poniedziałek, 7 września 2009

Kronika strażacka - 31.08 - 6.09.2009

Krótka informacja z wybranych zdarzeń za okres 31.08.2009 r. - 06.09.2009 r.


01.09.2009 Starogard Gdański, ul. Skarszewska - wypadek drogowy

Na miejsce zdarzenia zastano 2 samochody osobowe uczestniczące w wypadku. Uczestnicy zdarzenia znajdowali się na zewnątrz pojazdów. W wyniku wypadku 2 osoby zostały ranne. Istniało zagrożenie bezpieczeństwa ruchu drogowego. Zabezpieczono teren działań. Pomocy medycznej poszkodowanym udzielili ratownicy z karetki Pogotowia Ratunkowego (2 osoby przewieziono do szpitala). Po czynnościach Policji strażacy usunęli płyny eksploatacyjne z jezdni, a następnie uszkodzone pojazdy załadowano na lawety pomocy drogowej. Z jezdni usunięto pozostałości powypadkowe.


03.09.2009 Drewniaczki, droga wojewódzka nr 214 - wypadek drogowy

Na miejscu zdarzenia zastano samochód osobowy po uderzeniu w samochód ciężarowy. Kierujący pojazdami przebywali na zewnątrz nich. Ratownicy karetki Pogotowia Ratunkowego udzielali pomocy medycznej kierowcy samochodu Ford Escort. Strażacy zabezpieczyli miejsce zdarzenia, zneutralizowali powstałe po kolizji plamy oleju oraz usunęli z jezdni pozostałości powypadkowe.


03.09.2009 Sucumin, droga krajowa nr 22 - wypadek drogowy

Na miejscu zdarzenia strażacy zastali oberwaną gałąź na jezdni i samochód osobowy po kolizji z konarem. W samochodzie znajdowała się osoba poszkodowana. Pogotowie Ratunkowe zajęło się osobą poszkodowaną. Strażacy zabezpieczyli miejsce zdarzenia, odłączyli akumulator w samochodzie i usunęli konar z jezdni.


05.09.2009 Zblewo, droga wojewódzka nr 214 - wypadek drogowy

Na miejscu zdarzenia strażacy zastali dwa pojazdy po czołowym zderzeniu (Fiat Ducato i VW Caddy). VW Cady znajdował się na jezdni, a Fiat Ducato poza nią. Na miejscu zdarzenia znajdowały się karetka Pogotowia Ratunkowego, Policja oraz zastęp Ochotniczej Straży Pożarnej Zblewo. Strażacy zabezpieczyli miejsce zdarzenia i odłączyli akumulatory w pojazdach. Strażacy z OSP założyli kołnierz ortopedyczny poszkodowanemu z pojazdu VW i przekazali go obsadzie Pogotowia Ratunkowego. Kierowca drugiego pojazdu odmówił przyjęcia pomocy medycznej. Dalszy czynności prowadziła Policja.


05.09.2009 Kokoszkowy, droga wojewódzka nr 222 - wypadek drogowy

Na miejscu zdarzenia zastano samochód VW Golf znajdujący się w rowie poza jezdnią. Jedna osoba znajdowała się w pojeździe, natomiast druga przebywała poza pojazdem. Strażacy zabezpieczyli miejsce zdarzenia. Osobie znajdującej się w pojeździe udzielono wsparcia psychicznego oraz założono kołnierz ortopedyczny, a następnie wraz z obsadą karetki Pogotowia Ratunkowego strażacy przetransportowali osobę poszkodowaną do karetki. Drugą osobę uczestniczącą w zdarzeniu przekazano służbom medycznym. Dalsze czynności prowadziła Policja.


6. 05.09.2009 Linowiec, droga powiatowa nr 2707 - wypadek drogowy

Na miejscu zdarzenia strażacy zastali dwa samochody osobowe po zderzeniu czołowym (VW Golf i Renault Megane). Zastęp Ochotniczej Straży Pożarnej Skarszewy przy pomocy sprzętu hydraulicznego wykonywał dostęp do znajdującego się w pojeździe VW Golf kierowcy. Policja znajdowała się już na miejscu zdarzenia. Ruch na drodze został całkowicie zatrzymany. Poszkodowanego wydobyto z pojazdu i na noszach przetransportowano do karetki Pogotowia Ratunkowego. Jednocześnie zespół ratownictwa medycznego podał środki znieczulające kierowcy. Drugi kierowca znajdował się poza pojazdem, był przytomny, znajdował się pod opieką ratownika medycznego. Po czynnościach policyjnych uszkodzone pojazdy załadowano na lawety Pomocy Drogowej
i uprzątnięto jezdnię.


7. 06.09.2009 Starogard Gdański, ul. Heweliusza - pompowanie oleju opalowego

Na miejscu zdarzenia zastano wypełniony mieszaniną wody i oleju opałowego bunkier magazynowy, w którym znajdowały się 2 zbiorniki po 1500 l każdy, z relacji właściciela wynikało, że w zbiornikach było około 1000 l oleju opałowego. Olej po napełnieniu się bunkra wodą wypłynął ze zbiorników. Strażacy zabezpieczyli miejsce zdarzenia, zadysponowano na miejsce Pogotowie Wodno-Kanalizacyjne w celu ustalenia napływu wody do betonowej niecki i jednocześnie strażacy przystąpili do pompowania mieszaniny wodno-olejowej do beczek oraz zbiorników z tworzywa sztucznego. Pracownicy Pogotowia wykluczyli napływ wody w wyniku awarii sieci wodociągowej i kanalizacyjnej. Wypompowano około 3000 l mieszaniny. Właścicielowi zalecono zutylizowanie mieszaniny wodno-olejowej przez właściwą firmę oraz obserwację niecki z uwagi na napływ wody gruntowej. O zdarzeniu poinformowano Powiatowego Inspektora Ochrony Środowiska.


Ponadto w podanym okresie odnotowano 19 zdarzeń związanych z likwidacją skutków silnych wiatrów (połamane i powalone drzewa na jezdni).


W ubiegłym roku na dzień 06.09.2008 roku odnotowano w sumie 1369 (pożary 402, miejscowe zagrożenia 932, alarmy fałszywe 35), a w roku 2009 na dzień 06.09 odnotowano 1416 zdarzeń (pożary 479, miejscowe zagrożenia 905, alarmy fałszywe 32).Sporządził: mł. asp. Karina Stankowska

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz