czwartek, 17 września 2009

Dożynki Gminy Skórcz w 2009 roku - podsumowanie

Dożynki Gminy Skórcz odbyły się w miejscowości Pączewo. Miło wspominamy ten dzień, ponieważ w tym dniu podziękowaliśmy Bogu za zebrane plony. Dożynki gminy to główna impreza organizowana przez samorząd lokalny. Program imprezy był bardzo bogaty. Zaprosiliśmy do nas Zespół "Bambino", Aleksandrę Ciechowską, Zespół "Kabi", Marysię Malinowską, która malowała twarze dzieci...

Dla dzieci dodatkowo zorganizowaliśmy atrakcje takie jak: samochodziki, karuzelę, zjeżdżalnię dmuchaną, trampolinę, quady, basen z piłeczkami, zamek, loterię fantową, kiermasz prac przygotowanych przez osoby niepełnosprawne i konkursy sportowe. Policja prezentowała nowe motory, a Marysia i Mariusz Kwarcińscy wykonali pokaz tańców latynoamerykańskich.

Został rozstrzygnięty konkurs Piękna Wieś 2009. W kategorii wieś nagrodzono sołectwo Pączewo, w kategorii Zagroda Rolnicza I miejsce zajęli Państwo Dorota i Janusz Pierniccy, a w kategorii Zagroda Nierolnicza I miejsce zajęli Państwo Danuta i Eugeniusz Bukowscy.

Wyróżniono rolników i przedsiębiorców obsługujących rolnictwo z terenu Gminy.

Rolnicy wyróżnieni to: Lidia i Zbigniew Szulc, Marian Wysocki, Teresa i Franciszek Jankowscy, Mirosława i Grzegorz Klofczyńscy, Elżbieta i Zbigniew Szwarc, Beata i Janusz Wielewiccy oraz Danuta i Stanisław Chyła.

Przedsiębiorcy wyróżnieni to: Rolnicza Spółdzielnia Produkcyjna w Czarnymlesie, Alicja i Bogdan Polakowscy oraz Lech Kolaska.

Odbył się Turniej Kół Gospodyń Wiejskich, gdzie uczestniczyły sołectwa w trzech konkurencjach: dojenie krowy, obieranie ziemniaków oraz rzuty gwoździami w balony. "Dojenie krowy" polegało na naciskaniu palcami na smoczek od butelki dla dziecka w taki sposób, by jak najszybciej mleko z butelki znalazło się w kubku. Obieranie ziemniaków Panie otrzymały 5 ziemniaków do obrania. Ostatnia konkurencja rzut gwoździem w balony.

Pierwsze miejsca zajęli:

I miejsce zajęło Koło Gospodyń Wiejskich z Wielkiego Bukowca,

II miejsce Koło Gospodyń Wiejskich z Pączewa,

III miejsce Koło Gospodyń Wiejskich z Czarnegolasu.


Kolejnym turniejem był Turniej Sołectw. Ocenie podlegało stoisko wystawione na placu dożynek, występ na scenie oraz wieniec dożynkowy.

Miejsca:

I miejsce sołectwo Pączewo

II miejsce sołectwo Wielki Bukowiec

III miejsce sołectwo Barłożno

W czasie trwania dożynek Komisja Konkursowa oceniła wieńce dożynkowe, które w tym roku oceniane były w dwóch kategoriach:

wieniec klasyczny:

miejsca:

- sołectwo Pączewo,

- Wielki Bukowiec,

- Mirotki

wieniec niekonwencjonalny:

miejsca:

- Barłożno,

- Wolental.


Dla dzieci odbyły się konkursy sportowe, sprawnościowe przygotowane przez OSP Pączewo oraz Krystynę Rompę.

W czasie trwania imprezy odbywały się również: wystawa starych zdjęć przygotowana przez KGW Barłożno oraz wystawa poroży przygotowana przez Koło Łowieckie Łoś ze Skórcza.

Przybyli do nas Marszałek Senatu RP Pan Bogdan Borusewicz, posłowie na Sejm RP, włodarze ościennych gmin oraz mieszkańcy, którzy bardzo licznie odwiedzili nasze Dożynki bawiąc się do rana na zabawie ludowej prowadzonej przez zespół "KABI" z Pączewa.

Nagrodzeni w najpiękniejszym wieńcu dożynkowych reprezentowali naszą gminę na dożynkach powiatowych w Lubichowie. Wieniec sołectwa Pączewo reprezentujący Gminę Skórcz zajął pierwsze miejsce w kategorii wieńca klasycznego, dzięki czemu znalazł się wśród najpiękniejszych wieńców województwa pomorskiego.

W dniu 13 września br. wraz z wieńcem udaliśmy się do Doliny Charlotty w powiecie słupskim, gdzie odbywały się Samorządowo-Diecezjalne Dożynki Województwa Pomorskiego. Gmina Skórcz reprezentowała nasz powiat na dożynkach wojewódzkich z wieńcem, stoiskiem oraz braliśmy udział w turnieju gminy Województwa Pomorskiego oraz w konkursie na Babę i Chłopa Roku 2009. Wieniec reprezentujący naszą gminę i powiat otrzymał nagrodę specjalną Marszałka Województwa Pomorskiego w kategorii wieniec klasyczny.

Praca Nasza została doceniona na dożynkach wojewódzkich i wróciliśmy z nagrodami rzeczowymi i pieniężnymi.

Zorganizowanie Dożynek to nie tylko zaproszenie gości, ale to cały szereg działań organizatorów, by zebrani goście poczuli się dobrze. Nasze dożynki od wielu lat organizowane są co roku w innym sołectwie. Teraz odbyły się w sołectwie Pączewo, gdzie sołtys, Koło Gospodyń Wiejskich, pracownicy urzędu i mieszkańcy intensywnie włączali się do organizacji. Dla uświetnienia imprezy zaprosiliśmy wszystkich mieszkańców na łamach Tygodnika Parafialnego, rozwiesiliśmy plakaty i ogłoszenia.

Już dziś zapraszamy na kolejne dożynki Gminy Skórcz w 2010 roku, gdzie zapewniamy dobrą zabawę dla wszystkich i cieszymy się, że coraz więcej osób z zewnątrz odwiedza Gminę Skórcz.
Janina Kalbarczyk


Fotoreportaż z Dożynek Gminy Skórcz i Dożynek Wojewódzkich


BarłożankiBogdan Borusewicz - marszałek Senatu w Pączewie.Główna nagroda w loterii fantowejKiermasz prac osób niepełnosprawnych.Malowanie twarzy.Występuje Ola Ciechowska.Pokaz motorów Policji.Pokaz tańca - Kwarcińscy.Pierwsze szlify przed wyścigiem Formuły ISołtyska wsi Pączewo i starostowie dożynek.Msza Święta Dziękczynna.Turniej KGW - dojenie krowy.Turniej KGW.Wieniec - Wielki Bukowiec.Wieniec Pączewo.Wyróżnieni rolnicy.Wystawa Koła Łowieckiego "Łoś".Wystawa Koła Łowieckiego "Łoś".Występ - sołectwo Morotki.Występ - sołectwo Pączewo.
Występ - sołectwo Wolental.Występ - sołectwo Wielki Bukowiec.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz