poniedziałek, 30 maja 2011

Nie wiesz, co kupić na prezent? Właśnie to!


Pozdrowienia z Kociewia


Wydany w 2004 roku "Album starych pocztówek. Pozdrowienia z Powiatu Starogardzkiego" cieszył się ogromnym zainteresowaniem. Bardzo szybko zniknął z półek księgarskich i znajomi namawiali mnie, abym wydał dodruk. Postanowiłem wszystkim zainteresowanym widokami Kociewia na pocztówkach zrobić niespodziankę i przygotować do druku Album z niepublikowanym do tej pory pocztówkami. Chcąc uatrakcyjnić wydawnictwo zaprosiłem do współpracy posiadającego również piękny zbiór pocztówek Romana Preisinga.

Nowy Album pokazać ma czytelnikom pocztówki wydane od końca XIX wieku do roku 1945. Temat widoków jest jeden: Kociewie. Ukazujemy miasta i wsie znajdujące się na terenie naszego regionu. Możemy porównać, jak kilkadziesiąt lat temu wyglądały ulice, budowle, które dzisiaj mijamy codziennie i na ile się zmieniły. Na pocztówkach zobaczymy też obiekty, których dziś już nie ma, a znamy je tylko z literatury, czy z opowieści ludzi starszych.

Widoki te mogą być znakomitym materiałem poglądowym dla konserwatorów zabytków i dla tych, którzy chcą przywrócić pierwotny wygląd naszych materialnych wartości historycznych. Oglądanie tego Albumu może być też zwykłą wycieczką w przeszłość.

Autorzy posiadają w swoim zbiorze sporo pocztówek związanych z Kociewiem. Ze względu na ograniczenie edytorskie (100 stron) ogromnym problemem było dokonać wyboru do Albumu, tylko 243 widokówek. Starano się nie powtarzać pocztówek zawartych w "Pozdrowieniach z Powiatu Starogardzkiego, Albumie starych pocztówek i archiwaliów" mojego autorstwa i "Spacerze po starym Starogardzie" Wiesława Gogana (pozycji zawierającej głównie pocztówki Romana Preisinga).

Album został podzielony na trzy części, tak jak Kociewie składa się z trzech powiatów: starogardzkiego, tczewskiego i świeckiego. Zamieściliśmy też bardzo krótkie informacje o regionie i miastach powiatowych. Treści te zostały też przetłumaczone na język niemiecki i angielski.

Jeszcze na etapie planowania wyglądu książki staraliśmy się, aby była ona ciekawa plastycznie. Nasze pomysły zrealizowała i dodatkowo wzbogaciła Drukarnia i Introligatornia MIREX w Mirotkach. Możemy dziś przekazać czytelnikom pięknie wydany Album.

Wszystkim, do których dotrze ten Album, życzę sporo wrażeń.

Kalkowski Mirosław, Presing Roman - "Pozdrowienia z Kociewia. Album starych pocztówek", Starogard Gdański, 2010 rok.

Mirosław Kalkowski

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz