czwartek, 21 sierpnia 2014

KRZYSZTOF TRAWICKI. Sprawiedliwość dziejowa musi być

Wspomniałem w lipcowym "okienku", że mimo wakacji u nas, w gminie, inwestycje idą pełną parą. Ostatnio zakończyliśmy budowę trzech świetlic. Pierwszą, w Miradowie, uroczyście otworzyliśmy 14 sierpnia. Otwarcie połączyliśmy z radosnym festynem zorganizowanym dla mieszkańców tej miejscowości. Szczególnie uradowane były dzieci, gdyż miały u siebie jakby cząstkę Gminnego Dnia Dziecka, który odbył się w Zblewie 1 czerwca. Przekazaliśmy tę świetlicę w przekonaniu, że będzie dobrze służyła społeczeństwu Miradowa.Cała moja idea związana z tymi świetlicami polega na tym, że powstają tam, gdzie nie ma szkół. Przecież jakaś sprawiedliwość dziejowa musi być i tam, gdzie nie ma placówek oświatowych, świetlice będą miejscem integracji społecznej, spotkań dorosłych i realizacji zajęć dla dzieci i młodzieży. Teraz ta aktywność oczywiście będzie zależała od samego środowiska. My natomiast będziemy wspierać wszelkie pomysły, działania kół gospodyń wiejskich i kół zainteresowań. Liczę też na wspólną troskę o porządek wokół i dbanie o ten obiekt, który, co by nie mówić, jest w Miradowie piękny. Bliźniaczą świetlicę otworzymy 23 sierpnia w Białachowie, a 30 sierpnia dobudowaną do istniejącego obiektu remizy OSP w Semlinie.

Podpisałem w ubiegłym tygodniu z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska w Gdańsku umowę na realizację i finansowanie I etapu rozbudowy i modernizacji oczyszczalni ścieków i budowy kanalizacji w miejscowości Bytonia. Ten I etap, dotyczący wszystkich spraw projektowo-modernizacyjnych, potrwa około rok, a następnie fizycznie zostanie zrealizowany. Dzięki temu znakomita część gminy będzie już skanalizowana. Zostanie jeszcze Borzechowo, Mały Bukowiec i Cis. Na skanalizowanie tych trzech miejscowości pozyskamy środki z innego programu, tak zwanego Programu Ochrony Jezior.

Odbywa się już przetarg na budowę hali widowiskowo-sportowej w Zblewie i we wrześniu wmurujemy kamień węgielny. Budowa też będzie trwała rok. Na ten obiekt czekamy od dawna i cieszę się, że wchodzimy w fazę realizacji tej inwestycji. Ministerstwo Sportu i Urząd Marszałkowski, doceniając moją aktywność w zakresie budowy wielu obiektów sportowych, również dofinansowały budowę naszej hali, a w przyszłym roku otrzymamy dodatkowo dofinansowanie na całkowitą modernizację stadionu w Zblewie.

Przygotowujemy obszerną i szczegółową dokumentację dotyczącą budowy chodników i dróg. Będzie nam potrzebna, gdyż staramy się o środki z tak zwanego Programu Drogowego, ze środków przekazanych z Lasów Państwowych.

Ostatnio, na wyraźną i jednoznaczną prośbę rodziców i opiekunów, jak również i terapeutów, podjąłem decyzję o rozwiązaniu współpracy ze Stowarzyszeniem Osób Niepełnosprawnych "Pogoda". Również wiele do myślenia dał mi audyt, jaki przeprowadziłem w kwestii wykorzystania środków przekazanych stowarzyszeniu przez Wojewodę, za które ja jako wójt ponoszę odpowiedzialność. Decyzję tę podjąłem z pełnym przekonaniem co do jej słuszności. Nie będę dziś pisał o tym szerzej, gdyż temat ten na pewno jeszcze się pojawi na szpaltach nie tylko naszego "Kuriera". W ślad za tym zostanie powołana jednostka do prowadzenia środowiskowego domu pomocy, a tymczasowo zajęcia odbywają się w szkole w Bytoni, tak że absolutnie nie ma co się martwić o los podopiecznych z SON "Pogoda". Z moich informacji wynika, że i rodzice, i opiekunowie, i terapeuci są z tej zmiany zadowoleni. Ta ich opieka będzie przebiegać w innej, zdecydowanie lepszej atmosferze. Trzeba wyraźnie tu powiedzieć, że wszystko to stało się za przyczyną nieprawidłowości w zarządzaniu stowarzyszeniem.

Jeszcze raz dziękuję wszystkim moim przyjaciołom sponsorom, dzięki którym mogę realizować rozmaite projekty kulturalne. W tym numerze "Kuriera" zostali oni wymienieni. Dodatkowo dziękuję księdzu doktorowi Zdzisławowi Ossowskiemu za to, że Zblewo jest ujęte na mapie Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Gospel. To, że udaje się pozyskiwać tylu sponsorów, świadczy o tym, że imprezy, jakie realizujemy, im się podobają. Myślę też, że sponsorzy doceniają nie tylko ich walory artystyczne, rekreacyjne i integracyjne, ale i rangę, jaką sobie zdobyły nie tylko na Kociewiu, ale i w województwie pomorskim, a nawet i w kraju. Taka szczodra pomoc dla mnie jest wyrazem podobnego myślenia na temat wagi tego, co dzieje się w naszej gminie. Często mówię, że te wszystkie działania niematerialne są nie mniej ważne od budowy infrastruktury, czyli sfery materialnej.

Jesteśmy u progu nowego roku szkolnego 2014/15. Wszystkie szkoły są odpowiednio przygotowane. Dodam, że prawie 2,5 miliona złotych będą kosztowały inwestycje związane z dalszą termomodernizacją naszych obiektów szkolnych. Przeprowadziliśmy już przetargi. O tym w tym numerze "Kuriera" mówi inspektor do spraw inwestycji Jerzy Scharmach. Nasze szkoły będą nie tylko bajkowe, na wskroś nowoczesne nie tylko pod względem oświatowym, ale i technicznym. Życzę na zakończenie wszystkim nauczycielom, pracownikom obsługi i młodzieży szkolnej, rodzicom i sobie, aby ten następny rok szkolny był szczęśliwy, owocny i pełen sukcesów dydaktyczno-wychowawczych. Mam też nadzieję, że, obdarzony 16 listopada Państwa zaufaniem, będę mógł nadal wręczać tak wiele stypendiów naukowych i innych nagród za wyniki w nauce i w sporcie jak dotychczas. Wszystkich nauczycieli serdecznie zapraszam na koncert organowy, który adresuję dla całej oświaty z okazji rozpoczynającego się roku szkolnego. Odbędzie się on po mszy świętej 31 sierpnia (niedziela) o godzinie 10.45 w kościele parafialnym pw. św. Michała w Zblewie. Wykonawcą będzie znany artysta, organista profesor Beniamin Grubba. Będzie to kolejne wydarzenie artystyczne w naszym kościele po budzącym podziw pięknym koncercie i uczestnictwie we mszy świętej chóru grupy ewangelizacyjnej z Wybrzeża Kości Słoniowej pod nazwą Claret Gospel.

Jeszcze raz serdecznie zapraszam.

Krzysztof Trawicki

20.08.2014 r.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz