środa, 27 sierpnia 2014

KRZYSZTOF KOWALKOWSKI. Zapomniany potomek Prabuckich z Iwiczna

Historia Kociewia kryje bardzo wiele nieznanych dziejów z życia jego mieszkańców. Jednym z nich jest biografia Franciszka Chylewskiego. Urodził się 12 lipca 1916 w Silnie w powiecie chojnickim. Jego rodzicami byli Franciszek Chylewski i Bronisława Prabucka z Iwiczna, którzy ślub zawarli w Zblewie 16 września 1907 r.
Rodzicami Bronisławy urodzonej w Iwicznie 22 października 1884 r. byli Jan Prabucki i Anastasja (?) Talaśka. Franciszek Chylewski był pilotem w 300 Dywizjonie Bombowym. Miał polski stopień kaprala i angielski sierżanta. W nocy 15 na 16 stycznia 1942 roku, jako II pilot Wellingtona wystartował do lotu bojowego z zadaniem bombardowania Hamburga. Z powodu awarii silnika załoga zawróciła, ale w warunkach złej widoczności i oblodzenia samolot rozbił się w drodze powrotnej na terenie hrabstwa Nottinghamshire w Anglii. Został pochowani na lotnisku w Newark. Płyty nagrobne poświęcone jego pamięci znajdują się na cmentarzach w Brzeźnie Szlacheckim (pow. bytowskim) oraz w Miłobądzu (pow. tczewski), gdzie jego ojciec przed wojną był organistą.

Dziś są to wszystkie informacje, jakie posiadam. Postanowiłem jednak odnaleźć więcej informacji na temat. Być może uda się coś ustalić w Muzeum Sikorskiego w Londynie. Nawiązałem także kontakt z krewną Chylewskiego, od której także mam nadzieję uzyskać jakieś dane. A może Prabuccy z Iwiczna mają jakieś informacje na interesujący mnie temat.

Krzysztof Kowalkowski


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz