niedziela, 6 września 2009

Aikido - rozpoczynamy 16 września

Co zrobić z wolnym popołudniem? Najlepiej spędzić je aktywnie, a nie przed telewizorem lub komputerem. Zaproponuj dziecku trening - w ten sposób zadbasz nie tylko o jego kondycję i zdrowie, ale też pomożesz rozładować emocje.
W Starogardzie od kilku lat zajęcia aikido dla dzieci i dorosłych są organizowane przez Stowarzyczenie Kultury Fizycznej Centrum Aktywnego Wypoczynku. Ta forma aktywności ruchowej zyskuje coraz większą popularność i coraz więcej dzieci uczestniczy w zajęciach. W tym roku rozpoczynamy 16 września o godzinie 18.30 na Sali akrobatycznej klubu Agro Kociewie przy ulicy Hallera 19a. Wszystkich chętnych serdecznie zapraszamy. Więcej informacji na naszej stronie www.caw.stg.pl.


O zajęciach...


Aikido jest japońską sztuką samoobrony wolną od agresji. Nie ma tu kopnięć czy uderzeń (bywają jedynie markowane przez "atakującego"), a techniki obronne, które ćwiczy się w aikido, polegają na wykonywaniu dźwigni i bezpiecznych rzutów.


Treningi dla dzieci są połączeniem elementów aikido z zabawą. Dzieci są przydzielane do odpowiednich grup w zależności od wieku i stopnia zaawansowania, a treningi w tych grupach są zróżnicowane - im starsze dzieci, tym więcej elementów technicznych. W grupach "młodszych" elementy te są raczej przerywnikiem zabaw i ćwiczeń ogólnorozwojowych.


Dla starszych dzieci są przeprowadzane egzaminy na stopnie uczniowskie kyu. Przystąpienie do nich jest zupełnie dobrowolne, można ćwiczyć wiele lat, nie zdając ani jednego egzaminu, jeżeli nie ma się na to ochoty.


W miarę postępów w ćwiczeniu i po osiągnięciu odpowiedniego wieku, dziecko może przejść do grupy "dorosłej" i tam kontynuować treningi.Zajęcia przeznaczone są dla wszystkich dzieci, niezależnie od stopnia sprawności fizycznej, siły, kondycji. Wymagana jest jedynie zdolność do skupienia uwagi na ćwiczeniach i umiejętność podporządkowania się poleceniom instruktora - stąd dolna granica wieku dzieci (4 lata). W treningu z dzieckiem może uczestniczyć rodzic, co jest korzystne zwłaszcza w przypadku dzieci nieśmiałych i najmłodszych.Co dają dzieciom te zajęcia?


Ćwiczenie technik aikido świetnie rozwija zmysł równowagi i koordynację ruchów, której często dzieci jeszcze nie mają. Duży nacisk kładzie się na naukę bezpiecznych padów, niezbędnych w ćwiczeniu aikido na bardziej zaawansowanym poziomie, zdobycie tej umiejętności często przydaje się też poza matą (chociażby przerwa w szkole...). Podczas treningów wykonuje się też ćwiczenia siłowe, ale zazwyczaj w formie zabawy - są one możliwe do wykonania przez każde dziecko i bardzo lubiane. Ćwiczy się na boso, co pomaga przeciwdziałać płaskostopiu. Zajęcia pozwalają też zwyczajnie "wyżyć się" i wybiegać dzieciom, mającym na co dzień mało ruchu.


Trening aikido uczy dzieci bezpiecznego i koleżeńskiego przebywania w grupie. Podczas ćwiczeń przykłada się dużą wagę do dbałości o partnera, na którym wykonuje się technikę i do bezpiecznego poruszania się w otoczeniu innych ćwiczących. Techniki aikido ćwiczy się w parach - konieczność znalezienia sobie partnera uczy dzieci przełamywania nieśmiałości i wyobcowania.


Aikido nie jest sportem, nie ma konieczności osiągania wyników, elementy rywalizacji są ograniczone do minimum, a nacisk kładzie się na współpracę dzieci w grupie. Dzieci nabywają pewność siebie i naprawdę dobrze się bawią.


Aikido jest nie tylko sztuką walki, ale także doskonałą formą aktywnego spędzania wolnego czasu. Systematyczny trening aikido pozwala na prawidłowy rozwój organizmu młodego człowieka, ćwiczy koordynacje ruchową oraz charakter. Przy okazji zapoznaje się on z podstawowymi zasadami samoobrony. Dzięki swojej unikalności aikido można ćwiczyć już od najmłodszych lat, aż do wieku podeszłego. Trening grupy dziecięcej jest przeplatany ćwiczeniami korekcyjnymi, dzięki którym postawa dziecka może być odpowiednio kształtowana, co jest niezwykle ważne w tak młodym wieku.

Aikido jest jedną ze sztuk budo, w której szczególny nacisk kładzie się na nie agresywne zachowanie, a obrona w sytuacji koniecznej zawiera strategię naturalnego wykorzystania ataku przeciwnika i obrócenia go przeciwko niemu. Podczas ćwiczeń aikido, zwłaszcza z dziećmi, podejmujemy się budowania osobowości wrażliwej, zdolnej jednak do racjonalnego działania. Dzięki treningowi odbywającemu się w miłej i pogodnej atmosferze dziecko nie nabywa złych, agresywnych nawyków. Uczy się w zamian panowania nad własnymi odruchami, koordynacji ruchów, synchronizacji i swobody w ćwiczeniach z partnerem oraz przewidywania skutków działania własnego i innych. Metoda treningowa aikido przy wielkiej dbałości o psychikę dziecka nie pozostawia również w tyle jego rozwoju fizycznego. Uwzględnia ona właściwości korektywne i kompensujące wielu ćwiczeń stosowanych na zajęciach. Doskonale sprawdza się w aikido przysłowie "w zdrowym ciele zdrowy duch", gdyż zaniedbywanie rozwoju fizycznego dziecka może być powodem degradacji cech psychicznych.


Aikido dzięki swojej elastyczności, stwarza możliwość do opanowania tej sztuki walki nawet dzieciom mniej zdolnym ruchowo. Pady i przewroty, które są stałym elementem technicznym, dają dzieciom zarówno możliwość wyzwolenia zasobów energii jak i wykształcenia nawyków ruchowych mających zastosowanie w sytuacjach występujących poza salą treningową. Zajęcia aikido są również bezpieczne dla dzieci, gdyż nie stosuje się w czasie treningów z najmłodszymi takich elementów obciążających jak np. dźwignie na stawy itp.

Dzięki swoim głównym założeniom, aikido ma wielkie szanse, aby być docenione w procesie dydaktycznym zajęć pozaszkolnych a nawet szkolnych (w kilku miastach polski zajęcia aikido są prowadzone w ramach W-f) dla dzieci i młodzieży, gdyż kształci ono wszystkie te cechy umysłu, które uważane są powszechnie za pożądane i godne poszanowania.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz