niedziela, 17 sierpnia 2014

Proszę o kontakt autora listu z 2000 r. "Powstała kronika zacnej starogardzkiej rodziny PrzybielskProszę o kontakt Wiktora III Andrzeja Przybielskiego, autora listu z 2000 r., który zatytułowałem w "Gazecie Kociewskiej" następująco: "Powstała kronika zacnej starogardzkiej rodziny Przybielskich". Zbieram materiały do reportażu o rodzinie Przybielskich, jaki rozpocząłem w 1994 r. ("Gazeta Kociewska" nr 69/228 z dnia 7.10.1994 r.) - "Ulica - zbliżenia".
Tadeusz Majewski


Szanowna Redakcjo!

Nawiązując do artykułu zamieszczonego w "Gazecie Kociewskiej" nr 69/228 z dnia 7.10.1994 r. redaktora Tadeusza Majewskiego pt. "Ulica - zbliżenia", opisującego dzieje rodziny Przybielskich z ul. Chojnickiej 33, chcę poinformować o następujących faktach:

1. Wymieniona była tam rodzina Przybielskich (pisownia niemiecka - Przybilski) bez Jadwigi, pierwszej córki Wiktora i Anny Marty, urodzonej w Berlinie podczas ich pobytu, na dowód czego załączam kserokopię aktu urodzenia, sporządzonego 12.11.1897 r.


Tłumaczenie:

Berlin 12 listopada 1897 roku.

Przed tym podpisanym urzędnikiem stanu cywilnego stawił się dzisiaj osobiście na podstawie dokumentu ślubu znany mistrz blacharski Wiktor Przybilski, zamieszkały w Berlinie Schulzendarfas Strasse 18, katolickiej religii, i zawiadomił, że od Anny Marty Przybilskiej, urodzonej Neumann, jego żony, katolickiej religii, zamieszkałej u niego w Berlinie, w jego mieszkaniu - 7 listopada 1897 r. przed południem o 5 godzinie urodziło się jedno dziecko płci żeńskiej i otrzymało imiona Jadwiga, Anna, Marta (Martha).

Przeczytane, przyjęte i podpisane

Wiktor Przybilski Urzędnik Stanu Cywilnego

............................. ........................................

Potwierdzenie z pieczęcią okrągłą

Berlin - Wedling 11

13 listopada 1940 roku

Urzędnik Stanu Cywilnego

..........................................


Także na tej podstawie można obalić tezę, że zdjęcie ślubne przedstawione w "Gazecie Kociewskiej" z adnotacją 1903 rok jest błędne, gdyż już w 1897 roku byli po ślubie.

W 1900 roku Wiktor Przybilski wraz z żoną i córką Jadwigą wraca do Starogardu. Kupuje dom przy ul. Chojnickiej 33 od Żyda i w 1901 roku zakłada firmę "Koncesjonowany Zakład Blacharsko - Instalacyjny, elektryczność, oświetlenie, siła, gaz, wodociągi i blacharstwo budowlane". Nr telefonu 95. Kasa oszczędnościowa Starogard, konto nr 94.

Tu w Starogardzie powiększa się rodzina o Annę - ur. w 1902 r., Marię - ur. w 1905 r., Jana - ur. w 1906 r. i Wiktora II - ur. w 1912 r.

Powyższe dane zdobyłem, będąc u mego brata ciotecznego w Niemczech, urodzonego w Starogardzie z matki Jadwigi dn. 9.02.1920 roku i żyjącego do dnia dzisiejszego.

Artykuł "Ulica - zbliżenia" nasunął mi pomysł utworzenia kroniki rodzinnej.

Pisząc do rodziny zebrałem zdjęcia, dokumenty, korespondencję przed i powojenną oraz dowiedziałem się ciekawych rzeczy, które był do tej pory tajemnicą rodzinną - 1 stycznia 1997 roku oficjalnie założyłem kronikę rodziny Przybielskich.

W tej chwili składa się ona z dwóch segregatorów, które mają 121 kart dwustronnie opisanych, zawierających zdjęcia, dokumenty korespondencyjne oraz różne pamiątki włożone w koszulki plastikowe, w związku z czym zawsze można dopisać, dołożyć zdjęcie lub dokument.


Otrzymałem książkę "Dawny Starogard" autorstwa Ireny Zagórskiej i Jerzego Cherka. Chciałbym wnieść do tej książki pewne poprawki:

str. 40, zdjęcie 33 - Powitanie gen. Hallera przez Bractwo Kurkowe - otóż chorążym pocztu sztandarowego był mój dziadek, Wiktor Przybilski,

str. 41, zdjęcie 34 - Powitanie prezydenta Ignacego Mościckiego przez Bractwo Kurkowe - na zdjęciu od lewej stoją: burmistrz Starogardu pan Buchholz, ówczesny król Bractwa Kurkowego w Starogardzie Wiktor Przybilski i prezydent RP prof. Ignacy Mościcki. Dziadek wówczas otrzymał podziękowanie od prezydenta RP z własnoręcznym podpisem,

str. 139, zdjęcie 166 - Budowa kościoła św. Wojciecha. Budowę kopuły oraz roboty blacharskie prowadziła firma mego dziadka, Wiktora Przybilskiego. Znajduje się on na zdjęciu drugi od prawej na rusztowaniu, a obok w tyle stoi jego syn - Wiktor - mój ojciec.

Szkoda, że autorzy książki nie zwrócili się do nas o udostępnienie zdjęć i dokumentów od tak znanej rodziny rzemieślniczej. Być może nie czytali artykułu w "Gazecie Kociewskiej" "Ulica - zbliżenia".

Bardzo chętnie udostępnię kronikę rodzinną Redakcji.

Chciałbym jeszcze poinformować, że rodzina Przybielskich powiększyła się od czasu napisania ostatniego mego listu. Memu synowi, Piotrowi, urodziła się córka Małgorzata - 4.01.2000 r. w Bartoszycach. Natomiast moja najmłodsza córka, Anna, studiuje pedagogikę na Uniwersytecie im. Mikołaja Kopernika w Toruniu.

Najsmutniejsza wiadomość - rodzina podjęła decyzję o sprzedaży domu przy ul. Chojnickiej, tak że Chojnicka 33 przejdzie do historii.

Z wyrazami szacunku

Wiktor III Andrzej Przybielski


Podpis pod zdjęcie: Od lewej: Burmistrz Starogardu P. Buchholz, Wiktor Przybielski - król Bractwa Kurkowego, prof. Ignacy Mościcki prezydent RP

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz