poniedziałek, 26 stycznia 2004

25 milionów inwestycji

Destylarnia Sobieski spółka z o.o., poprzednio Fabryka Wódek Gdańskich w Starogardzie, a jeszcze wcześniej Starogardzkie Zakłady Przemysłu Spirytusowego "Polmos" swoją historią sięga 1846 roku, w którym to gdański kupiec H.A. Winkelhausen założył Wytwórnię Wódek, Likierów i Koniaków.Ćwierć wieku później (1871 r.) powstała pierwsza na Pomorzu rektyfikacja spirytusu. W okresie międzywojennym wytwórnia produkowała ponad 60 gatunków alkoholi. W 1925 roku Skarb Państwa kupił część zakładu, który działał w ramach Państwowego Monopolu Spirytusowego. Przed wybuchem II wojny światowej zaczęła funkcjonować sieć hurtowni. Podczas okupacji produkowano głównie spirytus techniczny na potrzeby wojska.

Trzy miesiące po zakończeniu wojny zakład rozpoczął produkcję, uruchamiając rozlewnię denaturatu. Został odbudowany już jako własność państwowa zostając częśią wielkiego przedsiębiorstwa zrzeszającego wszystkie zakłady produkujące alkohole w Polsce.W 1962 roku do Starogardzkich Zakładów została włączona Pomorska Fabryka Drożdży w Tczewie, a w 1967 r. taka sama fabryka w Maszewie.

Produkowano wówczas głównie wódki czyste i gatunkowe. Od 1984 roku zgodnie z Ustawą o wychowaniu w trzeźwości ruszyła produkcja niskoprocentowych aperitifów, kremów i koktajli. W 1991 roku Zakłady Przemysłu Spirytusowego "Polmos" podzielono na 25 samodzielnych przedsiębiorstw państwowych.1 listopada 1998 roku w ramach procesu komercjalizacji przedsiębiorstw państwowych nastąpiło przekształcenie Starogardzkich Zakładów Przemysłu Spirytusowego "Polmos" w jednoosobową spółkę Skarbu Państwa o nazwie Fabryka Wódek Gdańskich w Starogardzie Gdańskim Spółka Akcyjna.

Fabryka do dziś produkuje alkohole wyłącznie z surowców naturalnych o bardzo dobrej jakości i surowo przestrzega tradycyjnych receptur. Surówka kupowana jest od rodzimych gorzelni i dzieli się ją na surówkę przeznaczoną do otrzymywania spirytusu rektyfikowanego (zwykłego i neutralnego) i spirytusu odwodnionego do paliw ekologicznych. Na bazie spirytusu rektyfikowanego sporządzane są wyroby o wysokiej jakości - wódki czyste i gatunkowe. Do ich produkcji wykorzystywana jest doskonała woda z ujęć głębinowych należących do Fabryki, która jest dodatkowo uzdatniana w procesie zmiękczania lub demineralizacji.

Fabryka Wódek Gdańskich w Starogardzie Gdańskim Spółka Akcyjna była wówczas w czołówce firm spirytusowych w Polsce lipcu 1999, stała się wyłącznym właścicielem znaków towarowych Wódki Krupnik, Kremu Pomarańczowego oraz Kremu Cytrynowego.
Od 1995 roku wytwarzany jest w tej fabryce spirytus bezwodny absolutny stosowany do produkcji paliwa ekologicznego.

W grudniu 1998 roku zakończono wdrażanie systemu zarządzania jakością zgodnego z normą ISO 9001.Uroczyste wręczenie Certyfikatu nastąpiło 5 marca 1999 roku.1 sierpnia 2001 roku Ministerstwo Skarbu Państwa podpisało umowę sprzedaży 79,99% kapitału zakładowego Fabryki Wódek Gdańskich firmie Belvedere Dystrybucja Spółka z o. o. należącej do francuskiego koncernu spirytusowego Belvedere SA.

17 stycznia 2002 roku Belvedere Dystrybucja Spółka z o. o. przejęła pierwszą transzę 70% akcji i tym samym zgodnie z umową prywatyzacyjną nastąpiło zamknięcie transakcji. 1 października 2003 r. Uchwała Zwyczajnego Walnego Zgromadzenia Akcjonariuszy zmieniła dotychczasową nazwę firmy z Fabryki Wódek Gdańskich w Starogardzie Gdańskim SA na Destylarnię Sobieski SA. Obecnie Destylarnia Sobieski SA wchodzi w skład grupy Sobieski Dystrybucja sp. z o.o.

- Nie spoczywamy na laurach - mówi Jacek Babiarz, prezes Destylarni Sobieski. - W ubiegłym tygodniu ruszyła nowa, gazowa kotłownia, która zastąpiła swoją siedemdziesięcioletnią poprzedniczkę. Obecnie budujemy najnowocześniejszą w Europie linię do rektyfikacji. Na inwestycje przeznaczyliśmy 25 milionów złotych. Zatrudniamy na stałe 180 osób, posiłkując się na tzw. okresy zamknięte pracą 40 - 50 ludzi zatrudnianych czasowo- kończy prezes.
Udziały całej firmy w krajowym rynku sięgnęły 25 procent, a jej kondycja jest dobra.

Jarosław Stanek

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz