1994, natomiast w nowym składzie działa od października 2007 roku. Dzieci występują w tradycyjnych strojach kociewskich. Zespół gra na oryginalnych instrumentach regionalnych, takich jak: diabelskie skrzypce i burczybas. "Brzady" często są zapraszane do udziału w różnych wydarzeniach kulturalnych i uświetnia swoimi występami uroczystości szkolne, gminne oraz wojewódzkie.
W swoim repertuarze zespół stara się ocalić od zapomnienia szczególnie twórczość autorów rejonu starogardzkiego: Konstantego Bączkowskiego, Bernarda Janowicza, Antoniego Górskiego. Do swoich występów zespół wprowadza elementy edukacji regionalnej po to, aby uczniowie oglądający przedstawienia mogli bliżej zaznajomić się z kulturą oraz językiem swojego regionu.

W 2008 r. "Brzady" wystawiły "Wesele kociewskie" w oparciu o utwór księdza Bernarda Sychty pod tym samym tytułem. W spektaklu zostały przedstawione dawne zwyczaje kociewskie związane ze ślubem oraz weselem. Inscenizacja "Wesela kociewskiego" to pełne energii, kolorowe przedstawienie, podczas, którego można zobaczyć stare i zapomniane już tańce kociewskie oraz przyśpiewki. Dzieci śpiewają piosenki oraz mówią wszystkie gadki po kociewsku. Na zaproszenie wójta gminy Łapsze Niżne, "Brzady" z "Weselem" wyjechały na Przegląd Zespołów Regionalnych "Spiska Watra" w Nidzicy na Spiszu.

Stało to się już tradycją i każdego roku w lipcu, dzieci z Pinczyna odwiedzają południe Polski. Jednak nie tylko latem "Brzady" propagują kociewską kulturę w górach. Także zimą wyjeżdżają na występy na "Spiskie Zwyki", gdzie spotykają się zespoły z całego Pogórza i wymieniają doświadczenia oraz przedstawiają swoje obyczaje. W ten sposób uczniowie z Pinczyna przyczyniają się do tego, że górale także wiedzą, gdzie leży Kociewie i jakie są nasze korzenie.

"Brzady" brały udział w podsumowaniu ogólnopolskiego projektu "Za rękę z Einsteinem" na Politechnice Gdańskiej oraz w Międzywojewódzkim Festiwalu Szkolnych Zespołów Kociewskich w Lubichowie, gdzie zajęły II miejsce. Uświetniały także swoim występem konferencję nauczycieli regionalistów w Bytoni oraz Przegląd Orkiestr Dętych Województwa Pomorskiego w Zblewie. W obecnym roku szkolnym zespół zaprezentował się na wojewódzkich obchodach Dnia Edukacji Narodowej w Tczewie.

Uczniowie, którzy czynnie działają w "Brzadach" startują także w różnego rodzaju konkursach. Każdego roku szkoła w Pinczynie organizuje Gminny Konkurs Wiedzy o Kociewiu. Zawsze członkowie zespołu uczestniczą w przygotowaniach oraz w konkursie osiągając wysokie wyniki.
Przedstawiciele zespołu regionalnego biorą także udział w corocznym konkursie "Recytujemy prozę i poezję kociewską" organizowanym przez Starogardzkie Centrum Kultury. Kociewiacy z "Brzadów" odnoszą sukcesy i kwalifikują się do konkursu finałowego, gdzie spotykają się uczestnicy z całego Kociewia, nie tylko ze Starogardu, ale także ze Smętowa, Świecia, Tczewa czy Nowego.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz