czwartek, 21 sierpnia 2014

INWESTYCJE. Drogi, świetlice, hala widowisko-sportowa...


Mówi inspektor ds. inwestycji w Urzędzie Gminy Zblewo Jerzy Scharmach
Stan posiadania

Na terenie naszej gminy mamy w granicach 180 km dróg, w tym utwardzonych było 28 km. Pozostałe drogi to różnego rodzaju nawierzchnie, częściowo z tłuczniem, ale większość to drogi gruntowe.

W gminach w Polsce poszukuje się najlepszych sposobów utwardzania dróg gruntowych, zwłaszcza tych o zwiększonym natężeniu ruchu kołowego, gdyż równanie daje efekt krótkotrwały. Poszukuje się nowych rozwiązań utwardzania dróg, aby były one tanie w bieżącym utrzymaniu, ale i też poprawiały pod względem technicznym ich użytkowość.


Jumbo

Na dzisiaj ogólnie stosowanym rozwiązaniem jest utwardzanie dróg poprzez ułożenie płyt drogowych ażurowych typu Jumbo (Yomb), o wymiarach 100 x 75 x 13,5 cm. Są trwałe, łatwe w utrzymaniu, w razie uszkodzenia szybkie do wymiany, a jednocześnie, w razie konieczności uzbrojenia terenu drogi w kanalizację i wodę, wbudowania instalacji wodno-kanalizacyjnych, szybkie i tanie do zdjęcia i ponownego ich ułożenia. W drogach asfaltowych jest to już problem, gdyż trzeba uzupełnić asfaltem, który jest bardzo drogi, ale do tego pod względem technicznym powstają łacenia, nie zawsze estetyczne i praktyczne w użytkowaniu.

W gminie przyjęto rozwiązanie układania płyt Jumbo od ubiegłego roku, wykonując przed ich ułożeniem prace związane z przygotowaniem gruntu i podbudowy.


Nowe odcinki

Wykonaliśmy już sporo odcinków dróg.

Drogę Semlin - Semlinek o długości 415 m i szerokości 4,5 m.

W bieżącym roku kontynuujemy to zadanie i obecnie wykonywany jest odcinek liczący 410 m, a planuje się trzeci odcinek o długości 450 m. W tym przypadku wykonano podłoże gruntowe - 12 cm tłucznia kamiennego i 10 cm żwiru, i dopiero położono płyty.

W miejscowości Zblewo wykonano odcinek Suche Bagno - ulicę o długości 600 m, szerokości 4 m, ulicę Leśną w Zblewie - do hotelu Gramburg - 400 m i część ulicy Północnej na odcinku 530 m.

Wcześniej wykonano drogę Kleszczewo Kościerskie - Jezierce na odcinku 1380 m.

W ramach poprawy bezpieczeństwa i stanu dróg osiedlowych wprowadzono technologię połączenia płyty Jumbo z kostką betonową, w efekcie czego powstaje ciąg pieszo-jezdny o szerokości 4,5 m - taką technologią wykonano odcinek o długości 180 m, o szerokości 3 m, 1,5 m obrzeże, na osiedlu w miejscowości Kleszczewo Kościerskie oraz w miejscowości Miradowo.

W miejscowości Miradowo wykonano utwardzenie odcinka drogi nr 210028 o długości 350 m i szerokości 3,5 m z płyt drogowych ciężkich, o wymiarach 1,25 na 3 na 0,12 m.

Ponadto w gminie Zblewo wcześniej zbudowane drogi utwardzone o nawierzchni asfaltowej, które w ostatnim czasie były tylko użytkowane, a nie remontowane. Stan tych dróg z każdym rokiem ulegał coraz większej degradacji poprzez ubytki i popękania. W związku z powyższym, aby je uratować pod względem technicznym, zastosowano technologię układania grysów i emulsji asfaltowej przy użyciu remontera. W gminie wykonano już odcinek drogi - ulicy Białachowskiej o długości 159 m, a obecnie wykonywany jest remont wyżej wymienioną technologią ulicy Kościelnej w Zblewie.

Drogi gruntowe ponadto utwardzane są mało znaną technologią w postaci układania warstwy z mieszanki mielonej kamienia popiecowego. Taką technologią dla sprawdzenia jej wytrzymałości i późniejszego użytkowania wykonano ulicę Mostową w Pinczynie. Ponadto tą technologią wykonano drogę numer 210036 Białachówko - Radziejewo na odcinku 2,15 km i o szerokości 3,5 m.

Wykonano też drogę dojazdową w miejscowości Białachowo - Jumbo o długości 300 m i szerokości 4 m.

W porozumieniem ze Starostwem Powiatowym w Starogardzie Gd. w bieżącym roku położono dywanik asfaltowy na ulicy Szkolnej w Borzechowie. Daliśmy na to 30 tys. zł. My mieliśmy ulicę Szkolną, a Starostwo Powiatowe szosę od Borzechowa do Radziejewa. Starostwo zrealizowało też przebudowę odcinka drogi w miejscowości Karolewo - Piesienica przy okazji remontu mostu w Piesienicy. Wykonano też dla poprawy bezpieczeństwa odcinek chodnika od mostu do Piesienicy.


W planie

W planie dalszego utwardzania dróg jest droga z miejscowości Kleszczewo Kościerskie do Lipiej Góry na odcinku 2,5 km oraz droga Bytonia - Cis na odcinku 3,4 km. Na powyższe drogi opracowane jest dokumentacja techniczna (Jumbo).

Ponadto opracowano projekt budowlano-wykonawczy utwardzenia nawierzchni drogi - pętli wraz z chodnikiem przy drodze krajowej nr 22 w miejscowości Miradowo. Położone zostaną płyty Jumbo plus chodniki z kostki betonowej, polbruku.

We wrześniu gmina wystąpi o pozwolenie na przebudowę ulicy Gajowej w miejscowości Pinczyn. Projekt przewiduje drogę asfaltową dla sprzętu ciężkiego do 40 ton oraz jednostronny ciąg pieszy, chodnik - o długości 2,5 km.

Świetlicę zbudowano w ramach operacji "Domy wspólnoty - budowa świetlic wiejskich z placami gier i zabaw w Białachowie i Miradowie oraz rozbudowa budynku OSP w Semlinie" w ramach działania 313,322,323 "Odnowa i Rozwój Wsi" objętego PROW na lata 2007-2013 .

Całkowity koszt operacji wyniósł 843 293,56 zł brutto, a dofinansowanie ze środków Unii wyniosło 500 000,00 zł.


Świetlice

W pierwszym półroczu wykonano zadanie rewitalizacji parku, rozbudowę świetlicy wiejskiej, budowę placu rekreacyjnego i placu zabaw w Jeziercach.

Budowa świetlic i rewitalizacja parku są to zadania dofinansowane przez Urząd Marszałkowski w ramach Programu odnowy i rozwoju wsi. Z tego programu otrzymujemy środki na świetlice w wysokości około 50 procent.

W ostatnim czasie powstały świetlice wiejskie wraz z placami gier i zabaw w miejscowości Białachowo i Miardowo. Tam zbudowano budynki od podstaw, a w Semlinie świetlica powstała w wyniku remontu i rozbudowy budynku Ochotniczej Straży Pożarnej.

Świetlice w Miradowie i Białachowie zostały wykonane na podstawie projektu indywidualnego. Projekt architektoniczny, przedstawiający jakby chatę kociewską, został wykonany w technologii konstrukcji drewnianej, szkieletowej. Powierzchnia użytkowa wynosi 94 m kw. Budynek składa się z sali głównej i zaplecza kuchennego, pomieszczania w.c. męskiego oraz dla osób niepełnosprawnych. W sali głównej można swobodnie postawić 40 krzeseł.

Ponadto przy świetlicach powstały place utwardzone wraz z parkingami, a w miejscowościach Białachowo i Miradowo place gier i zabaw dla dzieciaków.


Drugi etap termomodernizacji

Gminę Zblewo w drugim półroczu czekają dwa duże wyzwania inwestycyjne. Pierwsze to drugi etap termomodernizacji budynków na terenie gminy, a zadanie będzie wykonywane w ramach projektu Termomodernizacja - oszczędzanie i promowanie odnawialnych źródeł energii w budynkach użyteczności publicznej gminy Zblewo. Zadanie to jest dofinansowane ze środków mechanizmu finansowego EOG 2009 - 2014. W ramach zadania zostaną objęte budynki ZSP w Borzechowie, ZSP w Bytoni, ZSP w Kleszczewie Kościerskim, ZKiW w Pinczynie, ZSP w Zblewie oraz budynek UG. We wszystkich tych obiektach zostanie wymienione tradycyjne oświetlenie na ledowe. W budynku szkoły w Bytoni i Borzechowo zostaną zamontowane nowoczesne piece na pelet oraz zamontowane solary słoneczne na ciepłą wodę. Całkowity koszt inwestycji wynosi 2674845 złotych, z czego dofinansowanie wyniesie 2062684. Gmina Zblewo z bardzo wysoką punktacją została umieszczona na 16. miejscu w rankingu wniosków, które otrzymały to dofinansowanie na 38 zakwalifikowanych z całego kraju, a ubiegało się 200 gmin.

Hala

Długo oczekiwana pełnowymiarowa (51,88 metrów długa, 35,12 szeroka) hala sportowa-widowiskowa powstanie przy ZSP w Zblewie, z widownią na 360 osób. Zadanie otrzymało dofinansowanie Ministerstwa Sportu i Turystyki na 2 miliony złotych. Projekt jest już gotowy. W końcówce września lub na początku października planuje się wmurowanie kamienia węgielnego. Prace przygotowawcze rozpoczną się jeszcze w sierpniu. Chodzi o przełożenie urządzeń podziemnych takich jak instalacje wodno-kanalizacyjne. Planowany koszt budowy wynosi 6,1 miliona złotych..

Zanotował Tadeusz Majewski


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz